Nemzetközi hírek
USA: Ismét mínuszban zártak a tengerentúli börzék (Dow -1,65%; S&P -1,98%; Nasdaq -1,41%). A pénzügyi szektor diktálta ismét az irányt -6%-os eséssel. A Citigroup tartotta magát, a JP Morgan és a Bank of America azonban erősen esett. Az Obama nevéhez köthető gazdaságélénkítő csomag 1 milliárd dollárra rúghat, és célja az illikvid problémás jelzálogeszközök felvásárlása, valamint a lakossági és vállalati hitelezés feltámasztása. Az elnök a magántőke részvételére is számít a program finanszírozásában. Ma délután Timothy Geithner pénzügyminiszter fog beszélni a Public-Private Investment Program (PPIP) névre keresztelt csomag részleteiről.
Olaj és arany: Az olaj menetel továbbra is, amit a gyenge dollárnak, és a világgazdaságba vetett újabb hit fűt. Az autózási szezon közeledésével a kereslet is egyre inkább helyreállhat, ami a csökkenő kínálat miatt tovább emelheti a kőolaj árát. Az arany is erősen viselkedik, ahogy az inflációs félelmek ismét felerősödtek, úgy keresik a befektetők az értékállónak vélt nemesfémet.
Makrogazdaság: Az MNB ma tarja reguláris kamat-meghatározó ülését, a piac a 9,5%-os alapkamat helybenhagyását várja. Az eurózóna és az USA építőipari illetve lakásépítési adatokat közöl.
Távol-Kelet: Meredeken emelkednek az Ázsiai indexek (Nikkei +3,39%; Hang Seng +3,8%; Shanghai +1,95%; Kospi +2,44%). A háttérben az amerikai és a távol-keleti gazdaságélénkítő csomagokba vetett hit áll. Elsősorban a pénzügyi papírok, az autógyártók és a nyersanyagtermelők emelkednek, de lényegében az összes szektor pluszban tartózkodik.
Devizák: A dollár gyengülő üteme megtört, az 1,37 körüli szint erős ellenállást nyújt az EUR/USD kereszt árfolyamnak. Gyengült a jen, ahogy erősödött a dollár, 96 körül mozog az USD/JPY kurzus. A forint ma reggel a miniszterelnökkel kapcsolatos hírek hatására erős gyengülésbe kezdett, és áttörve a mozgóátlagokat egészen 308 fölé emelkedett az EUR/HUF kurzus. Azóta a hazai fizetőeszköz heves volatilitás mellett egészen 303-ig erősödött, ahol stabilizálódni látszik az árfolyam.
Határidős piacok: A határidős indexek Amerikában a pozitív tartományban tartózkodnak, Európa pluszban nyitott.
Erste kommentár: Egyre jobb a hangulat a világ börzéin. Ugyan a makrogazdasági adatokban túl sok jót még nem láttunk, a kormányok és a jegybankok egyre elszántabbnak tűnnek a gazdasági lejtmenet leküzdésében. Ez pl. Magyarországon odáig fajult, hogy a miniszterelnök elmozdult a szakértői kormány irányába. Pozitív üzenet. Most már a politikusokon a sor, hogy meg tudjanak egyezni egy hiteles személyben, amelyet a parlamenti többség is támogatni tud. Fontos lenne a minél nagyobb egyetértés, hiszen az ország szekerének kátyúból való kihúzásához mindenkire szükség van. Ugyanakkor a parlament feloszlatását nem tartjuk jó lépésnek, hiszen azzal 4-5 hónapot veszíthetünk, míg a reformintézkedésekre minél előbb szükség van, hiszen a gazdasági válság nem vár és nem vesz figyelembe politikai érdekeket. Ha a parlamenti pártok többsége pl. MSZP, MDF, SZDSZ meg tudna egyezni egy szakértő miniszterelnökről, egy szakértői kormányról, akkor elindulhatna a költségvetés lefaragása a jelenlegi 50%-os újraelosztásról 40% felé. Ez lehetőséget teremtene az adó csökkentésére is, amely a versenyképességet növelné. Persze ehhez megfelelő áldozatokat is kell hozni, hiszen 2.500-3.000 Mrd forint kiadáscsökkentésről beszélünk. Ugyanakkor, hosszabb távon ez olyan esélyt teremthet számunkra, amely sokszorosan megtérülhet az állampolgárok számára.
