Tétovázó klubtagok

A Budapesti Értéktőzsde évek óta az egyik legfontosabb céljának tekinti, hogy termékpalettáját új cégek részvényeinek bevonásával bővítse, erőfeszítései azonban ez idáig nem sok eredményt hoztak. Tavaly mindössze egy cég, a Freesoft lépett ki a piacra, idén pedig, úgy tűnik, egyetlen társaság sem akad, amelyik a tőzsdén méretné meg magát.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A lendületesen fejlődő vállalatok történetében gyakran eljön egy pillanat, amikor a további növekedést a cég tulajdonosai már nem tudják finanszírozni, így új forrásokat kell találni a bővítéshez és az eredményes működéshez.

A külső tőkebevonásnak több formája is létezik: banki hitel, állami támogatás, kötvény- vagy részvénykibocsátás. Ez utóbbi a tőzsdei megjelenéssel együtt sok szempontból nagy segítség lehet egy cég számára, legyen az a tőkebevonás, az ismertség növelése vagy éppen a vállalattal szembeni bizalom erősítése.

Tétovázó klubtagok

Magyarországon azonban mégsem túl népszerű a társaságok körében a parkettre való kilépés, hiába szeretné a Budapesti Értéktőzsde új társaságok részvényeivel bővíteni a kínálatot.

Pedig a magyar tőzsdét működtető társaság mindent megtett, hogy új cégeket segítsen a börzére, ennek érdekében hozta létre néhány évvel ezelőtt a Tőzsdeképes Cégek Klubját. A tagság nem jelent egyértelmű szándéknyilatkozatot a parkettre való kilépésre, a társaságoknak mindössze egy nyilatkozatot kell tenniük: ha a közeljövőben tőkebevonásra, illetve a tulajdonosok által részvényértékesítésre kerül sor, akkor a tőzsdén való megjelenést reális alternatívának tekintik.

Mindez az utóbbi évek során tizenöt céget vonzott a Tőzsdeképes Cégek Klubjába, közülük azonban mindössze egy, a legutolsóként belépett Freesoft Rt. jelent meg a parketten. A többi vállalat egyelőre különféle indokokkal halogatja a bevezetési procedúrát. A KFKI például az ezredforduló tájékán felfúvódott technológiai lufi kipukkanását követő negatív befektetői hangulatra hivatkozva odázta el a nyilvános részvénypiaci megjelenést, igaz, az utóbbi időszakban kedvezőbbre forduló körülmények nyomán ismét komolyan kezdett el foglalkozni a nyilvános kibocsátással - legalábbis sajtóértesülések szerint. Az RTL Klubot működtető Magyar RTL Televízió Rt. tőzsdére való kilépését viszont különféle tiltó jogszabályok korlátozzák.

#page#

Szűkös forrás

A Freesoft Rt. pénzügyi tanácsadója, Móricz Gábor szerint azonban egyéb okok is közrejátszanak abban, hogy a magyar cégek nem látnak fantáziát a tőzsdei megjelenésben.

Igaz, a nyilvános részvénykibocsátással friss tőkéhez juthatnak a cégek, ez azonban Magyarországon nem feltétlenül igaz: a papírok nagy részét a vállalatok tulajdonosi és munkavállalói köre, valamint egy szűk befektetői réteg köti le, vagyis a nyilvános kibocsátással az amúgy is rendelkezésre álló pénzeszközök mellett csak viszonylag szűkös új forrásra tesznek szert a társaságok. A likviditás és a tőzsdeiárfolyam-emelkedés révén sem lehet komoly bevételre szert tenni, mivel egy kis cégnek vajmi kevés esélye van arra, hogy komoly forgalmat könyveljen el a nyilvános kereskedésben. Ugyanezen okból nem méri a tőzsdei kurzus a cég valódi teljesítményét sem, adásvétel nélkül ugyanis nincs esély arra, hogy az árfolyam megfelelő módon és valós időben tükrözze egy vállalat működését.

A Budapesti Értéktőzsde - bár az utóbbi másfél-két évben komoly növekedést mutatott fel mind a forgalom, mind a vezető részvények árfolyama tekintetében - még mindig nem nyerte el az őt megillető érdeklődést, ami leginkább a hazai alapkamat alakulásának köszönhető. Nem olyan régen ugyanis még bőven 10 százalék felett volt a Magyar Nemzeti Bank irányadó kamata, ami a befektetőket az állampapírok piacára terelte, hiszen ott szinte kockázatmentesen fialtathatták a tőkéjüket az uniós, illetve az amerikai lehetőségekhez képest messze magasabb hozamok mellett. Móricz szerint a kisebb papírok iránti kereslet akkor élénkülhet meg, amikor a magas kamatot biztosító állampapírok futamideje lejár.

Teljes cikk az okóberi Piac és Profitban.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo