Nemzetközi hírek
USA: Tegnap mínuszban zártak az amerikai részvényindexek (Dow -1,71%; S&P -2,01%; Nasdaq -1,67%). A recessziós félelmeket ismét felerősítette a tegnap közzétett kiskereskedelmi forgalom, amely 1,1%-kal csökkent márciusban negatív meglepetést okozva a várt 0,3%-os növekedéssel szemben. A kedvező első negyedéves banki jelentésekre játszó befektetőket most a Goldman akciója aggasztja. A vállalat tegnapi bejelentése szerint 5 milliárd dollár, tulajdonhányadot hígító részvénytőkét von be. A bank árfolyama 12%-ot veszített értékéből. Követte az egész pénzügyi szektor, amely összességében 6,6%-ot esett, egyedül a Citigroup árfolyama emelkedett a bankpapírok közül. Az Intel tegnap piaczárás után 55%-os profitcsökkenésről számolt be a számítógépek iránti kereslet eróziójának hatására. A közölt 12 centes profit azonban közel négyszer jobb a várakozásoknál. A társaság szerint a jelen negyedévben sem várható javulás. Az Intel papírjai 5%-ot estek zárás után. Az E-Bay a 2005 óta tulajdonában levő Skype üzletág tőzsdei bevezetését tervezi.
Olaj és arany: Az olaj ára folytatta a korrekciót megközelítve a 49 dollár körüli erős támaszt. A részvénypiacok túlvettségéből induló korrekció a kőolajat is elérte. Ha ez a szint nem esik el a hangulatromlás idején is (alászúrás lehetséges), az bika jel a továbbiakra nézve. Ma ismét a kőolajkészletek 1,65 millió hordós növekedését várják, egy ennél kedvezőbb számra pozitívan reagálhat a piac. Az arany ára a 890 körüli erős ellenállást ostromolja, ahol egy korábban jól működő ferde tető is tartózkodik. Nem hisszük tehát, hogy az árfolyam tartósan e szint fölé tudna emelkedni.
Makrogazdaság: A magyar februári ipari termeléscsökkenés végleges értéke az előzetesnek megfelelően alakult: 25,4% év/év. Németország a nagykereskedelmi árindexet publikálta. Az USA számos makrogazdasági adatot közöl a mai napon, amik közül kiemelendők a márciusi inflációs adatok és ipari termelés, valamint az áprilisi New York-i feldolgozóipari menedzser index. Ma este teszi közzé a Fed havonta megjelenő bézs könyvét. A tízéves amerikai államkötvények hozama 2,77%, 9 bázispont csökkenés után.
Távol-Kelet: Mínuszban tartózkodnak az ázsiai indexek is (Nikkei -1,13%; Hang Seng -1,92%; Shanghai - 0,28%; Kospi -0,71%). A pesszimizmus terjedése a Távol-Keletet sem kerülte el. Az amerikai adatok és a jen erősödése a japán technológiai és autógyártó exportőröket érzékenyen érinti. A Mazda 4,5%-os, míg a Sony 5,3%-os mínuszban tartózkodik. A Rio Tinto vasérckibocsátása 15%-kal esett az áradások és a csökkenő megrendelések miatt.
Devizák: Erősödött a dollár tegnap, az EUR/USD kurzus 1,322-nél jár. A jen rendkívüli erősödésbe kezdett a dollárral szemben, ahogy a tőke ismét a biztonságos eszközökbe áramlik. Technikailag a 20 napos mozgóátlagot tesztelte vissza az USD/JPY kurzus 98 körül. Úgy tűnik a 200 napos mozgóátlag elsőre nehéz falatnak bizonyult, így további jenerősödésre lehet számítani rövidtávon.
Határidős piacok: A határidős indexek Amerikában a negatív tartományban tartózkodnak. Európa mínuszban nyitott.
Erste Kommentár: Ismét a korrekció az úr a piacokon, ami nem is csoda, hiszen a pénzügyi szektor túlvettsége a 2007-es csúcspontok idején tapasztalt mértékű. Az amerikai ingatlanszektor felől érkező jó hírek, illetve a bankszektorral kapcsolatos pozitív első negyedéves várakozás párosítva az amerikai élénkítő csomagokkal nagy optimizmust hozott a tőzsdékre az elmúlt két hónapban. A főbb indexek mind magasan a februári letörési szint fölé emelkedtek, most azonban ezek visszatesztelése valószínű. Ahhoz, hogy valóban bikapiacról beszélhessünk, szükséges, hogy ezek a szintek megtartsák a jelen pillanatban erejüket veszített indexeket. Ha így történik, akkor a túlvettség korrekciója után ismét felfele vehetik az irányt a piacok.
Politikai hírek:
A parlament tegnap megszavazta Bajnai Gordon miniszterelnökké választását. Az új kabinet pénteken veszi át az irányítást. Az új pénzügyminiszter-jelölt Oszkó Péter, a Deloitte elnök-vezérigazgatója.
További tőzsdei információk és elemzések az Este Befektetési Zrt. oldalán.