"Nem csoda, hogy optimizmus van"

Jelentős emelkedésben zártak az amerikai indexek. Az olaj ára tovább erősödött. Az ázsiai indexek a pozitív tartományban tartózkodnak. Folytatta gyengülését a dollár az euróval szemben, a forint azonban erősödésbe kezdett. IT céget vesz az Mtelekom. Richter, Egis: Gyógyszerár korlátot vezetne be Oroszország?. A PannErgy aláírta első határon túli együttműködési szerződését. A pozitív nemzetközi hangulat következtében ma emelkedésre számítunk a BÉT-en.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi hírek

USA: Jelentős emelkedésben zártak az amerikai indexek a hétfői kereskedésben, az S&P újabb éves csúcsot állított (Dow +2,6%; S&P +2,58%; Nasdaq +3,06%). A pénteken megjelent előzetes GDP adat vegyes érzelmeket keltett, mivel a 0-dik becslésnél némileg kedvezőbb képet festett, de a várakozásnál nagyobb (5,7%-os) visszaesést mutatott év/év alapon. A tegnap megjelent makroadatok határozottan jobbak lettek a vártnál. Nőttek a személyi jövedelmek és az építőipari kiadások a várt csökkenéssel szemben. Szárnyalt a Boeing, az Alcoa és a Caterpillar, de jól teljesítettek az olajipari vállalatok is (Exxon, Chevron). A pénzügyi szektor némileg lemaradva mindössze 1,1%-ot erősödött, a Citigroup, a Bank of America és a JP Morgan árfolyama esett. A tegnap csődjét bejelentő General Motors, valamint a Citigroup részvényei kikerülnek a Dow Jones indexből, miután értékük 90%-át elveszítették. Helyüket a Cisco Systems és a Travelers veszi át, melyek árfolyama 5,4 illetve 3,1%-ot emelkedett tegnap.

GM csőd: Tegnap - a Chryslerhez hasonlóan - a GM is kérte csődvédelmét, ezzel bejelentve a történelem egyik legnagyobb csődjét. Az autógyártó óriás június 1.-ig kapott határidőt a kormányzattól, hogy megegyezzen hitelezőivel. A legutolsó hírek szerint a kötvényesek 54%-a fogadta volna el a múlt héten közölt tervet. A csőd keretében létrehoznak egy "új GM"-et, melyben az életképesnek vélt részeket illetve márkákat tartják meg. Az új vállalatban az Egyesült Államok 60%-os részesedést szerez 50 milliárd forrásért, Kanada 9,5 milliárd dollárért 12,5%-ot kap. A United Auto Workers szakszervezet 20 milliárd dolláros nyugdíjköveteléséért 17,5% tulajdonhányadot szerez, valamint warrantok formájában további 2,5%-ra tarthat igényt. A maradék 10%-os részesedés a korábbi kötvényeseket illeti, akik warrant formájában további 15%-ra lesznek jogosultak. Előzetes hírek szerint a GM 14-16 gyárát zárhatják be, és 21 000 dolgozót bocsáthatnak el 2010-ig, ami áttételesen akár negyedmillió munkahelyet is veszélyeztethet világszerte.

Olaj és arany: Az olaj ára tovább erősödött a nemzetközi optimizmus valamint a nyári autózási szezon kezdetének hatására. A WTI kőolaj hordójával 68,5 dollár körül kereskednek. A trend nyár közepéig akár 80 dollárig is repítheti az olaj árát, azonban ott már trendfordulóra számíthatunk. Az arany ára is komoly erőt mutat, és 977 dollár környékére erősödött unciánként.

Makrogazdaság: Magyarország közölte májusi beszerzési menedzser indexét (45,3), az USA pedig lakásépítési és gépjármű eladási adatokat publikál. A tízéves amerikai államkötvények hozama 3,65%-ra emelkedett. Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter Kínában megnyugtatva a befektetőket, hogy hitelük visszafizetése garantált az emelkedő hozamok, és nagy hitelállomány ellenére.

Távol-Kelet: Az ázsiai indexek a pozitív tartományban tartózkodnak, egyedül Hong Kong tartózkodik enyhe mínuszban (Nikkei +0,79%; Hang Seng -0,31%; Shanghai +0,6%; Kospi +0,76%). Az emelkedő nyersanyagárak hatására a BHP Billiton árfolyama 3%-ot erősödött. A Toyota a Honda és a Kia értéke is 2,5-3%-ot emelkedett a General Motors csődje után. Az autógyártók piaci részesedése szignifikánsan nőhet a hír hatására.

