Nemzetközi hírek
USA: Dinamikus emelkedő napot tudhatnak maguk mögött a tengerentúli részvényindexek (Dow +2,12%; S&P +2,33%; Nasdaq +2,45%). A nap során publikált eredmények többnyire a vártnál jobban alakultak, ám a McDonald's csalódást okozott a befektetőknek. Az étteremlánc részvényenkénti eredménye bár a vártnak megfelelően 97 centre emelkedett a tavalyi második negyedéves 94 centről, az árbevétel az elemzői konszenzusnál nagyobb mértékben esett vissza. A piac ezt 4,6%-os árfolyameséssel büntette, és a Dow-n belül messze a legnagyobb esést produkálta a papír. A vállalat gyenge teljesítménye a szektortársnak számító Wal-Mart Strores részvényeit is 0,8%-kal csökkentette, így a papír az index másik vesztesévé lépett elő. Az AT&T telekommunikációs vállalat árfolyama is 2,6%-ot emelkedett, amely szintén az előrejelzéseket meghaladó EPS-ről számolt be tegnap. A piaczárás utáni jelentések már több csalódást tartogattak, melynek hatására a határidős piacok esésnek indultak. A Microsoft profitja a várttól csak alig maradt el, de árbevétele negatív meglepetést tartogatott. A zárás utáni kereskedésben a technológiai papír 6,9%-os mínuszban zárt. Az Amazon.com értékesítései is elmaradtak az elemzői konszenzustól a recesszió hatására, zárás után 6,6%-ot esett. Az American Express - bár a vártnál jobb eredményt közölt a második negyedévben - éves EPS várakozását csökkentette, mivel a hitelkártya tulajdonosoknak egyre nagyobb problémát okoz a törlesztés. A JP Morgan bejelentette, hogy 2010-től emeli befektetési bankárainak fizetését, hogy versenyképesebb legyen a munkapiacon. Ma egy kis pihenő következik a gyorsjelentések sorában, és az S&P 500 fontosabb vállalatai közül csak a Black&Decker publikálja negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany: Az olaj ára tegnap nagy rally után 67 dollár fölé is emelkedett, ma azonban kis korrekció következett a fekete arany piacán. Jelenleg 66,8 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával. Az emelkedés hátterében főként az ázsiai gazdasági lassulással kapcsolatos félelmek enyhülése áll. Az arany ára 950 dollárig esett tegnap a dollár erősödése következtében, ma e körül a szint körül ingadozik az árfolyam.
Makrogazdaság: A magyar kiskereskedelmi forgalom a vártnak megfelelően 4,2%-kal csökkent májusban év/év alapon. Németország publikálja a júliusra vonatkozó ipari és szolgáltatói beszerzési menedzser indexeket, az USA pedig a Michigani fogyasztói bizalmi index, valamint az IFO üzleti klíma indexet teszi közzé.
Távol-Kelet: Az ázsiai indexek folytatják 9 napja töretlen emelkedésüket, 2004 előtti időket idézve ezzel (Nikkei +1,55%; Hang Seng -0,07%; Shanghai +0,73%; Kospi +0,41%). A Hang Seng a Lehman bukása óta először érte el a 20.000-es szintet, ahonnan azóta vissza is esett némileg. A nyersanyagtermelők folytatták az emelkedést, ahogy a fémek tovább drágulnak. A BHP Billiton 1,35%-ot erősödött. A jen tegnap jelentősen gyengült a dollárral szemben, így az exportorientált japán vállalatok árfolyama emelkedett (Mazda +3,8%, Toyota +2,2%, Sony +2,4%). A koreai GDP a vártnál nagyobb mértékben, 2,3%-kal bővült a második negyedév alatt, ami 2003 negyedik negyedéve óta a legjobb növekedés.
Devizák: Megijedt az EUR/USD kurzus az 1,435-ös ellenállástól, mert a tegnapi emelkedés során megközelítette a szintet, majd hirtelen irányt váltott és eséssel zárta a kereskedést. A ma reggeli órákban azonban már enyhén pozitív a hangulat, az árfolyam 1,417 körül mocorog. A jen hatalmasat gyengült a dollárral szemben, a keresztárfolyam egészen 95-ig emelkedett. A forint piacán tegnap látványos erősödést tapasztalhattunk, mely a ma reggeli órákban is folytatódott. Az árfolyam a 270-es támasz alá került, és jelenleg 268,75 forintot kell adni egy euróért.
Határidős piacok: A határidős indexek Amerikában a negatív tartományban tartózkodnak.
Erste Kommentár: Látványos kitörések, száguldó árfolyamok, erős optimizmus, röviden ez jut eszünkbe, ha az elmúlt hetek történéseit vizsgáljuk. A chartok alapján nyoma sincs a válságnak, mindenki jókedvű. Talán kicsit érthetetlennek tűnik, de egyszerűen nem tudunk esni, folyamatosan érkezik a friss pénz a piacokra. A technikai elemzés hívői azonban tudják, hogy nem a mögöttes okokat kell kutatni, hanem utazni kell a száguldó vonattal, amíg az sebesen robog. A német és a tengerentúli piacok is új csúcsra szaladtak, úgy tűnik még nem jött el a korrekció ideje. Nem árt azonban az óvatosság, hiszen az eredményszezon kellős közepén vagyunk, ilyenkor a szokásosnál is sérülékenyebbek a piacok, ráadásul rövidtávon már a legtöbb instrumentum túlvett. Például egy meghatározó társaság várakozások alatti eredménye nagy törést tudna okozni a börzéken.
Magyarország 1,2 milliárd dollárt kaphat az IMF-től
Az IMF részesedése alapján, Magyarország 1,2 milliárd dollárt (845 millió euró) hitelt kaphat az IMF-től a 250 Mrd dolláros keretből, amelyet az IMF a tagjai között osztana szét. Az Igazgatótanács erre irányuló javaslatát az IMF Kormányzótanácsának még jóvá kell hagynia az augusztus 7-i ülésén. Erre valószínűleg sor is kerül, hiszen eddig egyetlen országnak sem volt ellenvetése. A hitel növelheti az adott ország devizatartalékát. A hír pozitív, hiszen tovább növeli az országok devizaellátottságát. Ugyanakkor a részletek (pl. kamat) még nem ismertek.
Rövid Vállalati Hírek
- A MOL bejelentette, hogy július 20-kára nem volt IT ülés összehívva a ZMB-nél. Az igazgatóság elnöke, július 22- én tette közzé a napirendi pontokat, amelyre az IT tagok augusztus négyig válaszolhatnak, levélben. A MOL kiemelte, hogy támogatja azokat a kezdeményezéseket, amelyek az licencszerződésben foglaltak betartását teszik lehetővé a ZMB-nél. A hír nincs hatással az árfolyamra.
- A MOL Románia költségcsökkentő intézkedéseket vezet be azt követően, hogy az értékesítés közel 10%-kal csökkent az első félévben. A hír nincs hatással az árfolyamra.
- A Synergon volt a befutó a Budapesti Tűzoltóság új bevetés-irányítási rendzserének tenderén. A Synergon a cseh Medium Softal közösen nyert a 186,5 millió forintos tenderen. A rendelésállománynak 20-40mn Ft lehet az eredményhatása, amely 2-5 Ft árfolyamhatást eredményezhet részvényenként.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.