Nemzetközi hírek
USA: Hektikus kereskedés után végül pluszban zártak az amerikai tőzsdék (Dow +0,61%; S&P +1,18%; Nasdaq +1,99%). A biztosítók részvényei erősödtek, miután a pénzügyminisztérium bejelentette, az életbiztosítók is kaphatnak forrásokat a problémás eszközök felvásárlására még korábban létrehozott program (TARP) keretéből. A Hartford Financial Services árfolyama 13%-ot emelkedett. A Centex ingatlanépítő 19%-os pluszban zárt, miután a Pult Homes bejelentette, felvásárolja szektortársát egy 1,3 milliárd dolláros részvénycsere keretében. Az ügylet az USA legnagyobb lakóingatlan-építő vállalatát teremti meg. A piac a gyorsjelentési szezont várja, elemzők szerint az S&P 500 vállalatainak összességében 37%-os eredménycsökkenést kellett elszenvedniük 2009 első negyedéve során.
Olaj és arany: Új erőre kapott az olaj a 48-as szint visszatesztelése után, és ismét 50 dollár fölé emelkedett a ma reggeli ázsiai kereskedésben. A tegnap közölt adatok szerint a múlt héten 1,65 millió hordóval nőttek a kőolajkészletek a várt 1,5 millió hordóval szemben. A nyári szezon közeledtével továbbra is árfolyamemelkedésre számítunk. Az arany ára a 880 dolláros szinten stabilizálódni látszik, a korrekció után azonban ismét az esés folytatódása várható.
Makrogazdaság: Németország februári fogyasztói árindexének végleges értéke 0,5% lett, délben pedig a német ipari termelésről érdeklődhetünk. Megjelenik ma az USA külkereskedelmi mérlege, valamint az import árindex alakulása, továbbá a heti munkapiaci adatok kerülnek nyilvánosságra.
Távol-Kelet: Ázsia visszatért a rally medrébe (Nikkei +3,74%; Hang Seng +2,31%; Shanghai +0,26%; Kospi +4,3%). A Bloomberg információi szerint Taro Aso japán pénzügyminiszter a napokban jelenthet be egy újabb, 15.000 milliárd jen (154 millió dollár) értékű gazdaságélénkítő csomagot. Az emelkedő olajár hatására a Cnooc kínai olajcég 2,4%-kal növelte értékét. Az ausztrál munkanélküliségi ráta 18 éves maximumára 5,7%-ra ugrott, a megjelent adatok szerint.
Devizák: Tegnap még erősödött a jen és a dollár, ma azonban az optimista nemzetközi hangulat megfordította a trendet. Az EUR/USD 1,33 közelébe ért ismét, míg az USD/JPY kurzus ismét 100 közelében tartózkodik, továbbra is a 200 napos mozgóátlag felett, amit közel egy hete tört át. A forintban tegnap elindult gyengülés, az este illetve ma reggel gyors erősödéssel foszlott szerte. Az EUR/HUF 290 alatt is járt a reggeli órákban.
Határidős piacok: A határidős indexek Amerikában a pozitív tartományban tartózkodnak, Európa pluszban nyitott.
Erste Kommentár: Ahogy említettük, az elmúlt pár napi korrekció csak arra szolgál, hogy a piacok túlvettségét kissé helyrerakja, hogy utána új emelkedésnek indulhasson. Több neves nemzetközi alapkezelő szerint megérkezett a tavasz a pénzpiacokra is, és a Soros György véleményét osztó befektetők kisebbségbe kerültek. A korrekció tekintetében azonban kissé hosszabb lefolyásra számítottunk, kicsit aggasztó a korai öröm, csak nehogy hamar kipukkadjon egy újabb heves rally. A továbbiak tekintetében így nagyon oda kell figyelni, hiszen a hangulat, ahogy láttuk nagyon hamar átfordul homlokegyenest az ellenkezőjére.
