A befektetések időtávja növekszik, illetve a kötvény típusú megtakarítások (pl.: jelzáloglevél) aránya egyre nagyobb szerepet játszik a megtakarítások szerkezetében. A befektetési alapokba elhelyezett megtakarítások a 2003. évi "sokk" után ismét dinamikusan emelkednek. A pozitív változások ellenére azonban továbbra is kockázatkerülők a lakossági befektetők, jellemzően kötvény-, pénzpiaci, illetve ingatlan alapokba fektetik a pénzüket. A kockázatosabb eszközök között az egyedi részvények látszólagos stabilitása csupán az elmúlt időszak pozitív árfolyam hatásának köszönhető, hiszen a tőzsdei részvények esetében a lakossági befektetők az utóbbi 5 évben nettó eladók voltak.
A hazai befektetők megtakarítási szokásai alapján megállapítható, hogy a háztartások jelenleg még nem használják ki a kockázatmegosztásban rejlő lehetőségeket. A diverzifikáció lényege a befektetés kockázatának csökkentése oly módon, hogy egyetlen befektetés helyett több befektetést választanak a befektetők, ezáltal különböző eszközcsoportokból, devizákból, földrajzi régiókból (sőt eszközcsoportokon belüli diverzifikáció: pl. ágazati, lejárati, stb.) álló csomagot (portfoliót) alakítanak ki. Ennek a diverzifikációnak ideális eszközei az OTP megtakarítási termékei, azon belül pedig különösen az OTP befektetési alapok. Az OTP Bank jelenlegi termékpalettája minden típusú befektetői igényt kielégít a kockázatvállalási hajlandóság függvényében.
A bruttó megtakarítások értéknek növekedése ellenére a gyorsuló lakossági eladósodás miatt a nettó megtakarítások csak visszafogott emelkedést mutatnak és 2005 I. félévében már csak 75%-át tették ki a bruttó megtakarításnak, szemben a 2000. év végi 89%-kal. Ez a tendencia várhatóan tovább folytatódik, mert a háztartások hitelfelvételi hajlandósága változatlanul nő a nominális GDP-hez viszonyítva. Érdemes azonban kiemelni, hogy a lejárati szerkezet folyamatosan eltolódik a hosszú lejáratú hitelek javára és mára mind a kamatteher, mind a tőketörlesztés rendelkezésre álló jövedelemhez viszonyított aránya hazánkban szinte azonos az eurózóna 2003-as átlagával.
#page#
Az OTP Bankcsoport magyarországi tagjai kezelték 2005. június 30-án a háztartások bankrendszerben elhelyezett betéteinek 42,5%-át. A legnagyobb magyarországi pénzügyi vállalatcsoport piaci részesedése minden háztartási megtakarítási szegmensben jelentős, a befektetési jegyek piacán közel 40%.
Az OTP Bank november 7-étől kezdődően új, 1 hónapos lakossági folyószámlabetéti akciót indít. Az akció érinti a lakossági forint folyószámla, junior folyószámla, diákszámla, lakossági elektronikus számlacsomag, lakossági aktív számlacsomag, lakossági takarékszámla konstrukciókat. A 2005. december 2-áig tartó akció fix kamatozású betételhelyezési lehetőséget kínál, folyamatos lekötési megbízással. Az akcióban mindazok részt vehetnek, akik október 31-én nyilvántartott megtakarítási összegüket legalább 100 ezer forinttal növelik. Az október végi nyilvántartott megtakarítási összeg meghatározásának alapja az ügyfél valamennyi, a fenti számlakonstrukciókhoz tartozó lekötött betétein és az elektronikus, illetve lakossági megtakarítási számláin 2005. október 31-i nap végén nyilvántartott záró tőke követeléseinek összege. Az elérhető hozam összeghatártól függően 4.25%-5,50%.
November 1-jétől olcsóbbak lesznek az új lakás céljára igényelhető, változó kamatozású lakáshitelek: a kiegészítő kamattámogatással és jelzáloglevél támogatással nyújtott konstrukció kamata 5,25%-ról 5,00%-ra csökken, míg a használt lakásra igényelhető változó kamatozású hitelé 6,85%-ról 6,55%-ra mérséklődik.
Az OTP Bank 2005. november 30-áig meghosszabbítja a szerződéskötés közjegyzői díjának átvállalását a deviza alapú lakás- és jelzálog típusú (szabadfelhasználású) hitelkérelmüket ezen időpontig benyújtó ügyfelek esetében.
Adósságrendezési hiteligényt az OTP Bank október 10-étől fogad be. A deviza alapú (svájci frankban vagy euróban nyilvántartott) jelzálog típusú hitellel az OTP Banknál vagy más banknál felvett, jelenleg hátralékos fogyasztási hitel kiváltását, OTP Faktoring Rt.-nek már eladott, de még ki nem egyenlített fogyasztási kölcsönök adósságrendezését, BAR-ba bekerült ügyfelek tartozásának rendezését, valamint adó-, illeték- és közüzemi tartozás kifizetését teszi lehetővé az OTP Bank. Az igényelhető kölcsön összege nem haladhatja meg az adós fennálló tartozását. A várható kockázattal arányosan a hitel kamata 1,5%-kal magasabb, mint az általános feltételű deviza alapú jelzálogtípusú hitelé: jelenleg a svájci frank alapú adósságrendező hitel éves kamata 5,0%, az euró alapúé 6,0%.