Kinek jó a kedvezményes hitel? És van, akinek nem?

A mérlegzárást követően a mai magyar vállalkozókat egy dolog foglalkoztatja leginkább. Mit kell tudni a 2,5 százalékos hitelről? Hogy lehet megkapni? Hol lehet igényelni? A kérdésekre a válaszokat Szopper Zsófia, a Piac&Profit szakértője gyűjtötte össze.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: PP/FényesGábor

A Növekedési Hitelprogram keretében felvehető hitelnek két fajtája van. Az egyik célja, hogy lehetővé tegye a kkv-k számára olyan projektek megvalósítását, amelyek elindítását a magas finanszírozási költségek eddig akadályozták. Ezt a vállalkozások beruházásra, forgóeszköz-vásárlásra, EU-s támogatás önrészére és előfinanszírozására, illetve ilyen célú hitelek kiváltására fordíthatják. A másik célja a hitellel már rendelkező cégek finanszírozási költségeinek csökkentése a meglévő devizahiteleik kiváltása révén.

A hitel fő előnye, hogy a hitelt terhelő összes költség maximum 2,5%! Az igényelhető hitelösszeg minimum 3 millió, maximum 3 milliárd forint, a futamidő maximum 10 év lehet.

Miért jó sok mindenkinek?

Köztudott, hogy hazánkban a kkv-szektor adja ma a legtöbb munkalehetőséget. A kedvezményes hitel révén a vállalkozók fejleszteni tudnak, munkaerőt felvenni, a dolgozók a megkapott keresetüket elköltik, tehát visszapörög a pénz a gazdaságba.

Ha egy kicsit utánaszámolunk, akkor tisztán látszik: a vállalkozónak azért éri meg a kedvezményes hitel, mert ha a közel 9 százalékos Széchenyi-hitelét kiváltja, akkor a különbözet 6,5%. Ha a megmaradt különbözetnek csak a felét fordítja a munkaadó a munkavállalókra (fizetésemelés, prémium, továbbképzés, és még sorolhatnánk), akkor a hazánkban élő családoknak is minimálisan javul az egzisztenciális helyzetük.

Kinek nem ajánlott?

Az éremnek azonban két oldala van, nézzük meg a hitel hátrányait is.

A kedvezményes hitellel kapcsolatban sok cég elgondolkozik a felvételén, még olyanok is, amelyek nem végeztek költségracionalizálást. És valljuk be őszintén, ilyen kedvezményes kamat mellett szinte minden vállalkozónak megfordul a fejében, hogy „azért mégiscsak fel kéne venni ezt a hitelt”.

Szükség van a hitelre?
A kérdés megválaszolásához a következőkön érdemes elgondolkozni - Látok előre 10 évet a vállalkozásomból? Mennyire keresett a termékem, szolgáltatásom? A jövőben mennyire lesz igény rá? - Végeztettem már költségracionalizálást? - Mekkora havi törlesztő részletet tudok bevállalni, amelyet egy esetleges későbbi válság, forgalom visszaesés alatt is biztosan ki tudok fizetni? - A nyereség mekkora hányadát fordítom vissza a vállalkozásba? Amennyiben a nyereség legalább 30%-át vissza tudom fordítani fejlesztésekre, akkor érdemes a hitelt felvennie! Figyelem! A fejlesztés tényleges beruházásra vonatkozik, nem pedig az alkalmazottak bérének a kitermelésére! - Milyen a cég cash-flow összetétele? - Mekkora tartalékkal rendelkezik a vállalkozás? - A cégvezető nélkül mennyire működőképes a vállalkozás? Amennyiben a cégvezető kiesése a vállalkozás működési alapjait veszélyezteti, akkor nagy kockázattal jár, ha egy plusz adósságot a nyakunkba veszünk. - Van-e üzleti tervünk a hitel felhasználásra, a beruházások megtérülésére vagy csak a fuldoklásból mentene ki bennünket? Üzleti terv nélkül senkinek nem ajánlom a hitelfelvételt.
Azzal nem számolunk, hogy így indokolatlan pluszköltségeket veszünk a nyakunkba, amit ki kell fizetni, és még ki is kell termelni! Ezért mielőtt bárki elindítaná a hiteligénylést, javaslom, gondolkodjon el azon, hogy valóban szüksége van-e hitelre. (Ennek eldöntésében jelenthetnek segítséget a keretes anyagban felsorolt kérdések.)

Azt javaslom, hogy mielőtt bárki a kedvezményes hitel felvétele mellett dönt, előtte mérlegelje ezeket a szempontokat, kérdéseket!

Egy dolog biztos ugyanakkor: a finanszírozási problémákkal küzdő, fejleszteni nem tudó kkv-knak ez a hitel jelentheti a megoldást, amennyiben ezáltal új piacot, megrendelést tudnak szerezni, megnyitni!

Hová lehet fordulni?

Miután 36 pénzintézet folyósítja a kölcsönt, és június 1-jétől lehet beadni hitelkérelmet, javaslom, hogy a saját bankjánál érdeklődjön a vállalkozó, vagy keresse fel a pénzügyi tanácsadóját! A hírekben hallhattunk arról, hogy a jelenlegi keret elfogyása után terveznek még egy második kört, ezáltal akik lecsúsztak az igénylésről, vagy elutasították őket, a második körben újra próbálkozhatnak. Ennek a feltételei azután fognak kiderülni, miután a kormány felülvizsgálta az első csomag sikerességét.

(Egy másik szakértőnk véleménye szerint a kis cégek egyébként is kimaradnak a hitelprogramból. Erről itt olvashat bővebben – a szerk.)

Amennyiben a témával vagy egyéb magán- vagy vállalati pénzügyi témával kapcsolatban kérdése van, küldje el az [email protected] e-mail címre, a hónap végén pedig megválaszolom a leggyakrabban feltett kérdéseket ebben a rovatban – természetesen név nélkül!

Szopper Zsófia www.penzugyitanacsadas.com

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo