Privatizációs tőzsdetipp a tőzsdétől

Csak olyan szakmai befektetőnek adja el az állam a kezében lévő, privatizálandó cégeit, amelyik hajlandó a részvényeit bevezetni a Budapesti Értéktőzsdére - szólította fel a kormányzatot a börze vezetése.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kedvezően alakul annak az átfogó piacélénkítő intézkedés-so­rozatot tartalmazó javaslat­cso­mag­­nak az ügye, amelyet a tőzsdeelnök jú­lius 5-én adott át a mi­nisz­ter­el­nök­nek - közölte a Piac & Profittal a Budapesti Értéktőzsde. A kor­mány és a börze szakértői kö­zött fo­lyamatosak az egyeztetések. Mint is­meretes, a javaslatok négy té­ma­körben jelölik meg azokat a piacé­lén­­kítő lépéseket, me­lyek nem­­csak el­len­sú­lyoz­nák a tervezett árfolyam­nye­re­ség-adó ne­gatív ha­tásait, de további lendületet adnának a hazai tőkepiac növekedésének. A Bu­­­da­pes­ti Ér­ték­tőzs­de vezetése szerint, javas­la­ta­ik meg­va­lósításával jövőre végre bein­dul­ná­nak a ré­gen várt tőzsdei beve­ze­té­sek. A javasolt lépések emellett elősegítenék a hosszú távú befektetői szemlélet érvényesülését mind lakossági, mind pedig nyug­­díj­pénz­tá­ri szin­ten, ami javítaná a megtakarítások hatékonyabb elosz­­tását, na­gyobb részesedést biztosítva ezzel a be­fek­te­­tők­nek a tőzs­dén jegy­zett vál­lalatok si­kereiből és az árfolyamok emelkedéséből.

Múlt hét pénteken, a tárgyalások legutóbbi fordulóján, a tőzsde elnöke azzal az újabb ja­vas­lat­­tal for­dult a kormányfőhöz, hogy a Budapest Airport Rt.-ét, a Malévet, és a többi - még az ÁPV Rt. por­t­­foliójában lévő - magyar vállalatot csak olyan szakmai befektetőnek ad­ja el az ál­­­lam, mely - az egyéb más feltételek teljesítése mellett - hajlandó a saját rész­vé­nye­it be­ve­­zetni a Budapesti Ér­­­­ték­tőzsdére. Ezzel is lehetővé téve a magyar lakosságnak és nyug­­díj­pénz­­táraknak a privati­zá­ci­­­­­ó­ban való indirekt részvételt. A július 1-gyel hatályba lépett EU har­mo­ni­zált jogszabályok már nem állítják bürokratikus és nyelvi akadályok elé azokat a külföldi vál­la­la­to­kat, melyek a BÉT-re is bevezetnék a részvényeiket.

A Budapesti Értéktőzsde vezetői szerint, ha a kormányzat a korábbi privatizációk során ha­son­­­ló gyakorlatot követett volna, ma a Bu­da­pes­ti Értéktőzsde Közép-Kelet-Európa legna­gyobb ka­­pitalizációjú és legnagyobb forgalmú bör­zé­je lenne, masszív költségvetési be­vé­telt ter­melve a magyar államnak, az így megnövekedett osztalék-, árfolyamnyereség- és társasági adó révén.

Véleményvezér

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo