Nemzetközi hírek
USA:
- Február óta nem látott mértékű esés volt pénteken az Egyesült Államok részvénypiacain a Goldman Sachs büntetése miatt (Dow -1,1%; S&P -1,6%; Nasdaq -1,4%). Az S&P 1.186 dollárig esett, majd zárásra visszakúszott 1.192 pontra.
- A nap fő vesztesei a bankpapírok lettek, mivel kiderült, hogy a Goldman Sachs befektetési bankot súlyos büntetésre ítélte a SEC. A felügyelet állítása szerint a bank valótlan tényeket közölt az általa értékesített másodlagos jelzáloghitel kitettségű értékpapírokkal (CDO) kapcsolatban, melyek később 1 milliárd dolláros veszteséget okoztak.
- A Goldman árfolyama szédületes mértékben, 12,8%-ot esett a kereskedés során, a pénzügyi szektor összességében rég nem látott mértékben, 3,6%-kal értékelődött le. A Bank of America 5,5%-ot, a JPMorgan 4,7%-ot veszített értékéből. A hír azért húzta magával a teljes bankszektort, mivel a SEC tovább folytatja a vizsgálatokat, és több bank is kerülhet hasonló helyzetbe. Ráadásul a döntés erősítheti a demokrata párti törekvéseket, miszerint szigorítani kell a pénzügyi szektor szabályozását.
- A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe a várt emelkedés helyett 69,5 pontra esett áprilisban a márciusi 73,6 pontról a pénteken közzétett előzetes adat szerint. A várakozásoknál jobban alakult azonban a megkezdett lakásépítések és a kiadott építési engedélyek száma, ráadásul a februári adatokat is emelték a felülvizsgálat során.
- A várakozásokat, és a tavalyi első negyedéves eredményt közel háromszorosan haladta meg a Bank of America publikált 28 centes 2010 első negyedéves részvényenkénti eredménye. Bár a General Electric 21 centes EPS-e jobb lett, mint az elemzői konszenzus, így is 20%-os csökkenést mutat a tavalyi első negyedévhez képest. A jó jelentés sem mentette meg a bankpapírt, illetve a banki leányvállalattal rendelkező GE-t a súlyos pénteki eséstől.
- Ma a Leading indicators, előremutató indikátorokat tömörítő mutató kerül nyilvánosságra, továbbá 5 fontos vállalat teszi közzé negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany:
- Az olaj ára is elindult a lejtőn a részvénypiacokkal együtt. Pénteken 2,6%-kal 83 dollárig esett az árfolyam, majd ma reggel további 1,5%-kal 82 dollárra csökkent.
- Felröppent a spekuláció, hogy az OPEC emelheti a kitermelési kvótáit, de ezt tegnap rögtön cáfolta a katari olajminiszter. E véleményt osztja több olajpiaci szakértő is, hiszen szerintük még túl magasak a készletek (főképp az USA-ban), és amíg ez nem változik, az OPEC sem fogja emelni a kvótákat.
- Az arany ma folytatja a pénteken megkezdett esést. Ugyanakkor a mértéke ma már jóval kisebb, hiszen megérkezett az árfolyam a 20 napos mozgóátlagra, amely támaszként funkciónál. Egyesek azon spekulálnak, hogy a fedezeti alapok a Goldman ügy miatt nem válnak meg a spekulatív aranykészleteiktől, sőt vásárlásra használják majd az árfolyamcsökkenést. Szerintünk ez meg valószínűleg egy vágyálom.
Távol-Kelet:
- Súlyos mínuszok jellemezték ma reggel az ázsiai indexeket (Nikkei -1,7%, Shanghai -4,0%, Hang Seng -2,1%, Kospi -1,7%, All Ordinaries -1,5%).
- A Goldman-nal kapcsolatos hírek a szektortársakat is víz alá nyomták (Mitsubishi UFJ -2,5%, Nomura -3,3%, KB Financial -2,3%).
- A Toyota (-1,4%) bejelentette, hogy hajlandó kifizetni a 16,4 millió dolláros büntetést Amerikának és 870.000 darab Sienna minifurgon visszahívásáról döntött.
- A kínai ingatlanfejlesztők újra nyomás alá kerültek, miután megtiltották a bankoknak, hogy harmadik ingatlanhoz hitelt nyújtsanak.
- 284,1 milliárd dollárról 297,1 milliárd dollárra, felfelé módosították Kína 2009-es folyó fizetési mérlegének többletét, így a visszaesés csupán 31% a 2008-as adathoz képest.
- A légitársaságok is veszítettek értékükből, mivel az izlandi vulkán hamufelhője miatt sok reptéren leállt a forgalom (Qantas -2,4%, Air New Zeland -2,8%, Nippon Airways -3,1%).
Devizák:
- A görög problémák kerültek újra előtérbe, ezért ismét gyengülni kezdett az euró. A reggeli órákban 1,345-nél járt az árfolyam.
- Pénteken nagyot erősödött a jen, a 92,2-es támasz alatt zárt az árfolyam. Tovább folytatódhat a mozgás, a következő szint 90,8-nál található.
- A forint 263-265 között mozog, nagyobb elmozdulásra a mai napon nem számítunk.
Határidős piacok:
- A határidős indexek mély mínuszban tartózkodnak az USA-ban, ma várhatóan folytatódik a pénteken megindult esés. Az élen ismét a Goldman és a bankszektor állhat, mivel Nagy-Britannia és Németország is vizsgálat alá veszi a befektetési bank jelzáloghitel alapú értékpapír (CDO) kereskedését. A botrány akár alá is áshatja a Goldman vezető szerepét a jelzálog alapú értékpapír kereskedelemben.
Erste kommentár
Rendesen elromlott a hangulat. Persze nálunk már előbb, közvetlenül a választások után. Hogy miért? Mert pont akkorra jött ki minden jó hír, amely a magyar piacot érintette. Stabil többsége lesz az új kormánynak, sőt lehet, hogy akár kétharmada is. Vagyis tud reformokat csinálni, nem úgy, mint az elődje. Másrészt a görögök megmentése is sínre került. Vagyis már akkor elkezdődött a „vegyél a sejtésre, adj az eseményre" folyamat lezárása, azaz az eladások. A piac egyébként is túlvett volt. Ehhez most már megjött az amerikai (nemzetközi) segítség is. Technikailag eshetünk egy darabig. Tehát ennek nem egy-két napnak kellene lennie. Valószínűleg, legalább hetekig elhúzódik a lejtmenet.
Rövid hírek
- MOL: Az INA rendkívüli közgyűlést tart ma, ahol előreláthatólag az átváltható kötvények kibocsátásáról döntenek.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.