A döntés következtében a már amúgy is nagyon alacsony kvótaár napközben még le is feleződött, és 2,6 euró környékén is járt. Ez azt jelenti, hogy a technológia megújítására szánt ösztönző az elkövetkező pár évben nem fog működni, ugyanis a rövidtávú politikusi érdekek az olcsóbb áram- és gázárak felé mutatnak. Az olcsó amerikai gáz jelentősen növeli az USA gazdaságának versenyképességét, ezért az unióban is olcsóbb energiaárak kellenének, amelyeket most a nagyon környezetszennyező szénen keresztül fogunk elérni. Az amúgy is veszteséges gázerőműveket részlegesen, vagy teljesen bezárják majd. Az áram ára azonnal esett is vagy 4 százalékot. Ez segítheti a kormányok, és a magyar kormány célját is az esteleges további lakossági áram- és gázár csökkentésben, vagyis a döntés rövidtávon segít, de hosszú távon versenyhátrányt okozhat.
Közben a Bázel III. szabályokat is megszavazták, amely növelheti az európai bankrendszer stabilitását és közelebb hozza az egységes európai bankpiacot. Azt látjuk, hogy számos bank már korábban felkészült ezekre a változásokra. Ha a piacokra nézünk, akkor a DAX esetében jelentős szerepet játszott a tegnapi európai parlamenti döntés, hiszen az E.ON 5 százalékot, az RWE pedig 2 százalékot esett a hírre. Így az E.ON árfolyama egy huszáros vágással megérkezett a 20-30 napos mozgóátlagokhoz, ahonnan valószínűleg megpróbál emelkedni. Emelkedési potenciált látunk a DAX indexben is a tegnap doji gyertyát követően. Ráadásul a rövidtávú indikátorok is emelkedést sugallnak. Hasonló jó hírekkel szolgálhatunk a BUX esetében is. Így ma Európában és Budapesten is emelkedést várunk. A BUX újra támadást intézhet a 200 napos mozgóátlag ellen, amely 18.319 pontnál van jelenleg.
Tegnap a kormány közzétette a konvergenciaprogramot, amely nem tartalmaz további intézkedéscsomagot. Úgy véljük, hogy a tavalyi alacsony hiány (GDP arányosan -2,1%) és az első negyedév jó eredménye után idén kikerülhetünk a túlzott deficit eljárás alól. Optimistának találjuk a kormány közép távú növekedési prognózisát (2013: 0,7%, 2014: 1,9%), míg a hosszú távú hozamok átlagosan 3,9%-ra mehetnek le 2014-re, ami ugyancsak elég optimista várakozás. Az Erste 10 éves hozamra 6,5%-ot vár jövő év végére. A konvergenciaprogram idén továbbra is 2,7%-os GDP arányos hiánnyal számol, míg jövőre 2,2%-ról 2,7%-ra emelte a hiánycélt. Az utóbbi adat magasnak tűnik, különösen a kormány optimista növekedési- és hozam prognózisának fényében. Kétséges, hogy a befolyó források fedezik-e majd a megnövekedett kiadásokat.
A Nemzetközi Valutaalap tegnap publikálta friss előrejelzését, amiben azt írják, hogy a világgazdaság 3,3%-kal nőhet idén, szemben a januárban megfogalmazott 3,5%-os várakozással. Az amerikai gazdaság idén 1,9%-kal bővülhet (januárban még 2% növekedést prognosztizáltak), jövőre pedig 3% lehet a növekedés.
USA
A gyenge hétkezdés után tegnap ismét észak felé vették az irányt a tengerentúli piacok, a jó hangulat főként a kedvező makroadatoknak és vállalati eredményeknek volt köszönhető (Dow 1,08%, Nasdaq 1,51%, S&P500 1,46%). Az ipari termelés a várt 0,2% helyett 0,4%-kal bővült márciusban az Egyesült Államokban, ráadásul az előző havi adatot 0,7%-ról 1,1%-ra módosították.
