Trendfordulóhoz érkezett a BUX?

Vegyesen zártak az amerikai indexek. Tegnap újra 71 dollár fölé emelkedett az olaj ára a készletcsökkenéseknek köszönhetően. Kína kivételével továbbra is jelentős esést mutatnak az ázsiai börzék. A dollár és a forint tegnap egyaránt gyengült az euróval szemben. 200 millió eurós hitelt kap a MOL az EBRD-től. Ma emelkedés következhet a hazai parketten.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi hírek

USA: Amerikában tegnap nem követte nagy tőzsdei mozgás Obama beszédét, az S&P és a Dow enyhe mínuszban, a Nasdaq pluszban zárt (Dow -0,09%; S&P -0,14%; Nasdaq +0,66%). A Standard&Poor's hitelminősítő 18 bank hosszú lejáratú hiteleinek besorolását rontotta le, és jelentésében elmondta, hogy a bankok számára kedvezőtlen lesz a piaci környezet. A Wells Fargo 5,3%-ot, a Bank of America 3,4%-ot esett. A GE alelnöke szerint néhány iparágban meglehetősen nehéz hónap vár rájuk. A vállalatcsoport árfolyama 4,2%-ot esett. A FedEx is veszített értékéből, bár a vállalat a vártnál kisebb profitcsökkenésről számolt be tegnap, a következő negyedévre adott profitelőrejelzése több mint 50%-kal marad el az elemzői konszenzustól. A gyógyszergyártó szektor felülteljesítette a piacot, a Pfizer 3%-ot emelkedett, mivel a Kongresszus júliusban készül elfogadni a szektor megsegítésére szánt összeget.

Olaj és arany: Tegnap 71 dollár fölé emelkedett az olaj ára, mivel a kőolajkészletek - a várakozásoknál kétszer nagyobb ütemben - 3,87 millió hordóval csökkentek, az Energiaügyi Hivatal jelentése szerint. A benzin készletek azonban 3,4 millió hordó növekedést mutattak, magasan az előrejelzések felett (500 ezer hordó). Ez a benzin iránti kereslet csökkenésére utal, ami középtávon az olaj iránti keresletre is hatással lesz. A rally tehát még tarthat az olaj piacán, nyár közepe vége felé azonban ismét megindulhat egy eső szakasz. Az arany ára 938 dollárig emelkedett elszakadva a 925-ös szintről.

Makrogazdaság: Az USA közli a vezető mutatóinak alakulását és a Philadelphiai Fed index értékét. Ezen kívül a heti munkanélküliségi adatok kerülnek nyilvánosságra. A tízéves amerikai államkötvényekkel 3,69%-on kereskednek, 3 bázispont emelkedés után.

Távol-Kelet: Továbbra is jelentős esést mutatnak az ázsiai börzék, Kína azonban pluszban tartózkodik (Nikkei -1,39%; Hang Seng -1,22%; Shanghai +1,53%; Kospi -1,11%). A Világbank 7,2%-ra emelte a kínai reál GDP bővülés ütemére vonatkozó várakozását a korábbi 6,5%-ról. Az elemzők szerint a gazdaságélénkítő csomagok megfelelően segítik a gazdaságot. Az erős jen miatt a japán exportvállalatok veszítettek az értékükből, a Mazda 4,5%, míg a Honda 3,6%-os mínuszban tartózkodik. A Rio Tinto árfolyama közel 9%-ot esett, miután megkezdte 15,2 milliárd dollárnyi részvény értékesítését.

Devizák: Gyengült a dollár az euróval szemben, az EUR/USD keresztárfolyam megközelítette az 1,4-es szintet. A jen továbbra is erősödik, az USD/JPY kurzus a 96-os szint alá süllyedt. A forint a régiós devizákkal ellentétben 1%-ot gyengült az euróval szemben.

Határidős piacok: A határidős indexek Amerikában a pozitív tartományban vannak.

