Nemzetközi hírek
USA: Súlyos mínuszokban zártak tegnap az amerikai részvényindexek, az S&P-ben elesett az 1.000 pont (Dow -2,0%; S&P -2,4%; Nasdaq -2,6%). A New-Yorki feldolgozóipari beszerzési menedzser index értéke a várt 3 helyett 12 lett, ami arra utal, hogy augusztusban ismét növekedésnek indult feldolgozószektor. Az index értéke 2007 decembere óta nem volt ilyen magas szinten, és a 2008. szeptemberi Lehman csőd óta nem vett fel pozitív értéket. Az optimista adat csak rövid ideig tudta enyhíteni a tegnap uralkodó profitrealizálási hullámot, a határidős indexek már a piac nyitásakor meghatározták az irányt. Leginkább a pénzügyi papírok veszítettek értékükből (szektor: -4,2%), a JP Morgan 4,1%-ot, a Bank of America 4,8%-ot esett. Az S&P 500 nagyobb vállalatai közül ma a Home Depot és a Hewlett-Packard teszi közzé negyedéves adatait.
Olaj és arany: Párhuzamosan mozog az olaj és az arany árfolyama. Míg tegnap az olaj árfolyama 1,13%-kal, az aranyé pedig 1,48%-kal csökkent, ma hajnalban előbbi 0,21%-kal (hordónként 66,89 dollárra), utóbbi 0,34%-kal (unciánként 937,75 dollárra) drágult. Az olaj keresletének alakulásában két erő hat egymással szemben. Az USA csökkenő üzemanyag-igényét és így csökkenő finomítói tevékenységét némileg ellensúlyozza, hogy az utána következő legnagyobb felhasználó, Kína júliusban rekordmennyiségű, 33,1 millió hordó kőolajat dolgozott fel. Kérdés, hogy a távol-keleti ország tartósan át tudja-e venni az USA kieső keresletét.
Makrogazdaság: Ma Magyarországról nem várható makrogazdasági adat. Németország és az Eurózóna az augusztusi ZEW gazdasági hangulatindexet publikálja (mindkét adat esetében javulásra számítanak az elemzők). Az USA-ból júliusi termelői árindex és házépítési adatok várhatóak. A megkezdett házépítések és a kiadott építési engedélyek számában egyaránt növekedést várnak a szakértők. Az amerikai tízéves állampapírok hozama 3,49%, 4 bázispont csökkenés után.
Távol-Kelet: Pluszba fordult a távol-keleti indexek többsége, Hong-Kong enyhe mínuszban zárt (Nikkei +0,2%; Hang Seng -0,3%; Shanghai +0,6%; Kospi +0,2%). Japán második negyedéves GDP-je 0,9%-kal, a várt szint alatt növekedett, és egyben az első bővülés 2008 márciusa óta. Az Air China növelte részesedését a Hong-Kongi Cathay Pacific-ben. A piac a vételárat túlzónak tartotta és 7,3%-os árfolyameséssel büntette a légitársaságot. Az autógyártók vegyesen teljesítenek, a Mazda és a Honda árfolyama meredeken esik Tokyoban, míg a Hyundai Szöulban pluszban tartózkodik.
Devizák: Tegnap tovább erősödött a dollár az euró ellenében (1,4082-ig), ma reggel azonban kisebb korrekció figyelhető meg a kurzusban (1,4100). A japán jen is a gyengülés útjára lépett a dollárral szemben (94,79, +0,3%). 274,8-ig gyengült tegnap a forint az euróval szemben. Ma hajnalban enyhe erősödéssel próbálkozik a hazai fizetőeszköz, jelenleg 273 forintot kell fizetni egy euróért.
Határidős piacok: A határidős indexek Amerikában a pozitív tartományban tartózkodnak.
Erste Kommentár: Úgy tűnik, újra a bikák lesznek, lettek az urak a parketten. Ez viszont a csatában csak egy átmeneti győzelem. Az elmúlt egy hónapja tartó emelkedés korrekciója, a mai és talán holnapi rövid szünetet követően folytatódni fog. Az indexek és részvények nagy része visszaesett a kitörési szint alá és a technikai indikátorok is korrekciós fázist mutatnak. Nem érdemes velük vitatkozni. Magyarországon rekord sebességgel jön a négynapos ünnep, miközben "ki tudja, mi történik a nagyvilágban". Valószínűleg sokan óvatosak lesznek, nem kockáztatnak. Amúgy is az élet augusztus 20. után indul újra az országban, a nagy nyári fieszta után. Van egy tippünk: Forró őszünk lesz. Kezdetben jelentős le és remélhetőleg jelentős fölfelé irányuló mozgással az év végén.
Rövid Vállalati Hírek
- Ma forognak utoljára osztalékszelvénnyel a Zwack részvényei (1.000 forint osztalék részvényenként).
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.