Az ingatlanpiacról is kedvező adatok érkeztek, a megkezdett házépítések 7%-kal bővültek (öt éves csúcsra) az előző hónapban, ami 1,04 millió építkezést jelent a várt 930 ezer helyett. A februári adatot 917 ezerről 933 ezerre korrigálták. Az örömöt azonban árnyalta, hogy a kiadott építési engedélyek közel 4%-kal csökkentek márciusban, ami évesítve 902 ezret jelent, alulmúlva a 942 ezres várakozást.
A Coca Cola tegnap publikálta negyedéves számait. A tisztított részvényenkénti profit 46 cent lett, ami jobb a várt 44,4 centnél. A papír árfolyama 5,7%-ot rallyzott.
A Goldman Sachs profitja 7%-kal, 2,26 milliárd dollárra bővült az első negyedévben, ami részvényenként 4,29 dollárt jelent, ez pedig lényegesen meghaladja a 3,87 dolláros várakozást. Az árbevétel a tavalyi 9,95 milliárd dollárról 10,9 milliárd dollárra nőtt, a várakozás 9,67 milliárd dollár volt. Az árfolyam 1,6%-kal csökkent.
A tisztított profit a várt 25 cent helyett 35 cent lett az első negyedévben a Yahoo! erről tájékoztatta a befektetőket tegnap zárás után. Az árbevétel azonban gyengébb lett, és a második negyedévvel kapcsolatban sem túl optimista a menedzsment.
Az Intel piaczárás után publikálta számait, a várt 40,5 cent helyett 40 centet jelentett, a számítógép eladások 14%-kal csökkentek. A következő negyedévekre optimista várakozást fogalmazott meg a menedzsment.
Európa
A nyugat-európai piacok tegnap mérsékelt mínuszban zártak (FTSE100 -0,6%, DAX -0,38%, CAC40 -0,66%) Az eurózóna 0,3%-kal zsugorodhat idén, januárban még csak 0,2%-os visszaesésről írt az IMF. A német ZEW index csalódást okozott tegnap, a márciusi 48,5 pontról 36,3 pontra zuhant vissza a hangulat index. A várakozás 41 pont volt. A tervezett 5 milliárd euró helyett 5,07 milliárd euró értékben adott el 6 és 12 hónapos kötvényeket Spanyolország. A hozamok csökkentek a legutóbbi aukcióhoz képest.
Olaj, arany
Az arany piacán némi korrekció volt a rendkívüli esés után. Ma reggel 1.375 dollár volt unciáként a nemesfém ára. Az amerikai WTI viszont alig tudott javítani: 88,6 dollár most a kurzus. Az olaj a magas készletadatoktól szenved elsősorban.
Devizák
A forint a tegnapi negatív európai hangulat ellenére erősödött az euróval szemben és sikeresen törte át a 295-ös szintet. Jelenleg már stabilan ez alatt, 293,8-as árfolyam környékén kereskednek az EUR/USD devizapárral. Tegnap több pozitív amerikai makrogazdasági adat is megjelent, például a vártnál alacsonyabb infláció, az ipari termelés és a kapacitáskihasználtság vártnál magasabb növekedése, miközben Európában a ZEW index értéke meglehetősen gyengére sikerült. Ezek együttes eredményeként tegnap a dollár jelentősen erősödni tudott az euróval szemben. Az EUR/USD árfolyam 1,3036-ról 1,3177-re emelkedett és lényegében ma reggel is ez utóbbi érték körül alakul az árfolyam.
Távol-Kelet
Az amerikai tőzsdék irányát követve emelkedés volt megfigyelhető a távol-keleti tőzsdéken is. A Nikkei 1,24%-ot emelkedett, miután a japán jen a korrekciót befejezve ismételten gyengülni kezdett a dollárral szemben. A Hang Seng 0,13%-ot emelkedett, miközben a Shanghai index értéke 0,54%-ot csökkent. A japán emelkedéshez hozzájárult, hogy a Credit Suisse felülsúlyozásra javasolta a szigetország részvényeit. Az IMF jelentésében, melyben csökkentette az idei évre vonatkozó globális növekedési kilátásokat, a 2013-ra várt japán gazdasági növekedés mértékét 1,6%-ra növelte. A japán fogyasztói bizalom a vártnál kisebb mértékben növekedett.
Határidős piacok
- Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.