Nemzetközi hírek
USA: Új lendületet kapott az amerikai rally, az indexek meredeken emelkedtek (Dow +6,84%; S&P +7,08%; Nasdaq +6,12%). A piac optimizmusát Timothy Geithner pénzügyminiszter beszéde fûtötte, aki tegnap a bankmentõ csomag részleteirõl nyilatkozott. A Public-Private Investment Program keretében az állam és a magánszféra is részt venne az illikvid, problémás jelzáloghitel-fedezetû értékpapírok felvásárlásában, összesen 500 milliárd dollár értékben. A központi költségvetés és a magánszektor is 7-7%-át finanszírozná a teljes programnak, míg a maradék 86%-ot államilag garantált piaci hitelbõl finanszíroznák. A korábban elfogadott 700 milliárd dolláros csomagból (TARP) 75-100 milliárd dollár közötti összeg biztosítaná a program költségvetés részét. A terv a pénzügyminiszter szerint 1.000 milliárdra is duzzadhat, a problémás eszközök állományát pedig 2.000 milliárd dollárra becsülik. A pénzügyi szektor szédületes ütemben, 16,5%-os pluszban zárt. A Citigroup, a JP Morgan és a Bank of America is 20%-nál jobban emelkedett. Az olajszektor is közel 7% pluszban zárt.
Olaj és arany: Az olaj továbbra is folytatja megállíthatatlan menetelését, a fekete arany ára 53,5 dollár. Az arany ára csökkent tegnap, visszatesztelve a 30 napos mozgóátlagot, 940 dollárnál. A nyersanyagárak emelkedése mögött a gyengülõ dollár és az infláció emelkedése elleni védekezés áll.
Makrogazdaság: A januári magyar kiskereskedelmi forgalom a várt 4,5%-kal szemben csupán 2,8%-kal esett év/év alapon. Németország ma a beszerzési menedzser indexek értékét közli, az Eurózóna pedig a folyó fizetési mérleg helyzetérõl ad tájékoztatást.
Távol-Kelet: Tovább emelkednek az ázsiai indexek is (Nikkei +3,32%; Hang Seng +2,26%; Shanghai +0,77%; Kospi +1,85%). Az amerikai bejelentés az ázsiai pénzügyi szektort is a befektetõk célkeresztjébe helyezte, de rendkívül jól teljesítenek az autógyártók és a technológiai papírok is.
Devizák: A dollár a korábbi gyengülõ trenddel szemben két napja stabilizálódott az 1,38-as szintet megközelítve, jelenleg 1,36-nál jár az EUR/USD kurzus. A jen ismét gyengülésbe kezdett, ahogy a kockázati étvágy ismét feltámadt a világban. A forint a tegnap reggeli heves gyengülés után gyorsan helyrerázódott, és immár 300 forintnál kevesebbet kell egy euróért fizetni.
Határidõs piacok: A határidõs indexekkel Amerikában a pozitív tartományban kereskednek, és Európa is a pozitív tartományban nyitott.
Erste Kommentár: Nagy az öröm a legújabb bankmentõ terv kapcsán, ha a program sikerrel jár, úgy van is ok az optimizmusra. Bár a teljes problémás jelzálogpiaci eszközállomány 2.000 milliárd dollár, az állomány felének kitisztítása már nagyon nagy eredmény lenne, és megteremtené a lehetõséget a válságból való kilábalásra. Ahhoz azonban, hogy a Kongresszus további állami pénzek bevonására adja áldását, az elsõ eredményeknek hamarosan látszaniuk kell. Ellenkezõ esetben ismét aggódhatunk a program sikerét illetõen. Az S&P chartjára tekintve azt láthatjuk, hogy az index értéke megközelítheti a hosszú távú (másféléves) trendcsatorna alsó élét, 840 dollárnál. Ennek áttörése egyelõre nagy falatnak tûnik, ám némi erõgyûjtés után meg is történhet.
OTP, FHB: A parlament elfogadta a bankok egyoldalú szerzõdésmódosításáról szóló javaslatot
A parlament tegnap megszavazta a bankok egyoldalú szerzõdésmódosításáról szóló javaslatot. A jogszabály legfontosabb pontja, hogy a bankok nem módosíthatják a kamatfeltételeket hitelszerzõdéseikben, ha ezt a jogot a hitelszerzõdés nem tartalmazta (általában tartalmazza). Ha az ügyfél (magánszemély vagy mikro vállalat) nem ért egyet a módosítással, felmondhatja a szerzõdést és különdíj nélkül visszafizetheti a tõkét. Az ügyfélnek szerzõdéstõl függõen 15-60 napja van erre. A döntés néhány speciális hitel esetében jelenthet veszteséget, de hatása korlátozott lehet. Véleményünk szerint a bankok a kamatok változtatásakor eddig a piaci feltételeket követték. Mindent egybevetve nem várunk árfolyamhatást sem az OTP-re, sem az FHB-re nézve, mivel a jogszabály hatása csak limitált lehet a két bank eredményére.
Rövid vállalati hírek
A MOL 2009. április 23-án tartja éves közgyûlését. A napirendi pontok a szokásosak. Osztalékjavaslatot a meghívó nem tartalmaz. (A korábbi közlemények alapján nem zárható ki, hogy a 2008-as év eredménye után nem fizet osztalékot a vállalat.) A napirendi pontok között szerepel a független könyvvizsgáló jelentése is az OMV által feltett kérdésekre (az OTP-nek, MFB-nek kölcsönadott részvényekkel, a CEZ tranzakcióval és a 2007-es beszámolóval kapcsolatban).
Az OTP 2009. április 24-én tartja éves közgyûlését. A napirendi pontok a szokásosak. Osztalékjavaslatot a meghívó nem tartalmaz. Az OTP március 23-án 250.000 darab OTP törzsrészvényt vásárolt 1.877,-forint/darab átlagáron. Így a Bank saját tulajdonában lévõ OTP törzsrészvények állománya 27.270.905 darabra változott. A csoporttagoknál lévõ részvények darabszáma a 2009. február 26-i állapot szerint 2.098.560 darab. A saját részvény állomány mindösszesen 10,49%.
A keszthelyi Hotel Hullámot és a mátraházi Hotel Vörösmarty-t hirdeti eladásra a Danubius. A két szálloda már korábban is eladósorban volt, ugyanakkor a Hotel Park lekerült az értékesítendõ ingatlanok listájáról. A Danubiusra nem nehezedik értékesítési kényszer, így az eladási árak nem módosultak a szálloda szektor lassulása ellenére sem. Ugyanakkor, ha az ingatlanszektor helyzete tovább romlik, a Danubius az értékesítési árak csökkentésére kényszerülhet.
A Rába 2009. április 23-án tartja éves közgyûlését. A napirendi pontok a szokásosak.
A Synergon nyerte az NHH SAP rendszerének továbbfejlesztésére kiírt tendert. A szerzõdés értéke 150 millió forint, a fejlesztés 2010 januárjában zárul.
További tőzsdei információk és elemzések az Este Befektetési Zrt. oldalán.