Tétovázó klubtagok

A Budapesti Értéktőzsde évek óta az egyik legfontosabb céljának tekinti, hogy termékpalettáját új cégek részvényeinek bevonásával bővítse, erőfeszítései azonban ez idáig nem sok eredményt hoztak. Tavaly mindössze egy cég, a Freesoft lépett ki a piacra, idén pedig, úgy tűnik, egyetlen társaság sem akad, amelyik a tőzsdén méretné meg magát.

A lendületesen fejlődő vállalatok történetében gyakran eljön egy pillanat, amikor a további növekedést a cég tulajdonosai már nem tudják finanszírozni, így új forrásokat kell találni a bővítéshez és az eredményes működéshez.

A külső tőkebevonásnak több formája is létezik: banki hitel, állami támogatás, kötvény- vagy részvénykibocsátás. Ez utóbbi a tőzsdei megjelenéssel együtt sok szempontból nagy segítség lehet egy cég számára, legyen az a tőkebevonás, az ismertség növelése vagy éppen a vállalattal szembeni bizalom erősítése.

Tétovázó klubtagok

Magyarországon azonban mégsem túl népszerű a társaságok körében a parkettre való kilépés, hiába szeretné a Budapesti Értéktőzsde új társaságok részvényeivel bővíteni a kínálatot.

Pedig a magyar tőzsdét működtető társaság mindent megtett, hogy új cégeket segítsen a börzére, ennek érdekében hozta létre néhány évvel ezelőtt a Tőzsdeképes Cégek Klubját. A tagság nem jelent egyértelmű szándéknyilatkozatot a parkettre való kilépésre, a társaságoknak mindössze egy nyilatkozatot kell tenniük: ha a közeljövőben tőkebevonásra, illetve a tulajdonosok által részvényértékesítésre kerül sor, akkor a tőzsdén való megjelenést reális alternatívának tekintik.

Mindez az utóbbi évek során tizenöt céget vonzott a Tőzsdeképes Cégek Klubjába, közülük azonban mindössze egy, a legutolsóként belépett Freesoft Rt. jelent meg a parketten. A többi vállalat egyelőre különféle indokokkal halogatja a bevezetési procedúrát. A KFKI például az ezredforduló tájékán felfúvódott technológiai lufi kipukkanását követő negatív befektetői hangulatra hivatkozva odázta el a nyilvános részvénypiaci megjelenést, igaz, az utóbbi időszakban kedvezőbbre forduló körülmények nyomán ismét komolyan kezdett el foglalkozni a nyilvános kibocsátással - legalábbis sajtóértesülések szerint. Az RTL Klubot működtető Magyar RTL Televízió Rt. tőzsdére való kilépését viszont különféle tiltó jogszabályok korlátozzák.

#page#

Szűkös forrás

A Freesoft Rt. pénzügyi tanácsadója, Móricz Gábor szerint azonban egyéb okok is közrejátszanak abban, hogy a magyar cégek nem látnak fantáziát a tőzsdei megjelenésben.

Igaz, a nyilvános részvénykibocsátással friss tőkéhez juthatnak a cégek, ez azonban Magyarországon nem feltétlenül igaz: a papírok nagy részét a vállalatok tulajdonosi és munkavállalói köre, valamint egy szűk befektetői réteg köti le, vagyis a nyilvános kibocsátással az amúgy is rendelkezésre álló pénzeszközök mellett csak viszonylag szűkös új forrásra tesznek szert a társaságok. A likviditás és a tőzsdeiárfolyam-emelkedés révén sem lehet komoly bevételre szert tenni, mivel egy kis cégnek vajmi kevés esélye van arra, hogy komoly forgalmat könyveljen el a nyilvános kereskedésben. Ugyanezen okból nem méri a tőzsdei kurzus a cég valódi teljesítményét sem, adásvétel nélkül ugyanis nincs esély arra, hogy az árfolyam megfelelő módon és valós időben tükrözze egy vállalat működését.

A Budapesti Értéktőzsde - bár az utóbbi másfél-két évben komoly növekedést mutatott fel mind a forgalom, mind a vezető részvények árfolyama tekintetében - még mindig nem nyerte el az őt megillető érdeklődést, ami leginkább a hazai alapkamat alakulásának köszönhető. Nem olyan régen ugyanis még bőven 10 százalék felett volt a Magyar Nemzeti Bank irányadó kamata, ami a befektetőket az állampapírok piacára terelte, hiszen ott szinte kockázatmentesen fialtathatták a tőkéjüket az uniós, illetve az amerikai lehetőségekhez képest messze magasabb hozamok mellett. Móricz szerint a kisebb papírok iránti kereslet akkor élénkülhet meg, amikor a magas kamatot biztosító állampapírok futamideje lejár.

Teljes cikk az okóberi Piac és Profitban.

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo