Nemzetközi hírek
USA: Ismét erőre kaptak a tengerentúli börzék, komolyabb elmozdulás egyik indexben sem történt, de az S&P új csúcsra jutott 1.049 pontnál (Dow +0,2%; S&P +0,6%; Nasdaq +0,5%). Az emelkedésben tegnap a pénzügyi papírok álltak az élen, a szektor teljesítményét követő ETF 1,3%-ot emelkedett. Obama elnök tegnapi nyilatkozata, miszerint Amerikának semmi oka az elbizakodottságra, de a munkanélküliség valószínűleg elérte a csúcspontját. Az elnök hozzátette, a kormányzati gazdaságélénkítő és likviditásbővítő források visszavonásának nem jött még el az ideje. Tegnap Joseph Stiglitz, Nobel-díjas professzor beszélt arról, hogy a "too-big-to-fail" alapon megmentett bankok ma semmivel nem prudensebbek, mint a válság előtt, és valójában nagyobb a baj, mint a Lehmann-csőd előtt volt. A Citigroup vezetője úgy reagált, hogy bankja biztos benne, hogy vissza fogja fizetni TARP keretében a kormány által nyújtott segítséget, de még nem tudja megmondani, hogy mikor. A fontosabb amerikai vállalatok közül ma az Adobe publikálja harmadik negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany: Az olaj ára a 69 dollár körüli szinten konszolidálódott a pénteki jelentős esése után. A kurzus egyelőre irány nélkül mozog, a gazdaság talpraállásában bízó vevők állnak szemben az üzemanyag iránti keresletszűkülést (1983 óta legmagasabb benzinkészletek) szem előtt tartó eladókkal. A ma nyilvánosságra kerülő gépjárműforgalmat is mutató kiskereskedelmi adatok mellett az Amerikai Olaj Intézet által közölt készlet adatok is piacmozgató hatással bírhatnak. A nyersanyag árfolyamának technikai elemzési képe is meglehetősen borús képet fest. Az arany ára tegnap az 1.000 dolláros szintig korrigált, ma komolyabb mozgás nem figyelhető még meg a nemesfém árfolyamában, ugyanúgy ahogy a dollár/euró árfolyamban sem.
Makrogazdaság: Számos makrogazdasági adat kerül ma napvilágra. Magyarország reggel véglegesíti a júliusi ipari termelés alakulását, a ZEW Intézet pedig a német gazdasági hangulatindexet publikálja. Az USA a termelői árindexről, a kiskereskedelmi forgalomról ad információt, de megjelenik az esetlegesen piacmozgató New Yorki feldolgozóipari index, valamint az IBD/TIPP gazdasági hangulatindex is.
Távol-Kelet: Ázsiában némi emelkedést mutatnak a részvénypiacok (Nikkei +0,2%; Hang Seng -; Shanghai +0,2%; Kospi +1%), a Hong Kong-i tőzsde kereskedését tájfun miatt a mai napra felfüggesztették. A nyersanyagtermelők árfolyama emelkedett, a Rio Tinto 1,3%-kal, a BHP Billiton 0,9%-kal értékelődött fel. A pénzügyi szektor gyengébben teljesít, a japán pénzügyi papírok (Mitsubishi, Sumitomo, Mizuho) mínuszban tartózkodnak. A jen tegnapi gyengülésére némileg fellélegezhettek az autógyártók, még a Mazda is a pozitív tartományban tartózkodik, több nap esés után.
Devizák: Az EUR/USD emelkedő trendje kimerülőben van, a tegnapi nagy volatilitás ellenére alig mozdult el az árfolyam. Jelenleg 1,462 környékén mozog a devizapár. A letörés után tegnap korrigált az USD/JPY, a jen 91-ig gyengült vissza. A forint a 275-ös ellenállást tesztelte tegnap, majd 273-ig visszaerősödött az EUR/HUF árfolyama.
Határidős piacok: A határidős indexek Amerikában a negatív, Európában viszont a pozitív tartományban tartózkodnak.
