Volt, és még van is egy kis aggodalom a legújabb devizahiteles mentőcsomag kapcsán. Persze mindenki csak találgat, de úgy tűnik, hogy a kormány most együttműködne a bankokkal. Vagyis az a faramuci helyzet állt elő, hogy a forint gyengült, az OTP viszont erősödött, hiszen az átváltás gyengítené a forintot, viszont az együttműködés a bankokkal azt sugallja, hogy a lépés jelentős veszteséget nem okozna számukra. Úgy tűnik, a kormány is felismerni látszik, hogy a bankokra szükség van a gazdasági növekedés beindításához, ez pedig pozitív.
USA
- Új történelmi csúcsra kapaszkodott a tegnap esti kereskedésben a tengerentúli Dow Jones index, de a többi piac is szép emelkedéssel zárt tegnap, az S&P500 már csak 2%-ra van mindenkori csúcsától (Dow 0,89%, Nasdaq 1,32%, S&P500 0,97%).
- A mai makroadatok közül a foglalkoztatottság változás februári értékét, az ipari cikkek rendelésállományának januári számait érdemes a délutáni órákban figyelni.
Európa
- Az európai piacokon szintén meglehetősen jó volt a hangulat, régen nem látott mértékben emelkedtek a börzék (FTSE100 1,36%, DAX 2,32%, CAC40 2,08%).
- A szolgáltatói beszerzési menedzser index februári értéke 47,9 pont lett, ami bőven a 47,3 pontos várakozás feletti, ez is segítette a tegnapi emelkedést.
- A kiskereskedelmi értékesítések is a várt felett alakultak, évesítve -2.9%-ra számítottak, ezzel szemben -1,3%-ot publikáltak.
- Ma délelőtt az eurózóna negyedik negyedéves előzetes GDP értékét publikálják.
Olaj, arany
- Az amerikai WTI kőolaj ára kismértékben emelkedett tegnap. Az árak emelkedéséhez hozzájárult a venezuelai elnök halálának híre. Az arany ára kismértékben, 1,578 dollárra nőtt. A tegnapi részvénypiaci emelkedés is mutatta, hogy a befektetők kockázatkerülő magatartása csökkent.
Devizák
- A pozitív nemzetközi hangulatban sem tudott magára találni a forint, sőt nap közben még 299 fölött is járt az árfolyam, azonban később egy korrekció vette kezdetét és zárásra 298,05-re csökkent az árfolyam. A délutáni forinterősödést segítették a devizakötvény kibocsátásáról szóló hírek, melyek annak ellenére pozitívak, hogy a kibocsátandó kötvénysorozat alacsony volumene miatt nincs jelentősebb hatása a finanszírozási szerkezetre.
Távol-Kelet
- A pozitív nemzetközi hangulat megtette a hatását Ázsiában is, ahol jelentős emelkedés volt megfigyelhető. A Nikkei 2,13%-ot, a Hang Seng 0,89%-ot, a Shanghai index pedig 0,72%-ot emelkedett.
- Ausztráliában a negyedik negyedéves GDP 3,1%-kal bővült az egy évvel korábbi értékhez képest, így kismértékben meghaladta a 3%-os várakozásokat.
Határidős piacok
- Néhány piac kivételével a pozitív tartományban vannak a határidős indexek ma reggel.
Vállalati hírek
- A félévente esedékes vaklicit alkalmával a Richter 19 készítménye esetében átlagosan 3%-os, míg az Egis 14 készítményére átlagosan 8%-os árcsökkentést vállalt. Tavaly ősszel még 15-20%-kal csökkentek az árak a vaklicit során. Bár a részletek nem ismertek, úgy gondoljuk, hogy árfolyamhatásra nem igazán lehet számítani, hiszen a támogatott készítmények árának további csökkenése várható volt.
- OTP, FHB: A Népszabadság értesülései szerint a három hónapja nem fizető devizahiteleket forintosítanák, majd a bankok a tartozás egy részét elengedve, az ebből származó veszteségüket részben leírhatnák a bankadóból. Tavaly már volt hasonló konstrukció, így a mostani ötlet sem meglepő.
Gazdasági hírek
- Oroszországban, Törökországban, illetve Dél-Koreában is bocsáthat ki devizakötvényt hazánk, de pontos részletek még nem ismertek. Töröcskei István, az ÁKK vezérigazgatója elmondta, hogy az orosz kötvénykibocsátás maximum 200 millió dollárnyi lehet.