Utolsó nap a Surgut számára, hogy regisztráljon a MOL éves közgyűlésére
Tegnap zárult az OMV és a Surgut 21,2%-os MOL részesedésre vonatkozó tranzakciója. Ha az OMV áttranszferálta ezeket a részvényeket a Surgutnak, akkor az orosz vállalat még regisztrálhat a MOL éves közgyűlésére. (azáltal, hogy benyújtja az igazolást a tulajdonszerzésről) Ugyanakkor a Surgutnak a MOLt értesítenie kell a tulajdonosi struktúrában bekövetkezett változásokról. Ha nem teszi meg, nem vehet részt az április 23-i közgyűlésen. A MOL védelmének megerősítésére készül. A két legfontosabb változás az Alapszabályban: (1) az igazgatósági tagok visszahívásához 75%-os többségre van szükség a közgyűlésen, (2) a 2%-nál nagyobb részesedéssel rendelkező tulajdonosnak részletes leírást kell adnia saját tulajdonosi szerkezetéről (ez rossz hír a Surgut számára, mivel 2003 óta nem publikálta részvényesi struktúráját). Hernádi Zsolt, a MOL vezérigazgatója a köztársasági elnöknél járt, aki hangot adott azon véleményének, hogy aggódik a MOL függetlenségéért. Ugyanakkor az orosz diplomáciát meglepte, hogy a magyar külügyminisztérium behívatta az orosz nagykövetet a tranzakcióval kapcsolatban, mivel a magyar-orosz diplomáciai kapcsolatok kifogástalanok. Április 8-án a MOL 4.965.582 részvényt adott kölcsön és transzferált az MFB számára egy 2007. július 3-i kölcsönszerződés alapján. A tranzakció után a MOL birtokában nem maradt saját részvény. Valószínű, hogy ma vagy a napokban bejelentésre kerül a MOL tulajdonosi szerkezetében végbement változás. Lehetséges, hogy a 21,2%-os részesedés megszerzése után a Surgut tárgyalásokat kezdeményez a MOL menedzsmentjével. Árfolyamhatásra nem számítunk.
OTP, FHB: A Moody's leminősítette a kötvényprogramokat
A Moody's egy sajtónyilatkozatban jelentette be, hogy leminősítette a magyar fedezett kötvényprogramokat. A jelzáloggal fedezett FHB által kibocsátott kötvények minősítését Aa3-ról A3-ra, az OTP Jelzálogbank által kibocsátottakat Aa1-ről Aa2-re rontotta és mindkettőt negatív kilátással látta el. A leminősítés a gyenge magyar gazdasági környezetnek, valamint a kötvényesek magas refinanszírozási kockázatának és devizakötelezettségeinek következménye. A magyar bankrendszernek 700-900 millió euró plusz tőkére lenne szüksége a bankok tőkemegfelelési mutatóinak stabilan tartásához, ha a forint erősen gyengülne és a recesszió még mélyebb lenne, mutatott rá az MNB egyik tanulmánya. A magyar bankok áltálában 11%-os tőkemegfelelési mutatóval rendelkeznek, ami elégséges, véli Nagy Márton, aki az MNB pénzügyi stabilitásért felelős részlegén dolgozik. A tanulmány, mely stressz-teszteket tartalmaz, 15%-kal gyengébb forinttal számol, mint az MNB által használt 290-es EUR/HUF árfolyam és a gazdaság 7%-os lassulásával kalkulál, ami a duplája annak, mint amire az MNB pillanatnyilag számít. Az első hír nem befolyásolja a részvények árfolyamát. A másodikból jól látszik, hogy még a legrosszabb esetben sem lenne szükség jelentős bankmentésre.
Rövid vállalati hírek
- Mtelekom: A T-Home előfizetőinek száma az elmúlt napokban elérte a 400 ezret. Pozitív, de árfolyamhatásra nem számítunk.
- A Rába publikálta április 23-án tartandó közgyűlésének napirendi pontjait. A menedzsment nem javasol osztalékfizetést és az időközi vezetőségi beszámolóval ellentétben nem kerül sor az ingatlanok átértékelésére.
További tőzsdei információk és elemzések az Este Befektetési Zrt. oldalán.