„Megújult az export-előfinanszírozó refinanszírozási hitel, így jelentősen kibővült a kedvezményezettek köre. A kedvező kamatozású exporthitelt most már a termelő, a szolgáltató és az élelmiszer-ipari cégek is igénybe vehetik” – mondta Huszár Róbert, a K&H vállalati és intézményi banki szolgáltatások üzletágának a vezetője. A kedvezményezettek immár a korábbiakkal ellentétben nemcsak kizárólag az exportőr cégek lehetnek, de azok közvetlen beszállítói is. Az új exporthitel esetében a finanszírozási arány is megnövekedett, így az igényelhető maximális hitelösszeg a finanszírozott exportügylet 75 százaléka, szemben a korábbi 60 százalékkal, ami jóval nagyobb mozgásteret biztosít a cégeknek” – mondta el a szakember.
„Habár továbbra is az EU piacai jelentik a fő irányt az exportunk szempontjából, de a külpiaci kapcsolatok bővítésének új célországai – Kelet-Közép-Európa országai, a FÁK országok, Kína, Mongólia, Délkelet-Ázsia országai, a Közel-Kelet és Észak-Afrika egyes államai – is növekvő potenciált jelentenek a hazai cégek számára. Úgy látjuk, hogy a kedvezményes, fix kamatozású, euróban és amerikai dollárban igénybe vehető megújult exporthitel ezeknek az új piacoknak a meghódításához is nagyban hozzásegítheti a hazai vállalatokat” – hangsúlyozta Huszár Róbert.
Az exportfinanszírozó hitelkeret-konstrukció 2013-ban számos új elemmel bővül, amely a magyar exportőrök támogatásának szélesítését szolgálja: euró mellett az idei évtől már dollár alapon is igényelhető a kedvezményes hitel, a finanszírozás tárgya lehet áru- és szolgáltatásexport egyaránt, valamint a finanszírozott vállalati kör az exportot teljesítő gazdasági társaságon túl kiterjedhet annak közvetlenül árubeszállítást végző beszállítójára is. További jelentős változás, hogy az elsődleges feldolgozottságú mezőgazdasági termékek körét definiálva az élelmiszer- és italgyártással foglalkozó vállalkozások által előállított termékek is finanszírozhatóak az Eximbank nyújtotta kedvezményes forrásból.