Öngondoskodni kell, segítenek az adókedvezmények

Az öngondoskodás ma már nem csak valamikori terveinkben szerepel: aki csak teheti, tudatosan tervezi jövőjét, s a célok elérésének fedezetére megtakarít. Ennek során értelemszerűen mindenki szívesen él az adókedvezményekkel, egyebek mellett a tartós befektetési számlák (TBSZ) révén kínált lehetőségekkel. De akár bukhatunk is az üzleten, tehát számlanyitás előtt érdemes alaposan tájékozódni.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A középtávú befektetések ösztönzésére 2010-ben vezették be a TBSZ-t, amely a legalább 3 évre félretett összegek hozamára (kamat, osztalék, árfolyamnyereség) vonatkozóan adókedvezményt, az 5 éves távra elhelyezett megtakarításokra adómentességet ad. A lehetőség gyorsan népszerűvé vált a lakosság körében, s szinte minden pénzügyi szolgáltatónál (a nagybankoktól a legkisebb takarékpénztárakon keresztül a brókercégekig) lehet TBSZ-t nyitni. Sokan azonban még ma is megfeledkeznek arról, hogy a tartós számlákra elhelyezett pénz az adókedvezmény elvesztése nélkül nem vihető át más pénzintézethez. Nem tekintik át megfelelően annak a pénzintézetnek a kínálatát, ahol számlát nyitnak, aminek következménye számos esetben az, hogy a nem optimális megtakarítási döntéssel lényegesen nagyobbat buknak, mint amennyit az adón megtakarítanak. Számlanyitás előtt érdemes tehát alaposan tájékozódni.

TBSZ - feltételek
A tartós befektetési szerződés (TBSZ) keretében elhelyezett megtakarításokhoz adókedvezmény kapcsolódik. Ennek keretében megtakarítási, illetve befektetési számla nyitható, előbbire betétek, utóbbira tőkepiaci termékek (például értékpapírok) tehetők.
• Számlát nyitni legalább 25 ezer forint megtakarítással hazai befektetési szolgáltatónál, pénzintézetnél lehet. Ez az összeg a gyűjtőévben (tehát a nyitás, azaz a 0. évében) bármikor, bármilyen összeggel növelhető, azt követően azonban nem. (A következő évben új megtakarítás elhelyezésére új TBSZ-t kell nyitni.)
• Az adókedvezményre jogosító periódus a gyűjtőévet követően indul: a harmadik év végén 10 százalék adó megfizetése mellett vehető fel a számlán lévő összeg, az ötödik év végén adómentesen lehet a befektetéshez hozzájutni. A kedvezmény valamennyi, a megtakarítással kapcsolatos adófizetési kötelezettségre (kamat, osztalék, árfolyamnyereség) kiterjed.
• A számlán lévő befektetések összetétele az adott termékcsoporton (betétek, illetve befektetések) belül szabadon változtatható. A számláról kifizetésre (akár a gyűjtőévben, akár a 3-5 éves kedvezményre jogosító periódus alatt) csak a számla felmondása mellett van lehetőség. Kivétel ez alól a 3. év vége, amikor részkifizetésre is sor kerülhet.
• Az adókedvezményes időszak lejárata előtti felbontás esetén az addig az időpontig esedékessé vált adót le kell róni. A számla felbontásához büntető szankció azonban nem kapcsolódik.
• Egy befektetési szolgáltatónál adott évben egy befektetési és egy betéti számla nyitható, de nincs korlát a különböző szolgáltatóknál nyitható TBSZ-ek számára vonatkozóan.
• A TBSZ, illetve az azon lévő megtakarítás más szolgáltatóhoz, pénzintézethez át nem vihető, a különböző szolgáltatóknál vezetett TBSZ-eken lévő befektetések átcsoportosítására nincs lehetőség.
Betét vagy befektetés

Tartós befektetési szerződés köthető betéti típusú termékekre és befektetésekre. Előbbire értelemszerűen a különböző időtávra szóló betétek, utóbbira befektetési jegyek, kötvények, részvények, egyéb tőkepiaci konstrukciók helyezhetők. (Jó hír, hogy 2012-től ezek már nem csupán forintban, hanem egyéb devizában jegyzett termékek is lehetnek.)

A legtöbb nagybank kínálatában befektetési és megtakarítási TBSZ is megtalálható, a kisebb bankoknál, takarékszövetkezeteknél jellemzően csak betéti, brókercégeknél általában befektetési tartós számla nyitható.

Befektetésre hangolva

A befektetési TBSZ-t illetően annyit érdemes kiemelni, hogy ilyet mindenképpen ott kedvező nyitni, ahol a szolgáltató rendelkezik megfelelően széles kínálattal azokból a termékekből, amelyeket a megtakarító ismer, kedvel, átlátja kockázatait.

A legtöbb nagy pénzintézetnél számottevő kínálat van kötvényekből, ott ahol a csoportban alapkezelő is működik értelemszerűen befektetési jegyből is. A befektetési TBSZ-eken felgyűlt megtakarítások döntő hányadát e két termékbe fektetik. Ott, ahol részvénykereskedelemre, esetlegesen árupiaci-, devizaügyletekre is van lehetőség, az is lebonyolítható a TBSZ-ről, az ezen elért árfolyamnyereség nem adózik, sőt a részvény után járó osztalékból se vonják le az adót. Nem szabad azonban megfeledkezni arról, hogy a befektetés hozama sem vehető fel a számla megszüntetése nélkül. A hozam is TBSZ-re érkezik, s csak az adókedvezményes időszak (3, illetve 5 év) lejárta után vehető fel a számláról.

A befektetési TBSZ-eknél viszonylag nagy súllyal kifejezetten a tartós számla sajátosságaihoz igazított (általában 3 éves futamidőre optimalizált) termékekben tartják a pénzt a megtakarítók. A megtakarítási számláknál ez kevéssé jellemző, de a betéti kínálatban is megtalálhatók az adókedvezményes időszakhoz igazított egyedi termékek.

TBSZ-re szabva

Kifejezetten TBSZ-re szabott - az adókedvezményes periódusokhoz azaz a 3, illetve 5 éves lejárhoz illeszkedő - termék például az OTP 3+ és 5+ módozata, amely lejárata a számla nyitásától az adókedvezményes (3 év), illetve adómentes (5 év) időszak végéig tart figyelembe véve, hogy a nyitás éve a gyűjtő év, és az adómentes időszak, csak ezt követően kezdődik. A betét konkrét futamideje tehát itt attól függ, hogy mikor helyezi el valaki a megtakarítást: ha március elején, akkor 3, illetve 5 év plusz 10 hónap, ha december első napján akkor 3, illetve 5 év plusz 1 hónap.

 
Megtakarítani a nyugdíjas évekre: Mire jó a NYESZ?
A TBSZ-hez nagyon hasonló lehetőség a nyugdíjelőtakarékossági-számla (NYESZ): a megtakarított összegből vásárolt befektetések összetétele itt is szabadon választható. E módozatnál ráadásul a befektetések hozamát érintő adókedvezmény mellett adójóváírás is érvényesíthető. Ez utóbbiért cserébe viszont a megtakarított összeg csak a nyugdíjba vonuláskor vehető fel adómentesen. Érdemi különbséget jelent mindemellett, hogy a számla nyitásától folyamatosan lehet a NYESZ-re megtakarítást elhelyezni (kivenni a számláról az adókedvezmények elvesztése nélkül természetesen itt sincs mód).
A legfontosabb feltételek az alábbiak szerint foglalhatók össze:
• A nyugdíjelőtakarékossági-számla (NYESZ) hosszú távú, örökölhető nyugdíjcélú megtakarítási forma.
• A szerződés induló összege minimum 5 ezer forint, amely rendszeres és eseti befizetésekkel folyamatosan növelhető.
• Adójóváírás minden évben a befizetett összeg 20 százaléka, de maximum 100 ezer forint mindazoknál, akik 2020 után érik el az öregségi nyugdíjkorhatárt, az ennél idősebb korosztálynál 130 ezer forint. Az adójóváírás a NYESZ-re érkezik (ez sem vehető fel a számla felbontásáig). Az adókedvezményhez jövedelmi korlát nem kapcsolódik, a magasabb jövedelemmel rendelkezők is élhetnek a lehetőséggel.
• Az előtakarékossági támogatás mellett adómentes a számlán elhelyezett befektetések (betéti és tőkepiaci termék) hozama és árfolyamnyeresége is.
• A befektetés összetételét a tulajdonos szabadon változtathatja: betéti és tőkepiaci termékek egyaránt választhatók a számlavezető pénzintézet kínálatának függvényében.
• A számlán lévő befektetés (minimum három éves megtakarítási időszakot követően) a nyugdíjkorhatár elérésekor vehető fel. A nyugdíj jogosultság előtti felmondás esetén a megtakarítás után személyi jövedelemadót (szja) és egészségügyi hozzájárulást kell leróni, mindemellett pedig a korábban igénybe vett szja kedvezményeket növelt értéken vissza kell fizetni.
E 3-5 éves betétekre vonatkozóan a kamat a BankRáció.hu betétkalkulátora szerint jelenleg évi 5-8 százalék között mozog. Miként arra Gergely Péter, a termékösszehasonlító portál szakértője megkeresésünkre kiemelte, a választás során különösen fontos azonban, hogy a megtakarítok ne csak a kamatot, hanem az EBKM-et is figyeljék, a kínálat ugyanis nagyon sokszínű. Más gyakorisággal fizetik a bankok kamatot, illetve jelentős eltérések vannak azok felszámításának időpontjában is.

A futamidő végén történik például a kamat jóváírása az Erste Bank egyes termékeinél, illetve az MKB Banknál. Más esetekben hónap végén (K&H Bank és FHB) vagy negyedév végén (Banco Popolare, Raiffeisen), vagy év végén (Budapest Bank és MagNet Bank) írják jóvá az adott időszakra járó kamatot.

Ezek az eltérések jelentős különbözőségeket eredményezhetnek a megtakarítással elérhető hozamokban: egy havonta felszámított alacsonyabb kamat összességében akár többet is hozhat, mint a futamidő végén elszámolt magasabb érték, hiszen az a tőkével együtt a következő periódusban már hozamot termel (vagyis kamatos kamattal kamatozhat tovább).

Másik oldalról azzal is érdemes számolni, hogy ezek a termékek a legtöbb esetben lejárat előtt nem vagy csak egész minimális (0,1-0,2%) kamatot fizetnek, bár vannak kivételek. Ezek utóbbiak között Gergely Péter az AXA TisztaHaszon Tartós Lekötési Számláját említette, amelynél 1 éven túli betétfeltörésnél a 3 százalék báziskamatot jár (1 éven belüli feltörés esetén nincs kamat). Hasonló ehhez a Gránit Bank Tartós lekötött betéte, ami a jegybanki alapkamatot használja báziskamatként és éven túli feltöréskor a jegybanki alapkamat -2 százalékot, de maximum 4 százalék kamatot fizet. (Idő előtti feltörés esetén az adókedvezményt értelemszerűen elveszíti a megtakarító, tehát a kamatból - ha van - 16 százalékot levonnak kifizetéskor.)

A tartós számlákra ugyanakkor a legtöbb pénzintézetnél 3, illetve 5 évnél rövidebb futamidejű betétet is el lehet helyezni. Vannak továbbá olyan tartós befektetési számlán leköthető változó kamatozású betétek is, amelyekkel a piaci mozgások a hosszabb idő alatt is követhetők. Ezek egyik részénél a báziskamat jegybanki (MNB) alapkamat (Sopron Bank, Raiffeisen, MagNet, FHB), más esetekben a 3 havi BUBOR (Budapesti Bankközi Kamatláb) értékéhez történik az árazás (Banco Popolare, Volksbank).

 
TBSZ vagy NYESZ?
A tartós befektetési szerződés (TBSZ) bármely életszakaszban kedvező lehetőség középtávú megtakarítások elhelyezésére a kapcsolódó adómegtakarítás miatt, amelyet különösen vonzóvá tehet, hogy abban az esetben, ha a számlát mégis idő előtt szüntetik meg, ahhoz semmilyen adózási szankció nem kapcsolódik, csak az addig esedékessé vált kamatot kell megfizetni. Kényelmetlen ugyanakkor, hogy rendszeres megtakarításra a módozat nem alkalmas. (A gyűjtőév lejárta után csak a már a számlán lévő megtakarítás összetétele változtatható, új megtakarításra, új számlát kell nyitni.)
A nyugdíjelőtakarékossági-számlára (NYESZ) rendszeres vagy eseti befizetés bármikor tehető, ám itt a számláról (a kedvezmények elvesztése nélkül) csak a nyugdíjba vonulás után lehet pénzt felvenni.
E különbözőségek alapján a TBSZ bármely korosztálynak, bármilyen célra, a NYESZ elsősorban az 50 fölöttieknek ajánlható olyan megtakarításként, amelyhez nyugdíjas éveik megkezdéséig nagy valószínűséggel nem kényszerülnek hozzányúlni.
Figyelni kell a költségekre is

Bár a legtöbb pénzintézet a TBSZ-re nem számít fel számlavezetési díjat, előfordulnak kivételek is. Ezek közül Gergely Péter a Banco Popolaret (Tartós Befektetési Számla: 100 Ft/hó), a Budapest Bankot (Tartós Befektetési Betétszámla:167 Ft/hó), az MKB Bankot (Trezor Tartós Megtakarítási Számla: 320 Ft/hó), az OTP Bankot (Tartós Befektetési Betétszámla: 108 Ft/hó) és a Raiffeisen Bankot (Tartós Befektetési Betétszámla: 199 Ft/hó) említette ki.

Esetlegesen növelheti továbbá a megtakarítással összefüggő költségeket az is, hogy néhány banknál nem elég csak a TBSZ nyitása a megtakarítás elhelyezéséhez. Az Erste és az FHB például egy második bankszámla nyitását is előírja a TBSZ mellett ahhoz, hogy a TBSZ-en elhelyezhető legyen a pénz. E két banknál a betétlekötéshez használható legolcsóbb bankszámla az Ersténél a Szimpla (248 Ft/hó), az FHB-nál pedig az Alap bankszámla (310 Ft/hó).

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo