Van ok az örömre

Az USA jó költségvetési adatokkal szolgált a befektetőknek. Magyarországon pedig egy jó Egis gyorsjelentés és egy sikeres devizakötvény-kibocsátás alapozza meg a hangulatot - utaltak rá az Erste elemzői a reggeli kitekintőjében.

Nagyon jó lett az USA költségvetési egyenlege, hiszen a várt 2 milliárd dolláros deficittel szemben 2,9 milliárd dolláros többletet mutatott januárban, amelyre 2008 óta nem volt példa (akkor 17,8 milliárd volt a többlet). Tavaly januárban a deficit 27,4 milliárd dollárra rúgott, a jelentős javulás hátterében a megugró bér- és jövedelemadó bevételek állnak elsősorban. Ennek, és a kiigazításoknak köszönhetően az USA költségvetése az elmúlt öt évet tekintve idén először zárhat 1.000 milliárd dollárnál kisebb, 845 milliárd dolláros hiánnyal. Jövőre pedig 616 milliárd dollárra csökkenhet a különbözet. Eközben az év első hónapjában a költségvetés bevételei 16 százalékkal növekedtek, míg a kiadások csak 2,9 százalékkal bővültek, vagyis a folyamatok normalizálódni látszanak, ami jó.

Ennek ellenére a dollár tovább gyengült az euróval szemben, de a japán jen fronton már korrekciót láttunk, amely hatással volt a Nikkei árfolyamára is. Az ausztrál piac, vagy Dél-Korea viszont emelkedett. A DAX a kereskedés elején áttörte a 7.668 pontos szintet, amely egy fordított váll-fej alakzatnak a nyakvonala a hatvanperces grafikonon. Így innen újra 7.800 pont fölé emelkedhet az árfolyam, viszonylag rövid időn belül. Budapesten van egy jó Egis gyorsjelentésünk, a Richter a támasz szint fölött van, és volt egy sikeres kötvény kibocsátásunk, amely viszont az OTP árfolyamát rángatja, vagyis a BUX-ban is eléggé egyértelmű az irány.

USA

- A Nasdaq kivételével ismét emelkedni tudtak a vezető tengerentúli indexek, az S&P500 2007 óta nem látott maximumon zárta a kereskedést (Dow 0,34%, Nasdaq -0,19%, S&P500 0,13%).

- Obama tegnap megtartotta évértékelő beszédét Washingtonban: reformokról beszélt, és fontos bejelentéseket is tett. Az elnök a minimálbér felemelését szorgalmazta a jelenlegi 7,25 dollárról 9 dollárra óránként, ami azt jelentené, hogy inflációval korrigálva 1981 óta nem látott szintre emelkedne a minimum órabér a tengerentúlon. Az ország újjáépítéséről is beszélt Obama, egy 50 milliárd dolláros alapot jelentett be, ebből például 70 ezer rossz állapotú hidat újítanának fel. Beszédében kitért a fegyvertartás szigorításával kapcsolatos vitára is, konkrét ígérteket nem tett, de azt mondta, hogy a törvényhozás átgondolja a fegyvertartás szigorítását.

- Tegnap este egy fontos makroadatot publikáltak a tengerentúlon, a januári költségvetési egyenleget, ami 2,9 milliárd dolláros többletet mutatott, a várt 2 milliárdos deficittel szemben.

- A Coca Cola negyedéves profitja 13%-kal bővült, köszönhetően az észak-amerikai és ázsiai kereslet növekedésének. A tisztított nettó profit 45 cent volt, ami felülmúlja a 43,6 centes elemzői várakozást. Az árbevétel 4%-kal nőtt a bázishoz képest (11,46 milliárd dollárra), ez azonban minimálisan alulmúlja a 11,5 milliárd dolláros várakozást. A cég árfolyama 2,7%-ot esett.

