Tőzsde: elérkezett a korrekció idõszaka

Pozitív nyitás után mínuszban zártak az amerikai részvényindexek - Az olaj ára pénteken jelentõs mértékben, 56 dollár közelébe gyengült - Mínuszban tartózkodnak az ázsiai részvényindexek - Pénteken jelentõs mértékben erõsödött a dollár az euróval szemben - Már visszaadta a reggeli erõsödést a forint az euró ellenében - 10%-os részesedés vásárolt a MOL egy kurdisztáni gázmezõben - Ma a BUX index csökkenésére számítunk.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi hírek

USA: Pozitív nyitás után mínuszban zártak az amerikai részvényindexek (Dow -0,75%; S&P -1,14%; Nasdaq-0,54%). A fogyasztói árindex a vártnak megfelelõen alakult, a New York-i feldolgozóipari menedzser index azonban messze jobb lett, mint az elõrejelzések mutatták. Az ismét 0 közelébe került érték a feldolgozóipari recesszió enyhülésére utal. A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe is magasabb lett a várakozásoknál. A makroadatok által táplált kezdeti lelkesedés azonban nap közepére alábbhagyott. A Chrysler után a General Motors is bejelentette, hogy 1100 viszonteladójukra nem lesz a jövõben szükségük, és törlik õket a franchise rendszerbõl. Az autógyártó árfolyama 5,5%-ot esett. A pénzügyi papírok is gyengén teljesítettek, a szektor teljesítményét mérõ ETF 2%-ot veszített értékébõl.

Olaj és arany: Az olaj ára pénteken jelentõs mértékben 56 dollár közelébe gyengült. Ma némi emelkedést mutat az árfolyam (56,5 dollár hordónként). Az arany ára áttörte a 926 dolláros szintet, és lassan araszol felfelé. Jelenleg 933 dollár körül tartózkodik a nemesfém értéke.

Makrogazdaság: Ma délután az USA publikálja az NAHB házárindexet.

Távol-Kelet: Mínuszban tartózkodnak az ázsiai részvényindexek (Nikkei -2,36%; Hang Seng -1,26%; Shanghai -0,83%; Kospi -0,44%). A Panasonic árfolyama 7,6%-ot esett miután a menedzsment bejelentette, hogy 195 milliárd jen veszteséget fog publikálni a vállalat a márciussal végzõdõ 12 hónapban. A Mizuho bank 588 milliárd jen veszteségrõl számolt be, ami 6 éve az elsõ negatív eredmény. A pénzintézet bejelentette, hogy 800 milliárd jen értékben kíván tõkét emelni, elsõbbségi és törzsrészvény-kibocsátás útján. A társaság papírjai több mint 3% mínuszban tartózkodnak.

Devizák: Pénteken jelentõsen erõsödött a dollár és felértékelõdött a jen is. Az EUR/USD pénteken több mint 1%-ot süllyedt, amit ma is folytatott egészen 1,345-ig visszatesztelve a 200 napos mozgóátlagot. Az USD/JPY megállíthatatlanul gyengül, mióta hosszas küzdelem után lepattant a 200 napos mozgóátlagról. Jelenleg a 94,5-ös szintet ostromolja. Az EUR/HUF árfolyam ma reggel a 286-os szint alatt nyitott, majd ismét fölé emelkedett.

Határidõs piacok: A határidõs indexek Amerikában a negatív tartományban tartózkodnak.

Erste kommentár: Úgy látszik, kezd kifulladni az erõ az amerikai indexekbõl. Hiába alakultak a makrogazdasági adatok a vártaknak megfelelõen, az indexek nem tudtak megkapaszkodni a pozitív tartományban, ami azt jelenti, hogy valóban elérkezett a - már sokak által várt - korrekció idõszaka. Hazánkban is csak látszólag tartott pénteken a lelkesedés, mivel az emelkedés hátterében kizárólag a MOL állt, mely egy kellemes bejelentéssel lepte meg a befektetõket.

10%-os részesedés vásárolt a MOL egy kurdisztáni gázmezõben

Szerzõdést írt alá a MOL a Crescent Petroleum-mal és a Dana Gas PJSC-vel, melynek értelmében 10%-os részesedést szerzett a Pearl Petroleum vállalatban. A MOL 3-3%-nyi (összesen 6%, azaz 6.271.142 darab) saját részvénnyel fizetett. Ezeket a részvényeket a MOL korábban kölcsönadta az MFB-nek (4.665.582 darab) és az OTP-nek (1.605.560 darab), most pedig visszavette õket.

Egyidejûleg az OMV is bejelentette, hogy 10%-ot szerzett a Pearl-ben 350 millió dollárért. A fenti tranzakciók után a MOL és az OMV egyaránt 10-10%-kal, a Crescent Petroleum és a Dana Gas PJSC pedig 40-40%-kal rendelkezik a gázmezõben. A Pearl birtokolja két kurdisztáni gázmezõ, a Khor Mor and Chemchemal minden jogát. 2,8 millió köbméter földgázt, kondenzátumot és LPG-t termel, ami várhatóan 90 millió köbméterre nõ 2014-2015-re. (évi 34 milliárd köbméter) Ez épp kielégíti a Nabucco szükségleteit. A Chemchemal mezõ kiértékelése az idén kezdõdik. A fejlesztés várható költsége 8 milliárd dollár.

Mind az MOL, mind az OMV szempontjából nagyszerû ügyletrõl van szó, mivel így biztosíthatják a Nabucco-hoz szükséges gázt és profitálhatnak a kitermelésbõl is. A Nabucco projekt azért nem haladt egy ideje, mert kérdéses volt, honnan szereznek majd gázt a feltöltéséhez. Ez a lépés mérföldekkel vitte közelebb a Nabucco-t a sikerhez. A mezõ sikeres kitermelése esetén az OMV és a MOL értéke egyaránt dollár milliárdokkal nõhet.

Az OMV által kötött üzlet (õ 350 millió dollárt fizetett egy ugyanakkora, 10%-os részesedésért, amiért a MOL 6,271 millió sajátrészvénnyel) egy MOL részvényt 11.850 forintra értékel. Bár nem ismertek a szerzõdés részletei, úgy gondoljuk, hogy Crescent és a Dana speciális feltételeket vállalt (vagyis a MOL-nak call opciója van ezekre a részvényekre). A hír pozitív, azonban további jelentõs árfolyamhatásra nem számítunk a hír nyomán. (Technikailag a MOL árfolyamában 13.300 forintnál egy ellenállás található, miután megállás nélkül elhagyta a 12.200 forintos szintet.)

Rövid vállalati hírek

- Simó György, a társaság Új Üzleti Területek és Üzletfejlesztési Üzletágának korábbi vezetõje, 2009. május 13-án 5.000 darab Magyar Telekom részvényt értékesített 585 forint/darab átlagárfolyamon. A tranzakciót követõen Simó György tulajdonában nincs Magyar Telekom részvény.

- Piaci híresztelések szerint a Cashline ma aukciót tart, hogy 3%-nyi Synergon részvényt szerezzen. A spekulációk szerint ez jó alkalom lenne a PannErgy-nek, hogy megváljon 13%-os pakettjétõl (vagy annak egy részétõl) és a befolyó pénzt a következõ fúrásra fordítsa. A Synergon két legnagyobb tulajdonosa a Cashline és a PannErgy.

- Ma már osztalékszelvény nélkül forog az Egis (120 forint osztalék részvényenként).

További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo