Nemzetközi hírek
USA: Továbbra is szűk sávban mozognak az amerikai részvényindexek, pénteken enyhe mínuszban zárt az S&P és a Dow (Dow -0,4%; S&P -0,2%; Nasdaq +0,1%). A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének végleges értéke jobb lett, mint az előzetes, ez azonban már nem bírt komolyabb piacmozgató hatással. A Sun piaczárás után publikálta gyorsjelentését. Az informatikai vállalat az elemzői konszenzusnál közel kétszer akkora, 16 centes részvényenkénti veszteségről számolt be. A pénzügyi papírok vegyesen teljesítettek. A szektor teljesítményét mérő ETF enyhe pluszban zárt. A Citigroup részvényei 3,56%-ot emelkedtek, miután kiderült, Paulson volt amerikai pénzügyminiszter vásárolt a bankpapírokból. A Boeing árfolyama a múlt heti rally után korrigált pénteken. A vállalat szerint a 747 Dreamliner gépek még idén repülni fognak, és jövőre a megrendelők is birtokba vehetik az utasszállítókat.
Olaj és arany: Az olaj ára továbbra is küzd a 73 dolláros ellenállással. Egyelőre úgy tűnik, hogy lefordult a szintről. A vevők a gazdaság fokozatos helyreállásával emelkedő keresletre építkeznek, míg az eladók már túl magas kőolajárfolyamról és magas készletállományról beszélnek. Az arany ára pénteken emelkedett, a dollár csütörtöki gyengülése után. A nemesfém unciájáért jelenleg 956 dollárt kell fizetni.
Makrogazdaság: Ma reggel a magyar termelői árindex júliusi alakulásáról kaphatunk információt, amit az Eurózóna inflációs adata követ. Az USA a Chicago-i beszerzési menedzser index augusztusi értékét közli.
Távol-Kelet: A Shanghai tőzsdeindex mélyrepülésnek indult, de gyengén teljesít az egész ázsiai régió (Nikkei -0,4%; Hang Seng -1,8%; Shanghai -6,1%; Kospi -1%). Kínában a bankokkal kapcsolatos aggodalmak fűtik a negatív hangulatot. A China Merchants Bank 6,3%-ot, míg az Industrial Bank Co 9%-ot veszített értékéből. A japán exportorientált autógyártók is esésnek indultak, miután a jen folytatta több mint egy hete tartó erősödését a dollárral szemben.
Devizák: Pénteken enyhén erősödött a dollár az euróval szemben, a tendencia a ma reggeli órákban is folytatódott. Továbbra is az 1,435-nél található támasz alatt mozog az árfolyam, jelenleg 1,428-nál áll a kurzus. A jen határozott erősödést mutat, az USD/JPY devizapár erősen közelít a 92,5-nél lévő támaszhoz. Az árfolyam jelenleg 92,76. Pénteken gyengült a forint, de a reggeli órákban erősödni kezdett. Az EUR/HUF jelenleg 271,43.
Határidős piacok: A határidős indexek Amerikában a negatív tartományban tartózkodnak.
Erste Kommentár: Mi történik itt, kérem? Jó hírek jönnek, és nem tud menni a piac? Az Intel megemelte eredményvárakozását, a Dell jó eredményt publikált, a fogyasztói bizalom is jobb lett a vártnál. Az indexek pedig egy helyben tekerik a malmot. Lehet, hogy tényleg igaz az, amit minden újságíró leír, hogy várják a további jó híreket a további emelkedéshez, azaz erőt gyűjtenek. Mindenestre nekünk negatív jel a jó hírekre való nem reagálás, sőt az OTP-ben az utóbbi napokban megfigyelhető volt, hogy a jó amerikai adatra jelentős eladói nyomás alá került a papír. Ez pedig határozottan nem jó jel. Lehet, hogy ez az állapot átmeneti és tényleg csak annak köszönhető, hogy most egy korrekciós fázis van a piacokon, de számunkra ez negatív jel, és azt mutatja, hogy az a bika már nem a régi.
Rövid Vállalati Hírek
- MOL: Elkészült a stratégiai tárolót (1,2 milliárd köbméter) és Ukrajnát összekötő vezeték és megkezdődött a tároló feltöltése. Az év végéig a stratégiai tároló teljes feltöltése is befejeződhet. Pozitív, de árfolyamhatásra nem számítunk.
- Szeptembertől új szélessávú szolgáltatást nyújt nagykereskedelmi partnereinek az Mtelekom. A 2-8Mbit/sec szolgáltatás 5-15Mbitre nő. Pozitív, de árfolyamhatásra nem számítunk.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.