Az igazgató szerint az elmúlt évek tapasztalata alapján Magyarországon az idén 2 millió darab, átlagosan 2 méteres fenyő fogy majd karácsonyig. Ennél azonban többet vágnak ki. A standokon az eladásra szánt fenyőkből átlagosan 20 százalék megmarad, amit főként faforgácsként hasznosítanak.
Hozzátette, a karácsonyfának szánt fenyők nem erdőkből származnak, a fajtánként változóan 5-10 évesen kitermelhető fenyőfákat mezőgazdasági területeken telepítik. A fenyőket legnagyobb arányban Nyugat-Magyarországon, Vas és Zala megyében termelik, az erdei és fekete fenyők pedig alföldi mezőgazdasági területekről származnak.
A Nyugat-magyarországi termőterületekről akadnak olyan nagytermelők, amelyek a fenyőfákat kifejezetten exportra szánják, ilyen például az egervári EUROFORM Kft., amely évente akár 3 millió fát is értékesít.
Megemlítette azt is, hogy vidéken maguknak is termelnek fenyőt karácsonyra, a sok ezer kistermelő közül pedig egy-egy termelő család bérelt standoknál, standonként körülbelül 300 darab fenyőt árusít. A termeléssel foglalkozó családok átlagosan 2-3 standot bérelnek, melyeknek a bérleti díja akár 100 ezer forintba is kerülhet.
A forgalmazók becslése szerint a lucfenyő ára 1.000 illetve 2.000 forint között lesz folyóméterenként, a nemes fenyők közül az ezüstfenyő folyóméterenkénti ára az idei szezonban várhatóan 2-3 ezer forint lesz, a lassan növő normann fenyők ára azonban elérheti az 5-6 ezer forintot is. Lengyel László, az Ipoly Erdő Zrt. közönségkapcsolati vezetője szerint a magyar vásárlók döntését az idei szezonban a fenyőfák minősége befolyásolja majd, így az úgynevezett kommersz fajták forgalmának visszaesésére számít.
Nagy Imre a nemes fenyők népszerűségét azzal magyarázta, hogy bár a lucfenyő a legolcsóbb az említett fajták közül, egy átlagos lakótelepi lakásban gyorsan kiszárad, a kicsivel drágább ezüstfenyőnek pedig élesebbek a tűlevelei, ezért nem javasolt a kisgyermekes családoknál.