Nem vonzóak a magyar kiscégek

Évek óta egyre kevesebb az olyan hazai kkv, amelyikben egy külső befektető perspektívát lát és hajlandó a pénzét odavinni. A gond nem a forráshiánnyal, hanem inkább a cégek felkészületlenségével magyarázható.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A több mint 270 ezer magyar kis és középvállalkozás közül 360 cégben (0,13%) történt tőkeemelés 2009-ben, összességében 22 milliárd forint értékben - jelentette be szerdai sajtótájékoztatóján Zoltán Csaba, a Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatója. Ez az arány tovább romlik, ha kivesszük azokat a vállalatokat, ahol a tulajdonos, vagy az ahhoz közel álló körök vitték végbe a tőkeemelést: ez után mindössze 43 darab kkv-t találunk és 1,6 milliárdnyi befektetést.

Ez jelentős visszaesés az elmúlt évekhez képest, hiszen például 2008-ban még 52 ilyen cég volt 4,4 milliárdnyi befektetéssel, 2007-ben pedig 60 kkv-ba emeltek tőkét összesen 4,8 milliárd forint értékben. Ezek után nem meglepő, hogy ugyancsak csökkent az átlagban a cégekbe pumpált pénz mennyisége is, idén a befektetések 90 százaléka a 100 millió forintot sem érte el, mindössze 4 olyan kkv-t találtak a kutatók, amyelyek 100 és 200 millió forint közötti összeget kaptak.

A központi régióban lévő feldolgozó cégeknek a legkönnyebb

A támogatott cégek 58 százaléka mikro-, 38 százaléka kis- és 4 százaléka középvállalkozás. A leginkább vonzó terület a feldolgozóipar (594 millió forint), ezt követi a - 2008-hoz képest némi visszaesést produkáló - kereskedelmi szektor (366 millió), majd a mezőgazdasági (215 millió) és az innovatív cégek (96 millió) jönnek a sorban.

A területi elosztásban nem meglepő módon a Központi Régió vezet, bár amíg 2008-ban mind értékben, mind darabszámban 60 százalékos volt a részesedése, addig 2009-ben „csak" az érték 28 százalékát és a darabszám 37 százalékát tudhatta magáénak. A változás a dunántúli és az alföldi régiók jó szereplésének köszönhető, elszomorító adat azonban, hogy például Észak-Magyarországon egyetlen egy cégben sem történt - nem tulajdonosi - tőkeemelés.

Hol van a hiba?

Hogy miért van ennyire kevés befektetés? - tette fel a kérdést Zoltán Csaba, majd rögtön sorolni kezdte: a vállalatok döntő többsége inkább nyereségből és hitelből fejleszt, mintsem külső tőkét vonjon be, olcsóbbak lettek a hitelforrások, magas a kkv-k kockázati szintje és alacsony az átláthatóságuk, de ugyancsak hagy kívánni valót maga után a kiscégek ilyen irányú felkészültsége is. „Nem egyszer előfordult, hogy egy kkv megkeresett minket, hogy mi hogyan tudnánk megemelni az alaptőkéjüket" - mesélte a Start Tőkegarancia Zrt. vezetője. „Ez azonban félreértés, hiszen mi ilyennel nem foglalkozunk, ilyenkor megadjuk a cégeknek, hogy hol tudnak érdeklődni a befektetési alapok felől. Azonban kétségünk ne legyen: aki ennyire tájékozatlan, annak vajmi kevés esélye van arra, hogy együttműködésre kész befektetőt találjon."

„A legnagyobb probléma a kiscégek hozzá nem értése, hiszen a piacon nem kevés pénzügyi forrás található, amiket ki lehetne használni" - vette át a szót Baranyai Gábor, a QualyPlan üzletvezetője. Szerinte a vállalkozói kedv - akár régiós összevetésben is - magasnak mondható, van kreativitás és tenni akarás, ennyi azonban nem elég. Általános problémaként említette, hogy sok kiscégnél már egy üzleti terv megírása is komoly gondokat okoz, nem beszélve a szinte általános mondható piaci ismeretek hiányáról. „Mindenki a pénzre koncentrál, így sokan túlértékelik a saját terméküket, ezzel is akadályozva a fejlődésüket" - vélte a szakember.

Jövőre jobb lesz

Bár már az idén megjelent, valószínűleg csak 2011-ben fogja igazán éreztetni a hatását az Új Magyarország Kockázati Tőkeprogram. Ennek részeként nyolc új kockázati tőke alap összesen 45 milliárd forint sorsáról dönthet 2014-ig. A támogatandó cégek kizárólag az öt évnél fiatalabb kkv-k, a pénz csak tőkeemelésre használható, 80 százalékát a Központi Régión kívül fektetik be, illetve kritérium az is, hogy a pénz 40 százaléka innovatív befektetés legyen.

„Ha ez a program nem létezne, akkor valószínűleg 2011 is az elmúlt évekhez hasonlóan kevés tőkeemelést hozna, ám így az új befektetések értéke ismét elérheti és akár meg is haladhatja a 4-5 milliárd forintot" - adott hangot várakozásainak Zoltán Csaba.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo