A piacon egymással ádáz harcot folytató multinacionális cégek fognak össze a kutatás-fejlesztés területén, a költségek csökkentése érdekében. A magyarázat kézenfekvő: az innováció - ami a kutatás-fejlesztésnél jóval több, hiszen az új termék piacra vitelét is felöleli - nagyon drága. Nemhogy egy cég, de egy ország sem képes önállóan finanszírozni. Régiók tömörülnek, földrészek versenyeznek egymással. Mit tehet akkor a saját innovációja érdekében egy - világméretekben - kis- és középvállalat? Amellett, hogy a saját területén mindig a legjobbra törekszik, figyelnie kell, hogy ötletei miként illeszthetők be a nemzetközi trendekbe. Ugyanis az előbb említett nagy szövetségekbe az innovatív, egyedi termékekkel rendelkező kis- és középvállalatokat is bevonják. Minden területen vannak ugyanis olyan piaci rések, amelyeket a nagyoknak nem éri meg kitölteni, a kicsik viszont óriási sikereket érhetnek el, ha megtalálják ezeket.
Fókuszban a fejlesztés
A nemzetközi trendek figyelésének egyik kézenfekvő módja az európai uniós és a hazai pályázatok figyelése. Az összesen mintegy 8000 milliárd forintos keretből - ami 2007-2013 között áll rendelkezésre az Új Magyarország Fejlesztési Terv megvalósítására - mintegy 30 milliárd forintra írta és írja ki a magyar kormány ezekben a hetekben az első pályázatokat. "Nem ingyenpénzt osztunk: 60-75 százalék közötti önrésszel kell rendelkezniük programjaik megvalósításához. Az önrész mértéke annál nagyobb, minél fejlettebb területén kerül felhasználásra az országnak" - mondta Kóka János gazdasági miniszter az erről tartott sajtótájékoztatón.
A most megjelent, első gazdaságfejlesztési pályázatokat (lásd Korai fecskék című cikkünket) természetesen továbbiak követik még az első félév során, az operatív programok brüsszeli egyeztetésének lezárását követően. A várható pályázati konstrukciók: piacorientált kutatás-fejlesztési és technológiai együttműködések; kutatási központok fejlesztése, megerősítése; innovációs és technológiai parkok támogatása; vállalati kutatás és fejlesztés; vállalati innováció; vállalati K+F tevékenység/divízió kialakításának támogatása; technológiaintenzív start-up vállalkozások segítése; vállalati beruházások támogatása. Továbbá munkahelyteremtő vállalkozásfejlesztő beruházások támogatása a hátrányos helyzetű kistérségekben; vállalati folyamatmenedzsment támogatása; minőség-, környezet- és egyéb irányítási rendszerek, szabványok bevezetésének támogatása; e-kereskedelem, e-szolgáltatások kialakítása, honlapkészítés; hálózati infrastruktúra létrehozása; ipari parkok telephelyeinek és szolgáltatásainak fejlesztése; logisztikai központok és szolgáltatások fejlesztése; vállalatok részére információ és üzleti és piacfejlesztési tanácsadás nyújtása.
Nagyobb esély a sikerre
Januárban megkezdődött az EU 7. Kutatási Keretprogramjának (2007-2013-ig) a végrehajtása is, aminek az előkészítése mintegy két évet vett igénybe, és 2006. december közepén fogadta el az Európai Parlament.
Magyar kutatók, illetve kutatási csoportok először az 5. keretprogramban pályázhattak, akkor még korlátozott jogkörrel, majd a 2004. évi csatlakozás után a 6. keretprogramban immár teljes jogkörrel. Ám egyetemi, intézményi tudósaink sem jártak az elvárható mértékben sikerrel, a vállalkozások számára pedig az előző keretprogramok egyáltalán nem voltak vonzóak. Ezt felismerve a mostani, 7. keretprogram - aminek a teljes összege 50,521 milliárd euró plusz a nukleáris kutatásokat támogató 2,7 milliárd - az évi mintegy 10 milliárd eurót elsősorban a kis- és középvállalkozások versenyképességének a javítására kívánja fordítani. #page#Vass Ilona, az innovációs pályázatokért felelős Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) általános elnökhelyettese egy konferencián így fogalmazott: tisztában vannak vele, hogy maga a pályázás gyakran a megpályázott pénz egyharmadába kerül, s azzal is, hogy mivel jóval több pályázat érkezett be, mint amekkora a rendelkezésre álló keretösszeg volt, sokan nem nyertek. De ezeken a problémákon is segíteni kívánnak a 7. keretprogramban a változtatásokkal. Már maga az EU is segít többek között azzal, hogy a korábbinál hosszabb idő áll majd rendelkezésre a kiírást követően a pályázatok elkészítésére.
Ahhoz, hogy valaki sikerrel pályázzon, az első és legfontosabb feltétel, hogy a projekt releváns legyen a meghirdetett célokkal - tanácsolta egy másik fórumon Bognár Vilmos az IST (Information Society Technologies) támogatási program nemzeti kapcsolattartója. Mert ami nem szerepel a munkaprogramban, legyen bármilyen sikerrel kecsegtető, arra nem adnak támogatást. Az EU 7. keretprogram hat fő pillére: kiválósági központok létrehozása; technológiai kezdeményezések elindítása; alapkutatás ösztönzése; az EU vonzóvá tétele a kutatók számára; K+F-infrastruktúra fejlesztése; nemzeti kutatási programok összehangolása.
Határokon átívelve vagy belül maradva
A keretprogramban megjelölt kutatási prioritások, amelyre a nyújtandó eszközök 60 százalékát különítették el: élelmiszerek, mezőgazdaság és biotechnológia; információs és kommunikációs technológiák; nanotudományok; energetika; környezetvédelem (beleértve az éghajlatváltozást); közlekedés (beleértve a repüléstechnikát); társadalomtudomány, humán tudományok; biztonság és űrkutatás.
A kutatási keretprogram általában a kutatási költségek 50 százalékát adja támogatásként, a kis- és középvállalkozások esetében azonban a 75 százalékot is elérheti. Sőt, a 7. keretprogramban először akár 100 százalékos is lehet a támogatás, ha úttörő jellegű kutatásról van szó. Az értékelésnél előnyt jelent, ha a maga a projekt, illetve annak haszna nemzeteken átívelő.
Nincs ilyen nemzeteken átívelő elvárás a hazai forrású támogatást igénylőkkel szemben, van azonban egy sor más. A legfontosabb hazai forrást a 2003. évi XC. törvénnyel létrehozott Kutatási és Technológiai Innovációs (KTI) Alap képezi, ennek pályázatait szintén az NKTH kezeli. A hivatal tavaly a gazdasági tárca irányítása alá került. Egyed Géza szakállamtitkár a közelmúltban több fórumon is elmondta: ezzel az állam a gazdaságfejlesztési stratégiai tervezést és a végrehajtást egy szervezetbe integrálta. Így szerinte megszűnt a korábbi ellentmondás az innovációs alap felhasználási céljai és az uniós forrással gazdálkodó gazdaságfejlesztési operatív program (GOP) között, és kiegészítik egymást.
Teljes cikk a Piac és Profit februári számában...