Nemzetközi hírek
USA: Mínuszban zártak a tengerentúli részvényindexek, az S&P 4 hónapos maximumpontjáról esett vissza (Dow -1,82%; S&P -2,15%; Nasdaq -0,45%). A pénzügyi szektor ismét a nap főszereplője volt, a szektor teljesítményét mérő ETF 5,84%-ot veszített az értékéből. Az American Express és a JP Morgan 8%-kal gyengült, holott utóbbi számára nem szükséges pótlólagos tőke bevonása a stressz-tesztek alapján. A Bank of America szerint a vállalat csak 2011-től fog ismét profitot termelni, a társaság papírjai 8,7%-os mínuszban zártak. Piaczárás utáni hírek szerint a bank 7,3 milliárd dollárért értékesíti a China Construction Bankban fennálló 5,8%-os részesedését. A General Motors árfolyama 11%-ot veszített értékéből, a vezérigazgató szerint a csődvédelem szükségessége minden korábbinál valószínűbb. Az autógyártó június 1-ig kapott határidőt a kormánytól, hogy megegyezzen hitelezőivel, és megkezdje az átszervezést. Az S&P 500 fontosabb vállalatai közül ma az Applied Materials publikálja negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany: Az olaj ára némileg korrigált az 58,6 dolláros maximumról, de továbbra is 58 dollár felett jár az árfolyam. A részvénypiacokon tapasztalt hangulatromlás ellenére a fekete arany piacán nem látszik, hogy heves korrekció bontakozna ki, ami pozitív hír. Ha a kőolaj továbbra is tartja az erejét, úgy ismét lendületes emelkedésbe kezdhet a részvénypiacok korrekciója után. Az arany ára enyhén (912 dollárig) süllyedt, ami továbbra is oldalazó mozgásnak felel meg.
Makrogazdaság: A magyar fogyasztói árindex áprilisban 3,4% lett, a várt 2,9%-kal szemben, a német infláció pedig 0,7% volt. Az USA a külkereskedelmi mérleget és a költségvetési jelentést publikálja, és megjelenik az IBD/TIPP intézet gazdasági hangulatindexe is. A tízéves amerikai államkötvények hozama 3,16%, 12 bázispont csökkenés után.
Távol-Kelet: Mínuszban tartózkodnak az ázsiai indexek is (Nikkei -1,28%; Hang Seng -0,87%; Shanghai - 0,31%; Kospi -0,77%). A pénzügyi szektor itt is alulteljesítette a piacot (Mitsubishi -4,9%, Sumitomo -4,81%, Mizuho -3,85%). Gyengén teljesítnek a bányavállalatok és a főként exportpiacra termelő autógyártók is, a jen erősödése után.
Devizák: Tegnap jelentősen erősödött a jen, de felértékelődött a dollár is az euróval szemben. Az EUR/USD 1,36 alatt zárt tegnap ma azonban ismét visszatért a szint fölé. Az USD/JPY ismét a 200 napos mozgóátlag alá ért. A keresztárfolyam közel egy hónapja a 96 és 99 közötti sávban mozog az említett mozgóátlag körül. A forint gyengült az euróval szemben, jelenleg 280 körül jár az EUR/HUF.
Határidős piacok: A határidős indexek Amerikában a negatív tartományban tartózkodnak.
Erste Kommentár: Korrekció vagy sem? Az S&P márciusi 666 pontos mélypontja idején a befektetők túlnyomó többsége pesszimista volt, és többen azok is maradt az indexek 30-40%-os emelkedése során is. Úgy tűnik, amikor már mindenki negatív hangulatban van, akkor indulhat el az igazi növekedés. Aki a véleményét közli, az már minden bizonnyal korábban megtette a saját kezelt portfóliójában a megfelelő lépéseket, a részvénykitettséget minimálisra csökkentve. Ekkor tehát már nincs ki eladjon, hiszen aki akart, már megtette, sőt shortolt is. Az emelkedéssel kezdenek aktiválódni a shortosok stop-loss-ai, és aktivizálják magukat a kötvényben ülő, ámde kapzsi befektetők is, eladó meg kevés akad. A mostani helyzetben is egyre többen várnak komoly korrekciót, sőt megmaradtak azok a vélemények is, amik szerint messze nem érték el még a piacok a mélypontjukat. Ez egyre kisebb valószínűséget ad a túlvettség miatt igencsak indokolt korrekciónak, ne felejtsük el, hogy oldalazással is jelentősen csökkennek a túlvettséget mérő (pl. RSI) indikátorok.
Egis: a 2Q08/09 eredmény megfelelt az optimista várakozásoknak
Elsősorban a gyenge forintnak köszönhetően az árbevétel és a nettó profit nagyjából megfelelt az általunk és a piac által vártaknak. Az értékesítés árbevétele 11%-kal 26.871 millió forintra, az üzemi eredmény 23,5%-kal 2.816 millió forintra, a nettó profit pedig 68,2%-kal 5.135 millió forintra nőtt. (nem konszolidált, IFRS szerinti számok) Az első félévben az értékesítés árbevétele 55.384 millió forint (+13,6%), az üzemi eredmény 8,376 millió forint (+72,2%), a nettó profit pedig 10.760 millió forint (+84,1%) volt. A hazai értékesítés január és március között 10%-kal nőtt, mivel csökkent az árnyomás és alacsony volt a komparatív bázis (a 2Q07/08 volt a leggyengébb negyedév az elmúlt pénzügyi évben). Az export 85,6 millió dollárt tett ki (-16%) a második negyedévben, melynek következtében a féléves export 192,2 millió dollár lett (-2%). Az oroszországi értékesítés 15%-kal nőtt. A vállalatnak sikerült megegyeznie nagykereskedő partnereivel arról, hogy osztoznak a rubel gyengülésének kockázatán, hogy ezzel is segítsék a forgalom növekedését. Az előző negyedéves előrehozott szállítások és a régiós devizák leértékelődése miatt a kelet-európai értékesítés 36%-kal esett a második negyedévben. A pénzügyi eredmény 2.736 millió forint volt, melynek következtében a nettó profit 68,2%-kal ugrott meg a második negyedévben. A második negyedéves számok megfelelnek a várakozásoknak és pozitív üzenetet hordoznak a befektetők számára. Még az elmúlt napok drasztikus árfolyam emelkedését figyelembe véve is elmarad az Egis árazása a szektortársaiétól, így továbbra is fenntartjuk vételi ajánlásunkat.
Richter: A tegnapi tájékoztató összefoglalója
Annak ellenére, hogy a piaci környezet továbbra is sok kihívást tartogat, a forint árfolyama volatilis és a pénzügyi válság hatását továbbra is nehéz felmérni néhány piacon, Bogsch Erik vezérigazgató ismertette a 2009-es értékesítési várakozásait (idén először). Bár az első negyedévben a hazai értékesítés 15%-kal nőtt, ez elsősorban az alacsony komparatív bázisnak köszönhető. Fenntartva korábbi konzervativizmusát Bogsch Erik szinten maradó hazai értékesítésre számít. Az amerikai piacon a Barr Laboratories-zal kötött megállapodás növelheti az értékesítést. A konszolidált éves árbevétel 5-10%-kal nőhet (dollárban). Az EU9-ben 10%-os csökkenéssel, az EU15-ben 5%-os csökkenéssel számol (euróban). A lengyel piac 5%-kal bővülhet (zlotyban), a román piac szinten marad. A nem konszolidált üzemi marzs 20% lehet. A Forest Laboratories-zal közös K+F projekt első látható eredményeit a második félévre várja a Richter. Az akvizíciókat illetően Bogsch Erik elmondta, hogy esetleg a Ratiopharm vagy az Actavis jöhet szóba, azonban ezek túl nagyok és elsősorban a generikus termékekben erősek. A Richter eredménye és profitabilitása továbbra is a forint árfolyamától függ. Úgy gondoljuk, hogy a jelenlegi részvényárfolyam nem tükrözi a vállalat komparatív előnyét. Ezen kívül bármely hír a K+F projekttel kapcsolatban további lökést adhat az árfolyamnak, mely az elmúlt napok rally-ja ellenére tovább emelkedhet, főként hosszú távon.
Rövid vállalati hírek
- OTP, FHB: A problémás hitelek állománya a tavalyi év eleje óta 4,2%-kal nőtt és további kockázatot jelent a hazai bankszektor számára. A bankok jövedelemtermelő képessége romlik, néhányan akár veszteségesek is lehetnek, hangzott el a PSzÁF sajtótájékoztatóján.
- Az FHB 710 Ft-os árfolyamon 22.611 sajátrészvényt vásárolt. A társaság tulajdonában a fenti tranzakció eredményeképpen összesen 1.496.916 saját részvény van.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.