Nemzetközi hírek
USA:
- A kétnapos esésből magukhoz tértek az amerikai részvényindexek tegnap (Dow +1%; S&P +0,9%; Nasdaq +0,7%). Ezzel megmenekült a már augusztus óta tartó trendvonal alsó éle a főbb indexekben, de nagyon határon mozog a piac.
- Az olaj ára tovább csökkent a hétfői csúcsról, ami enyhítette a túl magas olajárfolyam gazdaságvisszahúzó erejével kapcsolatos aggodalmakat. Az OPEC rendkívüli ülést tarthat az olajkínálat bővítéséről, a spekuláció pedig erősödik, hogy Kadhafi líbiai elnök elmenekül az országból (esetlegesen megegyezik a felkelők ideiglenes kormányával).
- A legnagyobb mértékben a szállítmányozási szektor részvényei emelkedtek (2,6%), a számukra kulcsfontosságú olajár csökkenés nyomán.
- A bankszektor futott be másodikként, 2,2%-os felértékelődéssel, miután a Bank of America menedzsmentje optimista jövőképet vázolt a 2007 óta először tartott befektetői napján. Az óriásbank részvényei vezették a Dow indexet a nap során. A bank menedzsmentjének elmondása szerint jövőre már visszatérhet a „normál profitszint", és a korábbi akvizícióra és konszolidációra épülő vállalati kultúrát megváltoztatják, és újra növekedési sztori lesz a vállalatban.
- Egy másik fontos hír is megrázta a piacot tegnap. A Bloomberg anonim forrásra hivatkozva írta, hogy a Deutsche Telekom eladná az USA-beli T-Mobile üzletágát a Spring Nextel-nek, cserébe az összeolvadt cég többségi tulajdonáért. A hírt bár nem erősítette meg a német telekom társaság vezérigazgatója, azt elmondta, hogy az USA-ban minden lehetőség nyitott, még nem született döntés semmiről.
Olaj és arany:
- Tovább esett az olaj ára a hétfői csúcsról mivel az olajtermelő országok szervezete, az OPEC rendkívüli ülést fontolgat, hogy ott döntsenek a kínálat bővítéséről. Hírek szerint több ország már egyoldalúan emelte kitermelését, anélkül, hogy a szervezet erről döntést hozott volna.
- Egyelőre nincs változás a líbiai helyzetben, továbbra is él a spekuláció, hogy Kadhafi elnök elhagyja az országot, és a harcok ezzel befejeződnek, ami pedig hamarosan az olajkitermelés helyreállását is hozhatja.
- Bár az ideiglenes kormány tagadja, hogy belemenne az alkuba, hogy Kadhafi és családja biztonságának garantálásával átvegyék a hatalmat Líbia teljes területe felett, szerintünk ez túl vonzó opció, hogy a nép elégedetlensége miatt visszautasítsák.
- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) ma teszi közzé szokásos heti készletadatait. Az elemzők szerint további 1 millió hordóval emelkedhetnek az amúgy is magasan levő kőolaj készletek, de 1,5 millió hordóval csökkenhetnek a benzinkészletek.
- Az arany ára is kúszott lefelé a feszült hangulat oldódásával, és a dollár tegnapi erősödésével.
Távol-Kelet:
- A legtöbb index a pozitív tartományban tartózkodott ma reggel (Nikkei +0,6%, Hang Seng +0,3%, Shanghai +0,0%, Kospi +0,3%, All Ordinaries -0,8%).
- Japánból makro fronton jó hírek érkeztek: a géprendelések a decemberi 1,7% után januárban 4,2%-kal nőttek havi szinten, pedig a konszenzus is csak +2,7-3%-kal számolt. Ezek után a befektetőket nem rémisztette meg az a hír, hogy a szigetország észak-keleti részén 7,2-es erejű földrengés volt. Az első hírek szerint a károk nem jelentősek.
- Ezzel szemben Ausztráliában nem ilyen rózsásak a makroadatok: a Westpac fogyasztói bizalmi indexe a negatív tartományba süllyedt (-2,4%) a korábbi +1,9% után, a lakáshitelek pedig havi szinten 4,5%-kal csökkentek. Igaz, hogy a piac csökkenést (-0,7%) várt, azonban sokkal kisebb mértékűt.