- Tim Cook, az Apple vezérigazgatója tegnap felszólalt a Goldman Sachs konferenciáján. A vezér szavait nagy várakozások övezték, és a befektetők arra számítottak, hogy a cég készpénzpolitikáját illetően hallanak valami újdonságot. Tim Cook beszélt arról, hogy vizsgáltak nagyobb akvizíciókat, de egyelőre nem találtak megfelelő célpontot, és a vállalat termékfejlesztésekbe teszi pénzét. A befektetőknek azonban nem tetszettek a vezérigazgató szavai, mert az árfolyam 2,5%-os mínuszban zárta a kereskedést.

- Délután kiskereskedelmi forgalom, és import árindex adatokat fognak publikálni.

- Ma a Kraft Foods, a Cisco Systems, az Nvidia, a Deere és az Applied Materials jelent a tengerentúlon.

Európa

- Jó hangulatban telt a kereskedés a nyugat-európai piacokon, zárásig emelkedtek az indexek (FTSE100 0,97%, DAX 0,34%, CAC40 1%).

- Spanyolország tegnap 5,57 milliárd eurónyi 6 és 12 hónapos diszkontkincstárjegyet értékesített, a tervezett 5,5 milliárddal szemben. A hozamok valamelyest emelkedtek.

- A Barclays 3.700 ember elbocsátását tervezi, főként Európában. A lépéstől 1,7 milliárd fontos megtakarítást vár a vállalat.

- A G7-es országok pénzügyi vezetői megerősítették, hogy nincs szükség árfolyamcélokra, a vezetők szerint a piaci mechanizmusoknak kell meghatározniuk az árfolyamokat. Mario Draghi tegnap Madridban a spanyol reformeredményeket is méltatta, szerinte jó úton halad az ország.

Olaj, arany

- A részvénypiaci emelkedéssel összhangban emelkedett az olaj árfolyama is, melynek értéke 96,96 dollárról 97,5 dollárra ment fel.

- Az arany egy erőteljes leszúrást produkált tegnap, azonban onnan talpra állt és emelkedéssel zárta a napot. Árfolyama a nyitó 1647,95 dollárról 1651,15 dollárra emelkedett zárásra.

Devizák

- A forintot napközben erőteljesen megrángatták a piaci szereplők, de a 3,25 milliárd dolláros államkötvény kibocsátás hírére erősödött a forint, és a nyitó 290,88-as árfolyam után 290,07-ig csökkent zárásra. Ma reggel továbbra is erősnek mutatkozik a forint, és megpróbálkozhat a 290-es árfolyam áttörésével is.

- A nemzetközi piacokon tegnap nem jelent meg fontosabb makro adat, ennek megfelelően az EUR/USD is csak mérsékelt mozgást mutatott. Az árfolyam 1,3406-ról 1,3454-re emelkedett, kissé a 20 napos mozgóátlag fölött zárva a napot.

Távol-Kelet

- Az ázsiai piacok nagy része továbbra is zárva tart a holdújév miatt, így például Hong-Kong-ban és Shanghai-ban sem indult még újra a kereskedés. A japán Nikkei a tegnapi jelentős emelkedés után 1,04%-os korrekciót hajtott ma végre. Az ausztrál index 0,9%-ot, míg a dél-koreai Kospi 1,56%-ot emelkedett, vagyis összességében inkább pozitív képet láthattunk Ázsiában.

- A japán jen tegnap délután és ma is erősödött a G7 országok azon nyilatkozata után, melyben kijelentették, hogy nincs szükség árfolyamcélokra, a piaci mechanizmusokat kell hagyni, érvényesülni.

- A Pioneer árfolyama 10,67%-ot esett a japán tőzsdén, miután a vállalat létszámleépítést jelentett be és közölte, hogy az év egészére veszteséget várnak.

Határidős piacok

- A határidős indexek többsége a pozitív tartományban van ma reggel.

Vállalati hírek

- Tegnap zárás után tette közzé negyedéves eredményét az Egis. A nettó profit 23,5%-kal ugrott meg, ami jelentősen meghaladta az elemzői várakozásokat. Mintegy 20%-kal esett vissza a hazai értékesítés, ugyanakkor az export 21,8%-kal nőtt. Jelentős növekedést láthattunk az orosz és FÁK piacokon, illetve Kelet-Európában is. Az alacsony bázis segítette a lengyel és a nyugat-európai piacok értékesítését is. Az éves összehasonlításban erős forint mintegy 1 milliárd forinttal rontotta a forintra átszámított export értékesítést, de az időszak vége felé újra gyengülésnek induló hazai fizetőeszköz kedvezően érintette a céget. Az előző év azonos időszakában a profit egy részét elvitte a Hungaropharma-val kapcsolatos veszteség, így a mostani negyedévben jelentős eredményjavulás volt látható. Összességében kedvező eredményt tett közzé az Egis, így pozitív árfolyamhatás várható. A régiós versenytársakkal összehasonlítva továbbra is az Egis a legolcsóbb. Az idei év közepén várható a Celltrion-nal közösen fejlesztett bioszimiláris készítmény piacra dobása, ami új lendületet adhat a papírnak.

- A MOL ománi leányvállalatának vezetője szerint a 43/B és a 66-os blokkok ígéretes területek, de szén-hidrogén találatra csak 15% esély van. A mezők várható készlete 200 illetve 100 millió hordó olajegyenértékes, melynek 60%-a termelhető ki. A MOL 2008 óta 2-10 millió dollárt költött a 43/B blokkra, és megkezdték az első fúrásokat, melyeket várhatóan nyár közepén fejeznek be. A cég idén 20 millió dollárt költ a mező fejlesztésére. A hír kedvező, de árfolyamhatásra nem számítunk.

- A PannErgy egyik fő tulajdonosa, a 12,55%-ot birtokló Lazarus likviditási problémák miatt 15.000 darab PannErgy részvénynek megfelelő 6 vételi határidős pozíciót kényszerértékesített. A tranzakciót követően a Lazarusnak 2.026.500 darab részvénye és 246 kontraktus vételi pozíciója van. A hír kedvezőtlen, hatása megjelenhet a részvényárban is.

Gazdasági hírek

- Tegnap a magyar állam sikeres dollárkötvény kibocsátást hajtott végre: 1,25 milliárd dollár értékben ötéves, 2 milliárd dollár értékben pedig 10 éves kötvényt adott el. A hozam rendre 4,25%, illetve 5,45% lett. A 10 éves kötvény hozama 35 bázisponttal magasabb annál, amelyen utoljára két éve bocsátottunk ki devizakötvényt. A kibocsátással gyakorlatilag az idei évre megoldódott a finanszírozás.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben.
A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Váratlan támadást kapott Orbán Viktor egy nem várt helyről

Váratlan támadást kapott Orbán Viktor egy nem várt helyről 

Németország bekeményíthet Putyinnal szemben.
Döbbenet a piacon, a lengyel export lehagyta az oroszt

Döbbenet a piacon, a lengyel export lehagyta az oroszt 

Volna mit tanulnunk a lengyelektől.
Döbbenet, Romániába költözik a magyar ipar egyik zászlóshajója

Döbbenet, Romániába költözik a magyar ipar egyik zászlóshajója 

Egy szomorú pillanata a magyar gazdaságtörténelemnek.
Az még rendben, hogy a bizalomlistán az utolsó helyre került a magyar egészségügy, de ennyire

Az még rendben, hogy a bizalomlistán az utolsó helyre került a magyar egészségügy, de ennyire 

A magyarok több mint háromnegyede nem bízik az egészségügyben.
Dupla annyi különadót fizetett a Lidl az államnak, mint amennyi nyeresége lett

Dupla annyi különadót fizetett a Lidl az államnak, mint amennyi nyeresége lett 

Mohó volt az állam, ami elég gyakori probléma manapság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo