Nemzetközi hírek
USA: Meredeken estek tegnap az amerikai részvényindexek a több napos oldalazás után (Dow -2,13%; S&P -2,38%; Nasdaq -2,28%). A New Yorki feldolgozóipari menedzser index a vártnál meglehetősen rosszabb lett, és a házárindex is elmaradt a várakozásoktól. A fémek és az olajár csökkenése a nyersanyagtermelők árfolyamát helyezték nyomás alá, az Alcoa és a Caterpillar több mint 4,2%-ot esett. Az olajszektor összességében 2,8%-ot veszített értékéből, és a pénzügyi papírok teljesítményét mérő ETF 2,6%-ot esett. A Hartford Financial 11%-ot zuhant, miután pénteken bejelentette, hogy 750 millió dollárt von be részvénykibocsátás útján, valamint 3,4 milliárd dollár állami segítséget vesz igénybe. Az S&P 500 fontosabb vállalatai közül az Adobe publikálja második negyedéves gyorsjelentését ma, piaczárás után.
Olaj és arany: Az olaj hordónkénti ára folytatta a korrekciót és súrolta a 70 dolláros szintet. A dollár további erősödése mellett többen már úgy gondolják, hogy az árfolyam már túllépett a racionális szinteken. Mindezek ellenére a nyári szezon még tartogathat magasabb árszinteket, mielőtt egy tavalyihoz hasonló zuhanás következne. Az arany ára is folytatta a gyengülést, megközelítve a 925 dollárnál található támaszt, és áttörve a 30 napos mozgóátlagot.
Makrogazdaság: A ZEW intézet ma közli a német gazdasági hangulat indexét június hónapra vonatkozóan. Az USA a termelői árindex és az ipari termelés májusi alakulása mellett lakásépítési adatokat közöl.
Távol-Kelet: Mélyrepülésnek indultak az ázsiai indexek is Japán és Hong Kong vezetésével (Nikkei -2,86%; Hang Seng -3%; Shanghai -0,39%; Kospi -0,94%). A réz ára 3,6%-ot esett a távol-keleti kereskedésben. A Rio Tinto és a BHP Billiton bányavállalatok 4,3 illetve 1,9%-ot veszítettek értékükből, a Cnooc kínai olajtársaság 5,5%-ot esett. Az erős jen hatására az exportorientált autógyártók részvényárfolyamai is csökkenésnek indultak (Mazda -5,4%, Toyota -3,1%).
Devizák: A dollár jelentősen erősödött tegnap, miután az orosz pénzügyminiszter kijelentette, az amerikai dollárnak nincs helyettesítője a tartalékdeviza szerepre. Az EUR/USD keresztárfolyam 1,375-ig süllyedt egészen a 30 napos mozgóátlagig. A jen is jelentős erősödést mutatott a nemzetközi hangulat romlásával, és a kockázatvállalási kedv apadásával. A forintot is sújtotta a befektetői bizalom megingása, az EUR/HUF 283-ig emelkedett a ma reggeli kereskedésben.
Határidős piacok: Az amerikai határidős indexek a negatív tartományban tartózkodnak, míg Európa vegyesen nyitott.
Erste Kommentár: A globális hangulat a semlegesből hirtelen negatívra fordult a hét első napján, a volatilitás 2 hónapos maximumára ért (a VIX index alapján). Az USA-ból tegnap érkező gyenge makroökonómiai adatok kibillentették a piacokat a holtpontról a negatív irányba. A bika piac jelei azonban még nem sérültek. Egy pár napos, hetes korrekció azonban "ráfér" már a piacokra, hiszen több index (pl. BUX) még a 20 napos mozgóátlagot sem tesztelte vissza hónapok óta. BUX esetében a támasz 15.000 pontnál, OTP-ben 3.500 illetve 3.300 Ft körül.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.