A vállalkozások versenyképességéért és a kis- és középvállalkozásokért program (Programme for the Competitiveness of Enterprises and SMEs – COSME), amely a 2014-2020 időszakra 2,5 milliárd euróval rendelkezik, egy olyan finanszírozási eszköz, amely folytatja a jelenlegi versenyképességi és innovációs keretprogram (CIP) tevékenységeit. Az új program különösen abban támogatja a vállalkozókat – elsősorban a kis- és középvállalkozásokat – hogy könnyebben hozzáférjenek a vállalkozásaikhoz szükséges finanszírozási lehetőségekhez. Szintén fontos cél, hogy azok a polgárok, akik vállalkozókká kívánnak válni, és nehézségekbe ütköznek a vállalkozásuk elindításakor forráshoz jussanak, valamint hogy a tagállamok hatóságai segítséget kapjanak a hatékony politikai reformintézkedéseik kidolgozásához. (Hogyan jut pénzhez a kisvállalat?)
Antonio Tajani, ipar- és vállalkozáspolitikai biztos, az Európai Bizottság alelnöke a következőképpen nyilatkozott: „A kis-és középvállalkozások finanszírozási lehetőségekhez, piacokhoz és vállalkozáspolitikai intézkedésekhez való hozzáférésének megkönnyítése a válság leküzdésének kulcseleme. E program hozzájárul a vállalkozások növekedési potenciáljának felszabadításához és a reálgazdaság ösztönzéséhez. Elősegítjük a vállalkozások versenyképességét, új munkahelyeket teremtünk és fokozzuk az uniós gazdaság növekedési lehetőségeit.” (Az üzleti környezet és az emberi tényező a két legfőbb veszélyfaktor kockázati tőke befektetésekor.)
A vállalkozások versenyképességéért és a kis-és középvállalkozásokért program a finanszírozási eszközöket helyezi a középpontba és a vállalkozások nemzetközivé válásának támogatására összpontosít. Annak érdekében, hogy a kisvállalkozások minél könnyebben élhessenek a program nyújtotta előnyökkel, a programot egyszerűsíteni fogják.
A program várhatóan évente 39 ezer céget támogat majd, amelyek előreláthatólag évente 29500 munkahelyet teremtenek, illetve őriznek meg, és 900 új üzleti terméket, szolgáltatást vagy folyamatot hoznak létre. Az európai vállalkozások számára nyújtott mintegy 3,5 milliárd euró további kölcsönnek és beruházásnak köszönhetően a hitelhez való hozzáférés egyszerűbb lesz a vállalkozók számára, különösen a határokon átnyúló tevékenységeket kezdeményezőknek. A 2,5 millió eurós pénzügyi keretből 1,4 milliárd eurót a finanszírozási eszközökre különítettek el. A fennmaradó összeget az Enterprise Europe Networkre, a nemzetközi ipari együttműködés elősegítésére és a vállalkozói készségek oktatására fordítják. (A vállalati hitelezés területén meghatározó kereskedelmi bankok, a Magyar Fejlesztési Bank és a Magyar Nemzeti Bank is úgy látja, kiszáradhat a vállalati hitelezés, bár az okokról megoszlanak a vélemények.)