Nemzetközi hírek
USA: Szárnyaltak tegnap az amerikai indexek a múlt heti gyenge teljesítmény után (Dow +2,85%; S&P +3,04%; Nasdaq +3,11%). A pénzügyi szektor teljesítményét mérõ ETF 6,6%-ot emelkedett a Bank of America, a Goldman, és a JP Morgan vezetésével. A Bank of America 9,9%-ot emelkedett, miután a Goldman pozitív képet festett a bank további teljesítményérõl, és a tõkeemelési folyamatról. A vállalat a Citigroup egyik elemzõje szerint már 4 milliárd dollár értékben bocsáthatott ki törzsrészvényt. A Goldman Sachs árfolyama 6,5%-kal nõtt, miután a Citi 10%-kal 160 dollárra emelte a bankház célárfolyamát. Egyes hírek szerint a bankok elkötelezettek amellett, hogy mihamarabb visszafizessék az állami forrásokat, ahogy a bankközi piac is enyhülni látszik. A LIBOR bankközi kamatok alakulása is a korábbi feszültségek oldódására utal. A Home Depot 6,6%-kal növelte az értékét a nap során, a piac vélhetõen pozitív meglepetésre számít a ma piacnyitás elõtt nyilvánosságra kerülõ gyorsjelentésétõl. Ezen kívül a Hewlett-Packard közli negyedéves gyorsjelentését az S&P 500 fontosabb vállalatai közül.
Olaj és arany: Az olaj ára tegnap szédületes rally-t produkált a pénteki korrekció után. Jelenleg 6 hónapos maximumán, 60 dollár körül kereskednek a kõolajjal hordónként. A korrekció meglehetõsen gyorsan véget ért, innen a 63,5 dollárnál járó 200 napos mozgóátlag elérését valószínûsítjük. Fontos megjegyezni, hogy a generikus árfolyamot jelenleg meghatározó júniusi szállítás határidõs árfolyama ma fut ki, így holnaptól a jelenleg 50 centtel magasabb értéken forgó júliusi határidõre áll át a benchmark. Az arany ára 1,5%-ot esett tegnap, és jelenleg 918 dolláron kereskednek a nemesfémmel unciánként.
Makrogazdaság: A magyar bruttó bérek átlagosan 4,3%-kal növekedtek márciusban (év/év alapon) a várt 3,8%-kal szemben. A német ZEW intézet délelõtt közli gazdasági hangulat indexét, az Eurózóna és az USA építõipari adatokat tesz közzé. A tízéves amerikai államkötvényekkel 3,23%-on kereskednek, 9 bázispont emelkedés után.
Távol-Kelet: Az ázsiai részvényindexek is meredeken emelkednek a nemzetközi optimizmus révén (Nikkei +2,78%; Hang Seng +3,03%; Shanghai +0,72%; Kospi +2,99%). A Mitsubishi Financials 5,6%-ot emelkedett Tokyoban, a bankközi piacon tapasztalható enyhülés hatására. A Toyota és a Hyundai 3 illetve 4%-kal erõsödött a jen gyengülésének hatására. Jól teljesít a nyersanyagtermelõ szektor is.
Devizák: Gyengült a dollár és a jen is. Az EUR/USD keresztárfolyam a 200 napos mozgóátlagról pattant visszaés jelenleg 1,358 körül tartózkodik, a 20 és 30 napos mozgóátlagok pedig euró vételi jelzést adtak. Az USD/JPY kurzus egészen 96-ig emelkedett a nemzetközi optimizmus hatására. A forint tovább erõsödött az euróval szemben, ma már 280 forintnál is kevesebbet kell fizetni egy euróért.
Határidõs piacok: A határidõs indexek Amerikában a pozitív tartományban tartózkodnak, Európa pluszban nyitott.
A vártnál rosszabb elsõ negyedéves eredményrõl számolt be a MOL
A forint gyengülése kétféle módon is éreztette hatását: üzemi szinten támogatólag hatott (fõként a kutatástermelés szegmensben), azonban pénzügyi soron egy 140 milliárd forintos nem realizált árfolyamveszteség keletkezett az elsõ negyedévben. Az üzemi eredmény 53,4 milliárd forint lett. A mi várakozásainkhoz képest az eredmény pozitív meglepetés a kutatás-termelés szegmensben, míg a finomítás eredménye jelentõsen elmaradt az általunk várttól a megnövekedett energiaköltségeknek és a készletátértékelés negatív hatásának (kb. 10 milliárd forint) köszönhetõen.