Erste Kommentár: Ma van a Lehman bukásának egy éves évfordulója. Ez egy új korszakot indított el a világtörténelemben, hiszen ennek köszönhetően, mint intézmény, megszűntek a befektetési bankok. A legjelentősebb különbség a befektetési bankok és a hagyományos lakossági bankok között a források milyenségében és a működés tőkeáttételében keresendő. A befektetési bankok esetében nem volt ritka a 20 vagy annál nagyobb tőkeáttétel. Mindenestre most kitüntetett szerepet tulajdonítunk a Lehman bukásának, de meg kell jegyeznünk, hogy a piaci szeplők számára csak "lassan esett le" az új világ születése. Ugyanis a Lehman csőd még inkább befagyasztotta a hitelezési kedvet, amelynek következtében mélyült a reálgazdasági válság. A döntéshozók bölcsességének köszönhető, hogy ma gyakorlatilag arról beszélhetünk, alig egy évvel a Lehman csőd után, hogy sok esetben a bankok hitelezési aktivitása (az USA-ban) visszatért a korábbi szintre.
PannErgy: Sikeres az első fúrás
A PannErgy bejelentette, hogy első fúrása a Baranya megyei Szentlőrincen sikeres volt. 1.620 - 1.790 méteres mélységtartományból, megközelítőleg 80 °C fokos, percenként 1.150 litert (kb. 20 l/s) meghaladó hozamú forró víz termelhető ki. Ez mintegy 4 MW maximális hőteljesítménynek felel meg. A találat összhangban van a vállalat előzetes várakozásaival. A fúrási tevékenység az előzetesen tervezettnél hosszabb ideig tartott, részben a fúráshoz használt gépek és berendezések többszöri meghibásodása, részben bizonyos geológiai információk újraértékelése miatt. Nagyon örülünk a találatnak. Növeljük modellünkben a sikeres fúrások valószínűségét és emelni fogjuk a célárfolyamunkat. Az árfolyam emelkedésére számítunk a hír nyomán.
A MOL vezérigazgatója szerint késik a hidrokrakkoló
Mosonyi György, a MOL vezérigazgatója tegnap interjút adott a Reuters-nek, melynek főbb pontjai a következők:
- A MOL két évvel elhalasztotta a Dunai finomító melletti hidrokrakkoló megépítését, melynek feladata a dízelgyártás lett volna. Az új, napi 250.000 hordó kapacitású üzem 2013-ban kezdheti meg működését.
- Az Európában benchmarkként használt ICE határidős olaj marzs az északi-tengeri brentre vonatkozóan 7 dollár alá esett hordónként a tavaly szeptemberi közel 30 dolláros szintről. Helyreállásra Mosonyi György csak a következő év végétől számít.
- A horvát Rijeka és Sisak finomítók 1 milliárd eurós beruházása él, a munkálatok 2011-re fejeződhetnek be.
- A MOL finomítóinak kihasználtsága 92-94%-os, míg az európai átlag 85% alatt van.
Meglepő új információt az interjú nem tartalmaz, mivel a MOL már korábban elárulta, hogy megvágja beruházási kiadásait, ami a Dunai finomítót is érinti. Árfolyamhatásra nem számítunk.
Rövid Hírek
- Tegnap piaczárás után, a MOL tájékoztatta a tőkepiac szereplőit, hogy 2009. szeptember 14-én a Dana Gasnak 25.545 db, a Crescent Petroleumnak 25.545 db "A" sorozatú MOL törzsrészvényt utal át a Pearl projekt 2009-es munkaprogramjának részbeni finanszírozásaként. Az átutalás a 2009. szeptember 10-i bejelentéssel összhangban történt. Ugyanezen bejelentésnek megfelelően a MOL eladott 19.678 részvényt 14.448 Ft-os átlagáron. A tranzakciót követően a MOL 7.434.737 db "A" sorozatú valamint 578 db "C" sorozatú részvényt birtokol.
- Az RFV bejelentette, hogy a gyergyószentmiklósi távfűtést fejlesztő és ott hőtermelést végző Termoenergy Kft.-ben 100%-os tulajdonrészt szerzett. Eredetileg csak 80%-nyi részesedés megszerzéséről volt szó, mely 35 millió forintba került volna. A 100% 44 millió forintba kerülhetett az RFV számára. Árfolyamhatásra nem számítunk.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.