- Legjobban a légitársaságok teljesítettek a régióban a csökkenő olajárnak köszönhetően (Korean Air Lines +1,8%, Asiana Airlines +2,5%, Quantas +0,8%). A Toyota 1,2%-ot emelkedett egyrészt a gyenge jennek, másrészt a ma bejelentendő új stratégiának megelőlegezett bizalomnak köszönhetően (három év alatt 1000 milliárd jen üzemi eredmény, költségcsökkentés, erős jen hatásának kiküszöbölése). Lapértesülések szerint a Sony (-0,4%) új Vaio-ja már képes lesz 3D-s videók lejátszására (ugyanazzal a technológiával, mint a Bravia televíziók).
- Kínában alulteljesítők voltak a bányatársaságok (China Coal Energy -1,5%, China Shenhua Energy -1,4%).
Devizák:
- Tegnap erősödött a dollár, és visszatesztelte az 1,385-ös ellenállást. A trend azonban emelkedő irányba mutat, ezért a szintről hamarosan visszapattanhat a kurzus, és folytatódhat a tengerentúli fizetőeszköz gyengülése.
- A japán jen tegnap látványosan gyengülni kezdett, 82,2-ről 82,9-ig emelkedett ma reggelig a kurzus. A 83,5-ös ellenállásig folytatódhat tovább az emelkedés.
- Tegnap már nagyobb mozgást mutatott a hazai fizetőeszköz, a forint elindult felfelé, és több mint egy forintot gyengült. Ellenállás 275-nél található.
Határidős piacok:
- Enyhe mínuszban az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Úgy látszik, hogy a gyorsjelentési szezon végével - amely különben jól sikerült - újra vita van kibontakozóban a piacon a guruk között, hogy most olcsók vagy drágák a részvények. Világégés vagy hatalmas rally jön még. Ha az olvasó figyeli a hírleveleinket, akkor valószínűleg látja, hogy nekünk mi a véleményünk. Mi olcsónak gondoljuk a részvényeket, de ehhez az olcsósághoz, mostanában sokkal magasabb kockázatok tartoznak, mint normál időszakokban. Ráadásul ezek a kockázatok néha percről percre változnak. Ugyanakkor az elmúlt időszak eseményei egyre inkább azt támasztják alá, hogy, mintha ezek a kockázatok halványulnának, amiben kétségtelenül szerepe van annak is, hogy irdatlan mennyiségű pénzt lapátoltak a piacokra a döntéshozók. Ennek pedig meg van a böjtje is. Hiszen ettől drága minden (az olaj az étel, stb.) s így a jótékony hatás mellett ez vissza is üt, fékezi a növekedést. Így fordulhat elő, hogy az egyik Fed kormányzó további QE-ről (pénzpumpa), míg a másik a pénzmennyiség visszavételéről beszél szinte egyidőben. Vagyis megosztottak a jegybankárok és a befektetők is. Végül is ettől működik a piac, hogy van, aki azt gondolja, hogy ugyanazt a terméket jó megvenni az adott áron, míg az eladó szintén azt gondolja, hogy jó üzletet kötött. Mi azt látjuk, hogy a részvények olcsók, s ráadásul a korrekció is normális mederben zajlik a fejlett piacokon. Vagyis jó okunk van egyelőre feltételezni azt, hogy újabb emelkedési hullám alakul ki, ahogy véget ér a jelenlegi korrekció.
Rövid hírek
- Távozik a cégtől Varró László, a MOL stratégiai fejlesztésekért felelős igazgatója. Karrierjét a Nemzetközi Energia Ügynökségnél (IEA) gáz- és árampiaci igazgatóként folytatja. Bár Varró László dolgozta ki a MOL stratégiáját, távozása nem lesz hatással a részvény árfolyamára.
- Az E-Star bejelentette, hogy újonnan kinevezett igazgatósági tagja, Molnos Dániel 549 darab E-Star részvénnyel rendelkezik. Ezen kívül a BÉT tegnap bejegyezte a vállalat névváltoztatását.