Rövid vállalati hírek
- Az NHH legfrissebb adatai szerint 12,18 millió mobil előfizetés létezett Magyarországon februárban, ami januárhoz képest nem jelent szignifikáns változást. A penetráció 121,4% volt. A piacvezető T-Mobile 5.000 ügyfelet veszített. A hír az Mtelekom árfolyamára nézve semleges.
- Az OMV nem tervezi, hogy idén eladj a MOL részvényeit, azonban ez nem azt jelenti, hogy ez mindig így lesz, írta a Profil magazin az OMV vezérigazgatóját, Wolfgang Ruttenstorfert idézve. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- Az OTP március 20-án 170.000 darab OTP törzsrészvényt vásárolt 1.799,-forint/darab átlagáron. Így a Bank saját tulajdonában lévő OTP törzsrészvények állománya 27.021.268 darabra változott. A csoporttagoknál lévő részvények darabszáma a 2009. február 26-i állapot szerint 2.098.560 darab. A saját részvény állomány mindösszesen 10,40%.
Politikai hírek
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök formálisan lemondott
Az MSZP szombati éves küldöttgyűlésén Gyurcsány Ferenc miniszterelnök formálisan lemondott. Hivatalosan ez még nem lemondás, azonban április 6-án a parlamentben konstruktív bizalmatlansági szavazást kezdeményez maga ellen, így a parlament április 14-én új miniszterelnököt választhat. Ebben az esetben április végére alakulhat meg az új kormány. Lépését a miniszterelnök azzal indokolta, hogy mélyrehatóbb reformokra van szükség, melyeknek ő áll útjában. Bár a Fidesz a parlament feloszlatását kezdeményezi, a legvalószínűbb, hogy az MDF és az SZDSZ az MSZP-vel együtt új miniszterelnököt választ és egy szakértői kormány alakul. A konstruktív bizalmatlansági eljárás azt jelenti, hogy a miniszterelnök személye csak akkor változik, ha az új miniszterelnök személye és az új program a jelenlegi miniszterelnök mandátumának visszavonásával egyidejűleg megszavazásra kerül. A helyzet utat enged a mélyrehatóbb reformoknak, melyre az országnak nagy szüksége van. A parlament feloszlatásának kevés az esélye (mivel csak a Fidesz támogatja az ötletet). Ráadásul ezzel a megoldással csak 4-5 hónap múlva állhatna fel az új kormány, ami időpocsékolás lenne. Annak is kevés a valószínűsége, hogy Gyurcsány Ferenc marad a miniszterelnök. Az a legvalószínűbb, hogy a parlament egy hónapon belül új kormányt választ. Ez teret engedne a mélyrehatóbb reformoknak, vagyis a költségvetési kiadás a GDP 40%-ára csökkenhetne a jelenlegi 50%-ról. (Szlovákiában, Lengyelországban és Csehországban ez a GDP 38-42%-a) A lehetséges miniszterelnök jelöltek: Bokros Lajos korábbi pénzügyminiszter (1995-ös Bokros-csomag), Surányi György, az MNB korábbi elnöke, Békesi László volt pénzügyminiszter vagy más, a szocialista párthoz köthető politikus. Mindent egybevetve úgy gondoljuk, hogy a lépés negatív hatása csupán korlátozott lehet, ugyanakkor teret nyit a jelenlegi helyzet megoldásának. Rövidtávon a bizonytalanság növekedése kedvezőtlen lehet, de hosszútávon megoldást jelenthet az ország helyzetére, ami pozitív.
További tőzsdei információk és elemzések az Este Befektetési Zrt. oldalán.