A Növekedési Hitelprogram keretében felvehető hitelnek két fajtája van. Az egyik célja, hogy lehetővé tegye a kkv-k számára olyan projektek megvalósítását, amelyek elindítását a magas finanszírozási költségek eddig akadályozták. Ezt a vállalkozások beruházásra, forgóeszköz-vásárlásra, EU-s támogatás önrészére és előfinanszírozására, illetve ilyen célú hitelek kiváltására fordíthatják. A másik célja a hitellel már rendelkező cégek finanszírozási költségeinek csökkentése a meglévő devizahiteleik kiváltása révén.
A hitel fő előnye, hogy a hitelt terhelő összes költség maximum 2,5%! Az igényelhető hitelösszeg minimum 3 millió, maximum 3 milliárd forint, a futamidő maximum 10 év lehet.
Miért jó sok mindenkinek?
Köztudott, hogy hazánkban a kkv-szektor adja ma a legtöbb munkalehetőséget. A kedvezményes hitel révén a vállalkozók fejleszteni tudnak, munkaerőt felvenni, a dolgozók a megkapott keresetüket elköltik, tehát visszapörög a pénz a gazdaságba.
Ha egy kicsit utánaszámolunk, akkor tisztán látszik: a vállalkozónak azért éri meg a kedvezményes hitel, mert ha a közel 9 százalékos Széchenyi-hitelét kiváltja, akkor a különbözet 6,5%. Ha a megmaradt különbözetnek csak a felét fordítja a munkaadó a munkavállalókra (fizetésemelés, prémium, továbbképzés, és még sorolhatnánk), akkor a hazánkban élő családoknak is minimálisan javul az egzisztenciális helyzetük.
Kinek nem ajánlott?
Az éremnek azonban két oldala van, nézzük meg a hitel hátrányait is.
A kedvezményes hitellel kapcsolatban sok cég elgondolkozik a felvételén, még olyanok is, amelyek nem végeztek költségracionalizálást. És valljuk be őszintén, ilyen kedvezményes kamat mellett szinte minden vállalkozónak megfordul a fejében, hogy „azért mégiscsak fel kéne venni ezt a hitelt”.
Azt javaslom, hogy mielőtt bárki a kedvezményes hitel felvétele mellett dönt, előtte mérlegelje ezeket a szempontokat, kérdéseket!
Egy dolog biztos ugyanakkor: a finanszírozási problémákkal küzdő, fejleszteni nem tudó kkv-knak ez a hitel jelentheti a megoldást, amennyiben ezáltal új piacot, megrendelést tudnak szerezni, megnyitni!
Hová lehet fordulni?
Miután 36 pénzintézet folyósítja a kölcsönt, és június 1-jétől lehet beadni hitelkérelmet, javaslom, hogy a saját bankjánál érdeklődjön a vállalkozó, vagy keresse fel a pénzügyi tanácsadóját! A hírekben hallhattunk arról, hogy a jelenlegi keret elfogyása után terveznek még egy második kört, ezáltal akik lecsúsztak az igénylésről, vagy elutasították őket, a második körben újra próbálkozhatnak. Ennek a feltételei azután fognak kiderülni, miután a kormány felülvizsgálta az első csomag sikerességét.
(Egy másik szakértőnk véleménye szerint a kis cégek egyébként is kimaradnak a hitelprogramból. Erről itt olvashat bővebben – a szerk.)
Amennyiben a témával vagy egyéb magán- vagy vállalati pénzügyi témával kapcsolatban kérdése van, küldje el az [email protected] e-mail címre, a hónap végén pedig megválaszolom a leggyakrabban feltett kérdéseket ebben a rovatban – természetesen név nélkül!
Szopper Zsófia www.penzugyitanacsadas.com