Devizák: Folytatta gyengülését a dollár, az EUR/USD új 2009-es csúcsot ütött 1,4246-nál. Jelenleg 1,415 körül folyik a kereskedés. A jen is gyengült a részvénypiaci optimizmus hatására, az USD/JPY egy helyen tartózkodik a 20, 30 és 200 napos mozgóátlagokkal 96-97 között. A forint miután múlt hét csütörtökön visszatesztelte a 286-os szintet, erősödésnek indult. Tegnap 5 forinttal lett olcsóbb egy euró ára, jelenleg azonban már 278 alá csökkent az EUR/HUF árfolyam.

Határidős piacok: Az amerikai határidős indexekkel a negatív tartományban kereskednek.

Erste kommentár: Újra az optimizmus vette át a vezető szerepet a világ piacain, ami nem csoda, hiszen az utóbbi napok bővelkedtek olyan hírekben, melyek megnyugtathatták a befektetők kedélyeit. Úgy tűnik, pont kerül a GM történetének végére. (Egyelőre ne törődjünk azzal, hogy ez az amerikai államnak újabb kiadásokat, a munkaerő piacnak pedig tovább romló statisztikát jelent.) Az amerikai pénzügyminiszter szavai, mely szerint nincs veszélyben azok befektetése, akik az elmúlt hónapokban amerikai állampapírokat vásároltak, nemcsak a kínai befektetőket, hanem az egész világot nyugtathatták meg. Ráadásul az ISM feldolgozóipari menedzser index is jobb lett a vártnál. Hát, kell ennél több egy dinamikusan emelkedő naphoz?

IT céget vesz az Mtelekom

A Magyar Telekom adás-vételi megállapodást írt alá az International System House Kft. (ISH) 100%-os üzletrészének megvásárlásáról. Az adásvételi szerződésben megállapított cégérték 2,9 milliárd forint, amelyből levonásra kerül a tranzakció zárásának időpontjában fennálló nettó adósságállomány. Az ISH integrált egészségügyi informatikai rendszerek fejlesztésével, telepítésével és üzemeltetésével foglalkozik. Az ISH közel 2,9 milliárdos árbevételt és 1 milliárd forintos EBITDA-t ért el tavaly. Az ISH 2009. és 2010. évi pénzügyi eredményének függvényében további kifizetésekre kerülhet sor. A Gazdasági Versenyhivatal jóváhagyásától függően a tranzakció az év harmadik negyedévében zárulhat. Véleményünk szerint a 2,9*EV/EBITDA ár korrektnek tekinthető, de a tranzakció mértéke nem befolyásolja jelentősen sem az eredményt, sem a mérleget, így árfolyamhatásra sem számítunk. Június 29-re rendkívüli közgyűlést hívott össze az Mtelekom. A napirendi pontok a T-Kábellel történő egyesüléssel kapcsolatosak.

Richter, Egis: Gyógyszerár korlátot vezetne be Oroszország?

Orosz sajtóinformációk szerint az orosz kormány árkorlátot vezetne be a gyógyszerpiacon, mely 10%-os árcsökkenéshez vezethet. A részletek egyelőre nem ismertek. A Richternek és az Egisnek nincs tudomása a tervről, de valószínűnek tartják, hogy csak a támogatott gyógyszereket érintheti a változás. Az Egis pénzügyi igazgatója elmondta, hogy a gyártók valamelyest csökkentették áraikat a nagykereskedők felé, azonban márciustól az együttműködés kiegyensúlyozott és nem jellemzőek a nagy árfolyammozgások.

Osztjuk a gyártók azon véleményét, hogy a változás valószínűleg csak a támogatott termékek körét érinti majd. A korábban bevezetett korlátozások következtében azonban a Richter és az Egis árbevételének csupán kis része származik ebből a szegmensből, így árfolyamhatásra nem számítunk a hír nyomán.

A PannErgy aláírta első határon túli együttműködési szerződését

A PannErgy aláírta első határon túli együttműködési szerződését a horvát Koprivnica önkormányzatával. A szerződés hasonló ahhoz, mint amit a vállalat már 30 magyar önkormányzattal aláírt. Mivel Koprivnica határváros, Csurgóval együtt igényel majd EU-s hitelt a geotermikus projekthez. A bejelentés pozitív, azonban csak korlátozott árfolyamhatásra számítunk.

Rövid vállalati hírek

- Dr. Dobák Miklós, a MOL igazgatóságának tagja 2009. május 28-án 3.000 darab MOL részvényt értékesített 13.620 forint/darab átlagárfolyamon. A tranzakciót követően Dr. Dobák Miklós tulajdonában 30.580 darab MOL  részvény maradt.
- Június 3-án forog utoljára osztalékszelvénnyel a Richter (590 forint osztalék részvényenként).

További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo