Nagyon jó lett az USA költségvetési egyenlege, hiszen a várt 2 milliárd dolláros deficittel szemben 2,9 milliárd dolláros többletet mutatott januárban, amelyre 2008 óta nem volt példa (akkor 17,8 milliárd volt a többlet). Tavaly januárban a deficit 27,4 milliárd dollárra rúgott, a jelentős javulás hátterében a megugró bér- és jövedelemadó bevételek állnak elsősorban. Ennek, és a kiigazításoknak köszönhetően az USA költségvetése az elmúlt öt évet tekintve idén először zárhat 1.000 milliárd dollárnál kisebb, 845 milliárd dolláros hiánnyal. Jövőre pedig 616 milliárd dollárra csökkenhet a különbözet. Eközben az év első hónapjában a költségvetés bevételei 16 százalékkal növekedtek, míg a kiadások csak 2,9 százalékkal bővültek, vagyis a folyamatok normalizálódni látszanak, ami jó.
Ennek ellenére a dollár tovább gyengült az euróval szemben, de a japán jen fronton már korrekciót láttunk, amely hatással volt a Nikkei árfolyamára is. Az ausztrál piac, vagy Dél-Korea viszont emelkedett. A DAX a kereskedés elején áttörte a 7.668 pontos szintet, amely egy fordított váll-fej alakzatnak a nyakvonala a hatvanperces grafikonon. Így innen újra 7.800 pont fölé emelkedhet az árfolyam, viszonylag rövid időn belül. Budapesten van egy jó Egis gyorsjelentésünk, a Richter a támasz szint fölött van, és volt egy sikeres kötvény kibocsátásunk, amely viszont az OTP árfolyamát rángatja, vagyis a BUX-ban is eléggé egyértelmű az irány.
USA
- A Nasdaq kivételével ismét emelkedni tudtak a vezető tengerentúli indexek, az S&P500 2007 óta nem látott maximumon zárta a kereskedést (Dow 0,34%, Nasdaq -0,19%, S&P500 0,13%).
- Obama tegnap megtartotta évértékelő beszédét Washingtonban: reformokról beszélt, és fontos bejelentéseket is tett. Az elnök a minimálbér felemelését szorgalmazta a jelenlegi 7,25 dollárról 9 dollárra óránként, ami azt jelentené, hogy inflációval korrigálva 1981 óta nem látott szintre emelkedne a minimum órabér a tengerentúlon. Az ország újjáépítéséről is beszélt Obama, egy 50 milliárd dolláros alapot jelentett be, ebből például 70 ezer rossz állapotú hidat újítanának fel. Beszédében kitért a fegyvertartás szigorításával kapcsolatos vitára is, konkrét ígérteket nem tett, de azt mondta, hogy a törvényhozás átgondolja a fegyvertartás szigorítását.
- Tegnap este egy fontos makroadatot publikáltak a tengerentúlon, a januári költségvetési egyenleget, ami 2,9 milliárd dolláros többletet mutatott, a várt 2 milliárdos deficittel szemben.- A Coca Cola negyedéves profitja 13%-kal bővült, köszönhetően az észak-amerikai és ázsiai kereslet növekedésének. A tisztított nettó profit 45 cent volt, ami felülmúlja a 43,6 centes elemzői várakozást. Az árbevétel 4%-kal nőtt a bázishoz képest (11,46 milliárd dollárra), ez azonban minimálisan alulmúlja a 11,5 milliárd dolláros várakozást. A cég árfolyama 2,7%-ot esett.
- Tim Cook, az Apple vezérigazgatója tegnap felszólalt a Goldman Sachs konferenciáján. A vezér szavait nagy várakozások övezték, és a befektetők arra számítottak, hogy a cég készpénzpolitikáját illetően hallanak valami újdonságot. Tim Cook beszélt arról, hogy vizsgáltak nagyobb akvizíciókat, de egyelőre nem találtak megfelelő célpontot, és a vállalat termékfejlesztésekbe teszi pénzét. A befektetőknek azonban nem tetszettek a vezérigazgató szavai, mert az árfolyam 2,5%-os mínuszban zárta a kereskedést.
- Délután kiskereskedelmi forgalom, és import árindex adatokat fognak publikálni.
- Ma a Kraft Foods, a Cisco Systems, az Nvidia, a Deere és az Applied Materials jelent a tengerentúlon.
Európa
- Jó hangulatban telt a kereskedés a nyugat-európai piacokon, zárásig emelkedtek az indexek (FTSE100 0,97%, DAX 0,34%, CAC40 1%).
- Spanyolország tegnap 5,57 milliárd eurónyi 6 és 12 hónapos diszkontkincstárjegyet értékesített, a tervezett 5,5 milliárddal szemben. A hozamok valamelyest emelkedtek.
- A Barclays 3.700 ember elbocsátását tervezi, főként Európában. A lépéstől 1,7 milliárd fontos megtakarítást vár a vállalat.
- A G7-es országok pénzügyi vezetői megerősítették, hogy nincs szükség árfolyamcélokra, a vezetők szerint a piaci mechanizmusoknak kell meghatározniuk az árfolyamokat. Mario Draghi tegnap Madridban a spanyol reformeredményeket is méltatta, szerinte jó úton halad az ország.
Olaj, arany
- A részvénypiaci emelkedéssel összhangban emelkedett az olaj árfolyama is, melynek értéke 96,96 dollárról 97,5 dollárra ment fel.
- Az arany egy erőteljes leszúrást produkált tegnap, azonban onnan talpra állt és emelkedéssel zárta a napot. Árfolyama a nyitó 1647,95 dollárról 1651,15 dollárra emelkedett zárásra.
Devizák
- A forintot napközben erőteljesen megrángatták a piaci szereplők, de a 3,25 milliárd dolláros államkötvény kibocsátás hírére erősödött a forint, és a nyitó 290,88-as árfolyam után 290,07-ig csökkent zárásra. Ma reggel továbbra is erősnek mutatkozik a forint, és megpróbálkozhat a 290-es árfolyam áttörésével is.
- A nemzetközi piacokon tegnap nem jelent meg fontosabb makro adat, ennek megfelelően az EUR/USD is csak mérsékelt mozgást mutatott. Az árfolyam 1,3406-ról 1,3454-re emelkedett, kissé a 20 napos mozgóátlag fölött zárva a napot.
Távol-Kelet
- Az ázsiai piacok nagy része továbbra is zárva tart a holdújév miatt, így például Hong-Kong-ban és Shanghai-ban sem indult még újra a kereskedés. A japán Nikkei a tegnapi jelentős emelkedés után 1,04%-os korrekciót hajtott ma végre. Az ausztrál index 0,9%-ot, míg a dél-koreai Kospi 1,56%-ot emelkedett, vagyis összességében inkább pozitív képet láthattunk Ázsiában.
- A japán jen tegnap délután és ma is erősödött a G7 országok azon nyilatkozata után, melyben kijelentették, hogy nincs szükség árfolyamcélokra, a piaci mechanizmusokat kell hagyni, érvényesülni.
- A Pioneer árfolyama 10,67%-ot esett a japán tőzsdén, miután a vállalat létszámleépítést jelentett be és közölte, hogy az év egészére veszteséget várnak.
Határidős piacok
- A határidős indexek többsége a pozitív tartományban van ma reggel.
Vállalati hírek
- Tegnap zárás után tette közzé negyedéves eredményét az Egis. A nettó profit 23,5%-kal ugrott meg, ami jelentősen meghaladta az elemzői várakozásokat. Mintegy 20%-kal esett vissza a hazai értékesítés, ugyanakkor az export 21,8%-kal nőtt. Jelentős növekedést láthattunk az orosz és FÁK piacokon, illetve Kelet-Európában is. Az alacsony bázis segítette a lengyel és a nyugat-európai piacok értékesítését is. Az éves összehasonlításban erős forint mintegy 1 milliárd forinttal rontotta a forintra átszámított export értékesítést, de az időszak vége felé újra gyengülésnek induló hazai fizetőeszköz kedvezően érintette a céget. Az előző év azonos időszakában a profit egy részét elvitte a Hungaropharma-val kapcsolatos veszteség, így a mostani negyedévben jelentős eredményjavulás volt látható. Összességében kedvező eredményt tett közzé az Egis, így pozitív árfolyamhatás várható. A régiós versenytársakkal összehasonlítva továbbra is az Egis a legolcsóbb. Az idei év közepén várható a Celltrion-nal közösen fejlesztett bioszimiláris készítmény piacra dobása, ami új lendületet adhat a papírnak.
- A MOL ománi leányvállalatának vezetője szerint a 43/B és a 66-os blokkok ígéretes területek, de szén-hidrogén találatra csak 15% esély van. A mezők várható készlete 200 illetve 100 millió hordó olajegyenértékes, melynek 60%-a termelhető ki. A MOL 2008 óta 2-10 millió dollárt költött a 43/B blokkra, és megkezdték az első fúrásokat, melyeket várhatóan nyár közepén fejeznek be. A cég idén 20 millió dollárt költ a mező fejlesztésére. A hír kedvező, de árfolyamhatásra nem számítunk.
- A PannErgy egyik fő tulajdonosa, a 12,55%-ot birtokló Lazarus likviditási problémák miatt 15.000 darab PannErgy részvénynek megfelelő 6 vételi határidős pozíciót kényszerértékesített. A tranzakciót követően a Lazarusnak 2.026.500 darab részvénye és 246 kontraktus vételi pozíciója van. A hír kedvezőtlen, hatása megjelenhet a részvényárban is.
Gazdasági hírek
- Tegnap a magyar állam sikeres dollárkötvény kibocsátást hajtott végre: 1,25 milliárd dollár értékben ötéves, 2 milliárd dollár értékben pedig 10 éves kötvényt adott el. A hozam rendre 4,25%, illetve 5,45% lett. A 10 éves kötvény hozama 35 bázisponttal magasabb annál, amelyen utoljára két éve bocsátottunk ki devizakötvényt. A kibocsátással gyakorlatilag az idei évre megoldódott a finanszírozás.