Ha az ember külföldre készül, akkor óhatatlanul szembe kerül a pénzváltás nehézségeivel. Hosszú éveken keresztül kevesen figyelték ilyen szempontból az árfolyamokat, hiszen ha egyik hónapról a másikra 4-5 forintot elmozdult az ár, akkor már nagy eseményről beszéltünk. Ez pedig egy négy fős család, egy hetes külföldi nyaralása esetében 500 eurós költőpénzzel kalkulálva nem jelentett akkora különbséget (kb. 2 ezer forint), amiért az ember elemzéseket és tanácsadókat figyelt volna.
Az elmúlt egy évben azonban a helyzet jelentősen megváltozott. Ebben az időszakban többször is előfordult, hogy az árfolyam egyik napról a másikra mozdult el 10 forintot, vagy néha még ennél is többet. Most azonban a helyzet valamivel nyugodtabb, és az átlagember többnyire kevesebb információval találkozik az árfolyamokkal kapcsolatban, de ettől még a napi 4-5 forintos mozgás ugyanúgy előfordul. - írja az Equilor Zrt. közleményében.
280 alatt érdemes
A nyári likviditáshiány, és a csendesebb piac elősegíti, hogy a következő hetekben az euró árfolyama körülbelül ezen a szinten maradjon, ugyanakkor középtávon a további lendületes forint erősödésre (olcsóbb euróra) kicsi az esély. Egyrészt azért, mert a nemzetközi hangulat romlása esetén várható egy második hulláma a válság pénzpiaci lereagálásának, másrészt azért, mert a fejlődő piacokon több helyen is aggodalomra okot adó események zajlanak. S mint az mindig is jellemző volt ezeken a területeken, a rossz hírekre sokkal gyorsabban és többet mozdulnak az árfolyamok, mint a jó hírekre.
Aki még nem vette meg a nyaraláshoz szükséges devizáját, annak érdemes a 280 alatti árfolyamokat kihasználni. Bár van rá némi esély, hogy a 272-es szintet is megközelítse az euró árfolyama a következő hetekben, a veszélye annak nagyobb, hogy az árfolyam visszapattanjon, akár a 290-es értékig is. Ez pedig, 500 euró esetében akár 5000 forint feletti különbséget is jelenthet.