Nemzetközi hírek
USA: Ismét heves rally bontakozott ki az amerikai indexekben, bár nap végére visszaadták az emelkedés egy részét (Dow +2,79%; S&P +2,87%; Nasdaq +3,34%). A londoni G-20 csúcstalálkozó további optimizmust kölcsönzött a piacoknak, a gyenge munkanélküliségi adatok ellenére. A pénzügyi szektor teljesítménye stabil volt, de nem felülteljesítõ. Az emelkedést elsõsorban az ipari és nyersanyagtermelõk vezették, a gazdasági folyamatok javulásának jelére. A General Motors árfolyama hosszas negatív teljesítménye után tegnap 8,3%-os pluszban zárt.
G-20 csúcs: A világ gazdaságának 85%-át lefedõ 20 ország vezetõi újabb intézkedéseket határoztak el a recesszió elleni küzdelem érdekében. A találkozón döntöttek arról, (1) hogy a nemzetközi szervezetek forrásait 1.000 milliárd dollárral emelik, amibõl 500 milliárd az IMF forrásait háromszorosára, 750 milliárd dollárra emeli. (2) Szigorúbb szabályokat fogalmaztak meg a hedge fund-ra, a hitelminõsítõkre és az adóparadicsomokra vonatkozóan, valamint korlátoznák a vezetõi prémiumokat és a bankok kockázatvállalását. (3) A pénzügyi szabályozásban enyhítést is vezettek be, a bankok az eszközök értékelésében nagyobb szabadságot kapnak, amitõl a veszteségleírások csökkenését várják. (4) Mindezeken kívül a G-20 országok 5.000 milliárd dollárnyi összeget fordítanak a gazdaság stimulálására az elkövetkezõ 5 év során. Nem esett azonban szó arról, hogy milyen elvek szerint hajtanák végre az élénkítést, és a protekcionizmus elleni kérdésben sem született döntés.
Olaj és arany: Az olaj ára tegnap komoly emelkedésbe kezdett és ismét 52 dollár fölött zárt, a ma reggeli kereskedésben azonban ismét e szint alá esett vissza az árfolyam. A globális gazdasági folyamatok feltámadása a nyersanyagok iránti kereslet talpráállását eredményezheti, az emelkedõ munkanélküliség azonban féket jelent a heves rally elõtt. Az arany ára tegnap 2,5%-kal 900 dollár közelébe süllyedt, a részvénypiacokkal szembeni bizalom helyreállásával. Nem elképzelhetetlen a közeljövõben a jelenleg 860 dollár körül járó 200 napos mozgóátlag visszatesztelése.
Makrogazdaság: Németország ma reggel az import árindex alakulását közölte, és megjelenik a szolgáltatói beszerzési menedzser index is. Az USA ma munkapiaci adatokat közöl, melyek közül a legfontosabb a márciusi munkanélküliségi ráta alakulása. A várakozások 0,4% pontos növekedést mutatnak 8,5%-ra. Nyilvánosságra kerül továbbá az ISM szolgáltatóipari beszerzési menedzser index.
Távol-Kelet: Pluszban tartózkodnak az ázsiai vezetõ indexek is (Nikkei +0,41%; Hang Seng +0,51%; Shanghai +0,99%; Kospi +0,43%). A G-20 találkozó kapcsán megerõsödött nemzetközi piaci hangulat a Távol-Keleten is éreztette hatását. A kínai feldolgozóipari beszerzési menedzser index szeptember óta elõször az 50-es érték fölé emelkedett, ami a bõvülés jele. Japánban a Toyota árfolyama 6,7%-ot emelkedett, miután banki forrást szerzett az Egyesült Államokbeli gépjármû-értékesítések finanszírozására.
Devizák: A dollár és a jen is jelentõs mértékben gyengült a javuló nemzetközi hangulat hatására. Az USD/JPY áttörve a 200 napos mozgóátlagot, a 100-as szintet is elérte tavaly október óta elõször. E szintek azonban erõsen gátolják a jen további gyengülését. A forint folytatta erõsödését az euróval szemben és 293 alatt is járt az EUR/HUF kurzus. A háttérben az a spekuláció állhat, miszerint az ECB interveniál régiós devizák vásárlása révén, amire azonban szerintünk kisebb az esély. jelenleg a 294-es erõs ellenállással küzd az árfolyam, ennek áttörésével akár 286-ig csökkenhet egy euró ára.
Határidõs piacok: A határidõs indexek Amerikában a negatív tartományban tartózkodnak.
Erste Kommentár: A G-20 találkozó újabb lendületet adott a tõzsdei emelkedésnek. Kérdés, hogy tényleg eljötte a bikapiac, vagy egy újabb medvepiaci rally-t láthattunk. Érdekes adat, hogy az S&P tavalyi 741 pontos mélypontjáról 27,37%-ot emelkedett január 6-i lokális maximumáig. Az index tegnapi több hónapos maximuma 26,81%-al volt magasabb a március 6-i 666,8 pontos mélyponthoz képest. Most tehát eljött az a pont, amikor bebizonyosodhat, hogy sikerül-e bikapiaccá fejlõdnie e medvepiaci rally-nak, vagy ismét egy pánikhullám következik. A technikai elemzés alapján a válság óta látott 2 maximumpont által meghatározott ferde tetõnél tartózkodik az S&P értéke. A tegnapi réssel való nyitás, és az elmúlt 2 hétben látott további fordulós jelek optimizmusra adnak okot.
OTP: A korábban bejelentettnél alacsonyabb profit a goodwill leírásoknak köszönhetõen
Az OTP auditált nettó profitja 2008-ban 241,1 milliárd forint volt, ami 62,4 milliárddal kevesebb, mint az elõzetes adatokban szerepelt, fõként a bank külföldi leányainál történt nagyobb goodwill leírásnak köszönhetõen. Az OTP szerint a globális pénzügyi válság rontotta szerb és ukrán leányainak kilátásait. Az auditált számok alapján a teljes goodwill leírás 93,6 milliárd forint, ami 57,8 milliárd forinttal több, mint ami az elõzetes adatokban szerepelt.
A különbség annak köszönhetõ, hogy az elõzetes számok még a 2008. december 31-én érvényes várakozásokat tükrözõ cégértékelésen alapultak. Azóta a pénzügyi válság tovább mélyült és tovább rontotta az említett leányvállalatok kilátásait. Az alacsonyabb növekeési lehetõségek, a magasabb várható kockázati- és finanszírozási költség a várhatóan magasabb bevételi marzsok ellenére is a cégértékek csökkenését eredményezték. Véleményünk szerint a bejelentés nem befolyásolja a részvény árfolyamát. Az OTP gyakorlatilag a biztosítási üzletág értékesítésébõl származó összes nyereségét felhasználta a goodwill értékének leírására. Ez egy konzervatívabb felfogás, így árfolyamhatásra nem számítunk.
Rövid vállalati hírek
A Magyar Telekom tegnapi éves közgyûlése jóváhagyta a részvényenkénti 74 forintos osztalékot és a módosításokat az igazgatóságban.
MOL: Amennyiben egy orosz fél megpróbálná felvásárolni a MOL-t, az veszélybe sodorná a Nabucco projektet, mondta el Hernádi Zsolt, a MOL elnök-vezérigazgatója.
További tőzsdei információk és elemzések az Este Befektetési Zrt. oldalán.