A gáz szegmens üzemi eredménye szintén pozitív meglepetés volt. Összességben az üzemi eredmény a várakozásoknak megfelelõen alakult, míg a pénzügyi veszteség jóval a várakozásokat meghaladó mértékû volt.
A forint erõsödésével a devizahiteleken elszenvedett virtuális veszteség csökkenhet az elkövetkezõ negyedévekben, így ez nem is aggaszt bennünket. Ugyanakkor a problémát az operatív oldalon látjuk. Ugyanis a fantasztikus kutatás-termelés (KT) szegmens eredmény mögött a gyenge forinton kívül a gázkitermelésen elért jelentõs nyereség húzódik meg. Ugyanis az elsõ negyedévben a gáz árak még magasak voltak, hiszen azok csak 9 hónapos mozgóátlaggal követik a kõolaj árának mozgását. Mivel a kõolaj ára relatíve alacsony szinten van, ezért az elkövetkezõ negyedévekben nagy valószínûséggel romló KT eredményt fogunk látni. Másrész a fõ tevékenység, a finomítás gyakorlatilag nulla eredményt adott a teljeshez. Ugyan javuló finomítói marzsokra számítunk a nyári hónapokban, de ennek ellenére továbbra is nagyon gyenge maradhat az eredménytermelõ képesség. A gázszegmensben hasonló eredményromlást várunk, mint a KT-ben, hiszen a szállítási költségek arányosak a gáz árával.
Összességében kétséges lehet a piac által várt idei 1.245 Ft-os EPS cél teljesülése is, bár talán még korai pálcát törni ezen érték fölött. Szerintünk a MOL eredménye gyengébb a vártnál és a rövidtávú kilátások sem biztatóak. Ugyanakkor hosszabb távon a gazdaság élénkülésével a finomítói marzsok újra egészségessé válhatnak. Mindenestre az árfolyamnak erre az eredményre nem emelkedéssel kellene válaszolnia, de úgy tûnik, hogy ez ma nem számít.
FHB: A várakozásoktól jelentõs mértékben elmaradó nettó profit
1.452 millió forintos (-8% év/év) nettó profitot ért el az FHB az év elsõ negyedévében, ami jelentõsen elmarad az általunk várttól. A háttérben a nettó céltartalékképzés megugrása áll a hitelállomány további romlásának köszönhetõen (a problémás hitelek állománya 1,82%-ra nõtt a korábbi 0,96%-ról). A stabil nettó kamatmarzs és a hitelállomány növekedése (fõként devizahatás) miatt a nettó kamatbevétel 14,6%-kal nõtt éves szinten, míg a nettó díj- és jutalékbevétel csökkent az alacsonyabb elõtörlesztési ráta és így a csökkenõ elõtörlesztési díjbevétel miatt.
Az FHB 2009-es elsõ negyedévi eredménye rosszabb lett, mint 2008 hasonló idõszakában és a mi várakozásainktól is elmaradt. Ennek oka a vártnál magasabb céltartalék-képzés a vártnál jobban alakuló kamatbevételek ellenére. Mivel a hitelállomány jelentõs mértékben romlott, továbbra is szkeptikusak vagyunk a bank várakozásait illetõen (2009-es nettó profit minimum a 2008-as szinten marad) és így továbbra is a részvényállomány csökkentését ajánljuk a befektetõknek.
Rövid vállalati hírek
- Az Európai Bizottság feltétel nélkül jóváhagyta a MOL és az INA részvényesi megállapodását. Pozitív.
- MOL: Egyes források szerint az iraki kormány nemtetszését fejezte ki a MOL / OMV - Crescent - Dana tranzakcióval kapcsolatban, mivel a felektõl nem kapott elõzetes értesítést.
- A TVK 4,3 milliárd forintos nettó veszteséget ért el az év elsõ negyedévében. A részvényeket május 22-én (pénteken) lehet utoljára osztalékszelvénnyel megvásárolni (82 forint osztalék részvényenként).
- Az Állami Nyomda 253,13 millió forintos elsõ negyedéves nettó nyeresége (-3,3% év/év) valamivel felülmúlta a piac által vártat. A nettó árbevétel 3,13 milliárd forint volt, kb. ugyanannyi, mint 2008 hasonló idõszakában. Az üzemi eredmény 277 millió forint volt (-10,93%). Az eredmény a korábbi dinamikus növekedés lassulására utalnak, de az eredmény megfelelt az elemzõk várakozásainak. Mivel a számok nem tartalmaztak meglepetést, árfolyamhatásra sem számítunk.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.