Nemzetközi hírek
USA: Enyhe pluszban zártak a vezető amerikai indexek pénteken, a Nasdaq értéke csökkent (Dow +0,32%; S&P +0,14%; Nasdaq -0,19%). A Dow Jones Index egészen a 2008-as záró szintjéig emelkedett. A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe a vártnál némileg kisebb mértékben nőtt. A Morgan Stanley elemzői megemelték a Bank of America profitvárakozását. A bank részvényeinek árfolyama pénteken 5,78%-ot emelkedett, a Dow komponensei közül a legnagyobb mértékben. A pénzügyi szektor teljesítményét mérő ETF 0,65%-ot emelkedett, az olajszektor azonban gyengén teljesített.
Olaj és arany: Az olaj ára pénteken korrigált a 73 dollár feletti 7 hónapos maximumpontjáról, és ma már 71 dollár körül kereskednek egy hordó kőolajjal. Többen adtak hangot azon véleményüknek, miszerint a jelenlegi olajárfolyam már nem áll összhangban a kereslet-kínálat által indokolt szinttel. A dollár erősödése után az arany ára jelentősen esett pénteken, és ma is folytatja a lejtmenetet.
Makrogazdaság: Az USA-ban ma jelenik meg a New Yorki feldolgozóipari index, és a lakóingatlan-építők által közölt házárindex, továbbá információkat láthatunk a tőkepiacokra áramló tőke mennyiségéről.
Távol-Kelet: A kínai tőzsdén kívül mínuszban tartózkodnak az ázsiai börzék (Nikkei -0,95%; Hang Seng -1,02%; Shanghai +1,27%; Kospi -1,13%). A Sumitomo Mitshui árfolyama 6,4%-ot esett, miután a korábban bejelentett részvénykibocsátásnál nagyobb mértékű értékesítésről számolt be a Nikkei. A nyersanyagtermelők (BHP Billiton, Rio Tinto, Cnooc) 2-3%-os mínuszban tartózkodnak a csökkenő olaj- és fémárak hatására.
Devizák: A dollár erősödött az euróval szemben, az EUR/USD keresztárfolyam 1,4 alá csökkent, visszatesztelve a 20 napos mozgóátlagot. A jen gyengült a dollárral szemben, az USD/JPY kurzusa az elmúlt héten jelentős ostrom alatt tartotta az erősödő trendcsatorna felső vonalát. A forint pénteken korrigálta a csütörtöki rallyt, ma pedig már 278 körül kereskednek az EUR/HUF piacán.
Határidős piacok: Az amerikai határidős indexek a negatív tartományban tartózkodnak, és Európa is mínuszban nyitott.
Erste Kommentár: A befektetők többsége örömmel tekint vissza az elmúlt 3 hónap nagy tőkepiaci rally-jára, de egyre többen adnak hangot az emelkedés fundamentális megalapozatlanságának. Többen már egy hónapja feszülten várják, mikor veszi vissza a piac, amit eddig adott, de komoly korrekció csak nem jött. Az érkező makroadatok némileg alátámasztják az elmúlt hónapok emelkedését, de többen már fundamentális túlértékeltségről beszélnek. A kérdés az, hogy a közeljövő tényleg elhozza a válság végét, amit a tőkepiacok most előre jeleznek, vagy a nyári optimizmust csak a napsütés táplálja, és az ősz ismét nagy meglepetést tartogat.
Rövid vállalati hírek
- MOL: A Surgutneftegas bíróságon kérte a MOL éves közgyűlési határozatainak hatályon kívül helyezését. Véleményünk szerint a bíróság a MOL-nak ad majd igazat.
- MOL: Lapértesülések szerint öt ország (Magyarország, Ausztria, Bulgária, Románia és Törökország) még július elején aláírhatja a Nabucco kormányközi szerződését.
- Az Mtelekom nyilvánosságra hozta a T-Kábellel való egyesülése ügyében összehívott rendkívüli közgyűlés napirendi pontjait. Azok a kisebbségi részvényesek, akik nem óhajtanak részt venni az új vállalatban részvényenként 344 forintot kaphatnak. Véleményünk szerint egy kisrészvényes sem él majd a felkínált lehetőséggel, mivel a részvény árfolyama ennél jóval magasabb.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.