Nemzetközi hírek
USA: Újabb emelkedő napot láthattunk pénteken a tengerentúli részvénypiacokon (Dow +0,4%; S&P +0,3%; Nasdaq +0,3%). Piacmozgató hírek híján nagyobb mozgás nem bontakozott ki a múlt heti utolsó kereskedési napon, az S&P a 11 hónapos csúcspont alatt maradt, de továbbra is annak közelében tartózkodik. A pénzügyi papírok alulteljesítették a piacot, a szektor teljesítményét mutató index 0,5%-ot esett. A Dow-n belüli legnagyobb mozgást a Procter&Gamble produkálta, árfolyama 3,2%-ot emelkedett miután a Citigroup elemzői vételre minősítették fel a részvényt. A G-20 országainak vezetői szeptember 24-25 között találkoznak Pittsburgh-ben. A csúcson szóba kerül a bankok kockázatvállalásának korlátozása, és a bankvezérek fizetése is.
Olaj és arany: Az olaj ára 72 dollár alá esett vissza, miután több elemző is a továbbra is gyenge keresletről beszélt. A befektetők is igyekeznek védeni magukat, az árfolyam eséséből profitáló opciók értéke soha nem látott mértékűre emelkedett. Vannak azonban olyanok is, akik szerint 6-18 hónapon belül 100 dollár feletti olajárra számítanak. Ez a Gold Fields vezérigazgatója szerint az arany árát 1.600 dolláros magasságokba is röpítheti, ami mellett még mindig nem lenne magas az arany-olaj arányszám értéke. A nemesfém ára pénteken azonban mélyrepülésnek indult, miután kiderült, az IMF 403,3 tonna aranyat ad el a több mint 3.000 tonnás tartalékaiból. A Nemzetközi Valutaalap bevétele ezzel 13 milliárd dollár, amiből a rászoruló országoknak kíván hitelt nyújtani.
Makrogazdaság: A mai nap nem bővelkedik makrogazdasági adatokban. Délután az USA-ból a vezető mutatók augustusi értéke jelenik meg, melyben az elemzők kismértékű javulást várnak.
Távol-Kelet: Ázsiában alapvetően csökkennek az indexek (Nikkei -0,7%; Hang Seng -0,3%; Shanghai -1,2%; Kospi +0,6%). A hangulatra az értékeltségek körüli félelmek nyomták rá bélyegüket. A befektetők szerint a részvényárak már több mint tükrözik a nagyszerű kilátásokat, így érdemes profitot realizálni. Ugyanakkor, úgy tűnik, hogy a Hang Seng index nem tölti be a három nappal ezelőtt létrehozott hézagot, amely erős pozitív jelzés a Hong-Kong-i piac tekintetében. Japán ma zárva tart az Öregek Napja alkalmából, míg holnap "csak" sima nemzeti ünnep lesz, hogy szerdán megünnepelhessék az Őszi Nap-éj Egyenlőséget. Röviden, nem lesz japán piac a hét első felében.
Devizák: A dollár erősödött az euró ellenében a hétvége során. Az EUR/USD kurzus reggel 1,4685-ön állt. A japán jen a ma hajnali órákban 91,57-ig gyengült a dollárral szemben. A forint továbbra is ragaszkodik a 271-es szinthez az euró ellenében.
Határidős piacok: Az amerikai határidős indexek pluszban tartózkodnak.
Erste Kommentár: Pénteken az USA piacai - és a magyar piac is - még a pozitív tartományban zártak, amelyet sokan a kifutó opcióknak tulajdonítanak. Ugyanis az opciót kiíró személyek általában meg akarnak szabadulni a kötelezettségtől, ezért bizonyos esetekben érdemes az árfolyamokat elmozdítani, úgy hogy az opció tulajdonosa ne keressen pénzt a kifutó opción. Ha ez így van, akkor az mit jelenthet a piacra nézve? Először is, akkor a vételi erő valószínűleg ma lanyhább lesz. Azaz eshetnek az amúgy is korrekcióra érett indexek. Persze van más következménye is. Ugyanis piacokat fölfelé kötötték pénteken - pl. a BUX-ot majdnem 200 ponttal kötötték feljebb a záró szakaszban -, vagyis az opció tulajdonosok eladási pozíciókkal rendelkeztek, rendelkeznek. Miközben tehát fölfelé megy a piac a valóság az, hogy sok az eladási pozíció. Amíg ez így van, addig viszont nehéz a tőzsdéknek egy komolyabb esést produkálnia, legalábbis valami erős negatív hír nélkül.
Rövid Hírek
- Molnár József, a MOL pénzügyi vezérigazgató-helyettese és igazgatóságának tagja 2009. szeptember 18-án 5.000 darab MOL részvényt értékesített 16.000 forint/darab átlagárfolyamon. A tranzakciót követően Molnár József tulajdonában 46.111 darab MOL részvény maradt.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.