Nemzetközi hírek
USA: Bár nap végére ismét felkapaszkodtak a tengerentúli részvényindexek, az S&P és a Dow így is a negatív tartományban fejezte be a kereskedést, megtörve ezzel a 11 napos emelkedési ciklust (Dow -0,13%; S&P -0,26%; Nasdaq +0,39%). A relatíve negatív hangulathoz hozzájárult, hogy a fogyasztói bizalmi index a várt stagnálás helyett jelentősen esett júliusban. Vállalati eredmények terén is aggodalmakra okot adó adatok érkeztek. Az Office Depot piacnyitás előtt a vártnál kétszer akkora veszteségről (részvényenként 22 cent) számolt be, a tavalyi 4 centes EPS-sel szemben. A vállalat részvényeinek árfolyama 18%-ot esett tegnap. A Valero Energy szintén negatív eredményt közölt, ami azonban némileg jobb lett, mint az előrejelzések mutatták. A társaság árfolyama 2,4%-ot veszítettek értékükből, nyomást gyakorolva ezzel az egész energia szektorra. Az olaj árának megtorpanása az olajszektor értékét húzta le, amely 1,4%-kal esett. A pénzügyi szektor 0,2%-os mínuszban zárt, a piac teljesítményének megfelelően. Ma az S&P 500 fontosabb vállalatai közül a Coca-Cola, a Moody's, a Time Warner és a ConocoPhillips publikálja negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany: Megtört a 10 napig tartó emelkedés a kőolaj piacán is. A fekete arany ára a tegnapi 1,7%-os esést ma 0,8%-os további csökkenéssel tetézte, így jelenleg 66,7 dolláron kereskednek a nyersanyaggal hordónként. Az Amerikai Energiaügyi Hivatal ma teszi közzé szokásos heti jelentését a készletek alakulásáról. A kőolaj esetében 1,5 millió hordós további készletszűkülést vár a piac, míg a benzinkészletek stagnálását prognosztizálják az elemzők az elmúlt hetek jelentős emelkedése után. Az arany ára kimozdult az állóvízből és 936 dollárig esett tegnap az erősödő dollár nyomán. Ezzel a nemesfém árfolyama visszatesztelte a 20 és 30 napos mozgóátlagokat is.
Makrogazdaság: Ma számos makrogazdasági adat lát napvilágot. A magyar munkanélküliségi ráta 9,6%-ra csökkent a múlt havi 9,8%-ról, míg a júniusi termelői árindex 6,6%-ra emelkedett a májusi 6,2%-kal szemben (év/év alapon). Mindkét adat pozitív meglepetést jelent az elemzői várakozásokhoz képest. Németország a tartományi inflációs adatok megjelenése után publikálja a fogyasztói árindexének júliusi alakulását (előzetes adat). Az USA a heti jelzáloghitel-igénylési adatok mellett közli a tartós cikkek rendelésállományának júniusi változásait. A Fed közép-európai idő szerint este 8 órakor publikálja a bézs könyvet, a gazdaság aktuális helyzetéről.
Távol-Kelet: 11 nap folyamatos emelkedés után az ázsiai piacokon is megtört tegnap a lendület, és a negatív oldalon tartózkodnak a mutatók (Nikkei +0,26%; Hang Seng -1,63%; Shanghai -3,48%; Kospi -0,11%). A csalódást keltő vállalati eredmények, és a zuhanó olajár küldte padlóra az indexeket. A cégek között találunk pozitív kivételeket is, a dél-koreai Hyundai Steel Co. acélgyártó óriás 4,5 százalékot erősödött a várt feletti negyedéves eredményének köszönhetően. A Hitachi 3 százalékot emelkedett egy felminősítésnek köszönhetően. Többségben azonban rossz vállalati hírek érkeztek a piacokra, a legtöbb szektor lejtőre került az ázsiai piacokon.
Devizák: A dollár némi erősödést mutatott az euróval szemben, a kurzus 1,416-ig süllyedt. A keresztárfolyam azonban továbbra is egy szűk sávban mozog. A jen irányt váltott a tegnapi kereskedés során, az árfolyam lepattant a 95-ös támaszról, és erősödni kezdett a dollárral szemben. A ma reggeli órákban is folytatódik a tendencia, az árfolyam jelenleg 94,22 környékén mocorog. A forint kismértékben gyengült az euróval szemben, a kurzus 268,63-ig emelkedett.
Határidős piacok: A határidős indexek Amerikában a negatív tartományban tartózkodnak.
Erste Kommentár: Úgy tűnik, hogy ahogy vártuk, nem sikerült az indexeknek és bizonyos részvényeknek leküzdeni az ellenállási szinteket. Pl. DAX, mint hős török sereg Eger várát, ostromolta az 5.300-as szintet több napon keresztül, de aztán lógó orral kellett csúfos vereséget szenvednie és visszavonulót fújnia. Ez igaz a BUXra is. Ugyan belekacsingatott a hatalmas résbe, amely 16.900 és 17.350 között feszül, de nem tudta átverekedni magát rajta, mint ahogy az várható is volt. Így hát egyelőre irány a húsznapos mozgóátlag, amely pl. a BUX esetén 15.580 pontnál, míg a DAX esetében 4.900 pontnál van.
OTP és FHB céláremelés az új bankszektor elemzésünkben
Az első negyedévben az OTP erős teljesítménye meglepte, mind a piacot, mind bennünket, mivel az eredmény meghaladta a piaci és a mi várakozásunkat is. Mivel azt gondoljuk, hogy az első negyedéves eredmény nem feltétlenül indikáció az elkövetkező negyedévekre nézve, ezért a mi óvatos becslésünk alatta marad a management idei profitvárakozásának és a középtávú előrejelzésünk is konzervatívnak mondható. Az eredmény előrejléseinken nem változtattunk. A diszkontált osztalék értékelési modellünkben csak a megváltozott kockázatmentes hozamot vettük figyelembe, amelynek alapján 3.900 Ft-ra emeljük célárfolyamunkat.
A romló piaci körülmények ellenére az FHB vezetése nem vár jelentős eredményromlást 2009-ben. Ez a bank konzervatív hitelezési politikájának köszönhető, amelynek következtében a portfólió minősége csak kismértékben romlik. Az FHB jelentősen alulárazott a közép-kelet európai bankokhoz képest, hiszen az utóbbiak az 1,4-szeresén forognak az idei várható könyvértéküknek, míg az FHB csak a 65%-án. Mindezek ellenére, mivel idén és jövőre 14% és 6%-os eredményromlást várunk a 12 hónapos célárfolyamunkat 700 forintban jelöljük meg.
Rövid Vállalati Hírek
- Dr. Dobák Miklós, a MOL igazgatóságának tagja 2009. július 28-án 2.000 darab MOL részvényt értékesített 13,508 forint/darab átlagárfolyamon, az OTP Bank, mint befektetési szolgáltató közreműködésével a Budapesti Értéktőzsdén. A tranzakciót követően Dr. Dobák Miklós tulajdonában 28.580 darab MOL részvény maradt.
- Farkas Ádám, akit nem rég neveztek ki a PSZAF elnökévé, összeférhetetlenségi okok miatt lemondott a Magyar Telekom Felügyelő Bizottsági tagságáról.
- Az RFV tegnap bejelentette, hogy az Aegon és az OTP alapkezelő 6,04 és 15,48%-os részesedést szerzett a cégben. Az új tulajdonosok megjelenése a nemrég lezajlott nyilvános tőkeemelésnek köszönhető.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.