Erste kommentár: Március óta talán a legkomolyabb korrekciót láthatjuk, a BUX a csúcsáról közel 10%-ot esett. Itt van tehát a trendforduló, fusson ki merre lát? A helyzet egyáltalán nem egyértelmű. A BUX meglehetősen meredek emelkedő trendcsatornájának alsó éle sérült ugyan, de azt nem várhatjuk, hogy hosszú távon is ilyen ütemben emelkedjen az index. Jelenleg a 30 napos mozgóátlag visszatesztelését láthattuk, ami még önmagában semmi rosszat nem jelent. Mindenesetre a hurráoptimizmus eltűnőben van a piacról és most "végre" bekövetkezhet a 200 napos mozgóátlagok vissza tesztje. Persze csak ott, ahol az instrumentumok a nevezetes szint fölé tudtak emelkedni. A gyenge lemaradók pedig alsóbb szintekre huppanhatnak. Mindenesetre ma és az elkövetkező napokban a legfontosabb indexekben és a legtöbb részvényben emelkedéseket láthatunk fontos támasz szintekről.

200 millió eurós hitelt kap a MOL az EBRD-től

200 millió eurós hitelt hagyott jóvá az EBRD a MOL számára, melyből a magyar vállalat a Szőreg-1 gázmező stratégiai gáztározóvá alakítását finanszírozhatja. A gáztározó létrehozásával csökkenthető a régiós gázhiány veszélye. A munkálatok 2010. január 1-ére fejeződhetnek be. A gáztározó 45 napig képes napi 20 millió köbméter gázzal ellátni a régiót, de kereskedelmi célokat is szolgálhat. Az MMBF nevű vállalat birtokolja a gáztározót, mely a MOL 72,5%-os tulajdonában van. Ugyanakkor a tárolt gáz a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség tulajdonát képezi majd. A konszolidáció következtében a hitel a MOL könyveibe kerül, de a nettó adósságállomány nem nő, így a nettó/adósságállomány/EBITDA arány sem változik. Ez egy hosszú lejáratú hitel (8 éves), melynek kondíciói nagyon kedvezőek és lehetővé teszi a MOL számára, hogy egy rövidebb hitelét kiváltsa vele. Az első ilyen rövidebb hitel 2010 októberében jár le, amikor 2,1 milliárdos hitelt kellene visszafizetnie a MOL-nak, igaz, ebből csak 900 milliót hívott le a vállalat. Valószínűnek tartjuk, hogy a jövőben több hasonló lépésre is sor kerülhet a MOL részéről. A hír pozitív, de árfolyamhatásra nem számítunk.

Rövid vállalati hírek

- 25.000 sajátrészvény megvásárlására adott megbízást a Richter. A részvényeket a bónusz programjához kívánja felhasználni a vállalat. Tavaly 160 ezer részvény került szétosztásra a bonusz program keretein belül. Az első negyedév végén a Richter 20.721 saját részvénnyel rendelkezett. Ha az idén is körülbelül ennyi részvényt szeretne szétosztani a vállalat, 140 ezer darabot kell még vásárolnia az év során. Ugyanakkor a részvényesek felhatalmazták az igazgatóságot, hogy a jegyzett tőke 10%-áig vásároljon a saját részvényekből. Véleményünk szerint ezek a vételek nem befolyásolják a részvény árfolyamát.
- A rendkívüli közgyűlés döntése alapján az Mtelekom 38,3 millió euró osztalékot kap montenegrói leányától, a Crnagorski Telekomtól. Azért volt szükség rendkívüli közgyűlésre, mert az éves közgyűlés időpontjában a mobil üzletág még külön egység volt, és ha a mobil üzletág fizetett volna először a Crnagorskinak, majd az a részvényeseinek, akkor kétszer kellett volna az osztalék után adót fizetni, míg így csak egyszer. Csoportszinten ezzel 0,5-1 milliárd forintot spóroltak, ami pozitív, de mivel részvényenként csak egy forintot jelent, árfolyamhatásra nem számítunk. Ezzel együtt az anyavállalat készpénzállománya nő, ami szintén kedvező.

További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo