A 20 bázispontos csökkentést a határidős piac is beárazta, az elemzői konszenzusnak megfelel, a piaci szereplők így egyre inkább kiszámítható gyakorlatként tekintenek a 2012-ben kezdődött kamatcsökkentési trend óvatos folytatására – olvasható a Nézőpont Intézet Gazdaságkutató Műhelyének közleményében.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris lazítását alapvetően az amerikai jegybank szerepét betöltő FED eszközvásárlási programjának további fenntartására vonatkozó várakozások miatti kedvező nemzetközi pénzügyi hangulat, illetve a hazai inflációs környezet teszi lehetővé. E területeket érintő lényegi változás hiányában a kamatcsökkentési trend folytatásának lehetősége továbbra is fennáll, év végére így akár a 3 százalékos jegybanki alapkamatszint is elérhető lehet.
A gazdasági növekedést támogatni hivatott kamatcsökkentési döntések következetesen előremutatnak, hiszen a globális pénzpiaci hangulat esetleges változására a magyar jegybanknak is reagálnia kellene. A jelenleginél kedvezőtlenebb nemzetközi pénzügyi hangulat esetén az MNB épp a kamatcsökkentési trend következtében egy alacsonyabb kamatszintről tudna elmozdulni.
A döntéssel kapcsoltban viszonylag kevés volt a bizonytalanság, hisz a szeptember eleje óta tartó piaci optimizmus a tőkepiacokon kitartani látszik – vélte Bebessy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfólió menedzsere.
A szigorítás várható halasztása újabb lökést adott a kockázatosabb befektetéseknek – így a feltörekvő piaci eszközöknek -, és ez érződik a forint és az állampapír piaci hozamok süllyedésében, amelyek megközelítették a májusi erős szinteket. A forint megítélése a feltörekvő piaci devizák között továbbra is kedvező, elsősorban a többletes folyó fizetési mérleg és az alacsony infláció miatt. A hazai folyamatokban nincsen változás, az infláció továbbra is alacsony, és a folyamatos rezsicsökkentések miatt az is marad, bár az MNB által publikált kereslet érzékeny árindex mérséklődése már megállt. Előretekintve továbbra is úgy gondoljuk, hogy fokozatosan fogy az MNB mozgástere. A globális alap forgatókönyv az utóbbi hetek korrekciója ellenére nem változott, a lassan javuló gazdasági helyzet miatt előbb utóbb szigorít majd a FED. A hazai folyamatokban is inkább romlás várható, jövőre emelkedik majd az infláció, és a Növekedési Hitelprogram miatt biztosan romlik a külső egyensúly is.