Nemzetközi hírek
USA: Folytatták meredek emelkedésüket az amerikai részvényindexek a pénzügyi szektor vezényletével (Dow +3,07%; S&P +2,96%; Nasdaq +3,51%). A New York-i feldolgozóipari menedzser index tegnap publikált, júliusra vonatkozó értéke -9,4-ről -0,55-re nőtt, szemben a -5 -ös várakozással. Az ipari termelés a vártnál kisebb mértékben, 0,4%-kal csökkent. A feldolgozóipari folyamatok is a gazdasági talpraállást támasztják alá, így a piac is megerősödött abban a hitében, hogy a recesszió legsúlyosabb szakaszán már túljutottunk. Az Intel kedd esti gyorsjelentése rendkívül pozitív meglepetést hozott a befektetőknek, amit tetézett, hogy tegnap a vállalat megemelte a jövőbeli árbevétel-várakozásait. A számítástechnikai vállalat árfolyama 7,3%-ot emelkedett hatalmas rést hagyva a keddi záróár felett, és október eleje óta nem látott szintre érkezett. Az American Express árfolyama is szédületes tempóban, 11,3%-kal emelkedett, miután bejelentette, hogy a bedőlt hiteleken keletkező veszteség-leírások az előrejelzéseknél alacsonyabbak lesznek az év második felében. A pénzügyi szektor összességében 4,3%-os pluszban zárt, felülteljesítve az indexeket. A CIT Group bankholding a piaczárás utáni órákban bejelentette, hogy nem kap állami segítséget. Az S&P 500 fontosabb vállalatai közül ma a Marriott International, a Harley-Davidson, a JP Morgan, az IBM és a Google publikálja negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany: Az olaj ára tegnap 62 dollárig emelkedett, majd ma 61,5 dollárig korrigált. Az Energiaügyi Hivatal jelentése a szokásos szcenárió szerint zajlott. Az olajkészletek további 2,8 millió hordóval csökkentek, meghaladva a várakozásokat, a benzinkészletek azonban tovább bővültek, 1,44 millió hordóval, a várt 800 ezer hordó helyett. Az optimista tőkepiaci hangulat némileg enyhítette az üzemanyag-kereslettel kapcsolatos aggodalmakat, ami azonban középtávon az olaj keresletét is nyomás alá helyezheti. A nyári autózási szezon lecsengésével tehát nem kizárható egy újabb komolyabb esés a nyersanyag piacán. Az arany ára tegnap dinamikusan emelkedett 937 dollárig, kitörve a süllyedő trendvonalból.
Makrogazdaság: A magyar átlagos bruttó bérek alakulásáról 9 órakor kaphatunk információkat. Az USA közli a Philadelphiai Fed index alakulását, valamint a Nemzeti Lakásépítési Egyesület házárindexét. Ezen kívül nyilvánosságra kerülnek a heti munkanélküliségi adatok. A tízéves amerikai államkötvények hozama 3,57%, 9 bázispont emelkedés után.
Távol-Kelet: Folytatják a hegymenetet az ázsiai indexek is, Kína vezet (Nikkei +0,81%; Hang Seng +1,62%; Shanghai +0,96%; Kospi +0,8%). Az optimizmust fűti, hogy Kína az elemzői félelmek ellenére 7,9%-os reál GDP növekedésről számolt be, az első negyedéves rekord alacsony 6,1%-os bővülés után. A fémek és nyersanyagok ára tovább emelkedett, így a BHP Billiton árfolyama 1,9%-kal, míg a Rio Tinto bányavállalat részvényára 4,3%-kal emelkedett. Utóbbi vállalat eredmény-előrejelzését a Merrill Lynch elemzői megemelték a tegnapi nap folyamán, és a Goldman Sachs is jó véleményt mondott a bányatársaságról. A Sinotruk, Kína legnagyobb teherautó és kamiongyártója 17%-kal emelte értékét, miután sikeresen megállapodott a német MAN-nal a vállalat egy részének értékesítéséről.
Devizák: Pár napos semmittevés után az EUR/USD keresztárfolyam mozgásba lendült, a dollár gyengülő pályára állt. A kurzus egészen 1,4073-ig emelkedett. A jen tegnap tovább folytatta a gyengülést, ma reggel kicsit korrigált az árfolyam, de még így is 94 közelébe került a devizapár. Az EUR/HUF nem mozdult el lényegesen, tegnap kissé erősödött a forint, a ma reggeli órákban viszont újra gyengülésnek indult, semlegesítve a tegnapi mozgást.
Határidős piacok: A határidős indexek Amerikában enyhén mínuszban tartózkodnak.
Erste Kommentár: Komoly dolgok történtek a tegnapi napon is. Sok index a korábbi lokális maximum közelébe ért. (BUX 16.000, DAX 4.950, Dow 8.600) Ha ma ezeket sikerül áttörni, akkor azt mondhatjuk, hogy egy új emelkedő trend van kialakulóban. A kitörést támasztja alá az is, hogy az erős részvények tegnap elhagyták az ellenállási szinteket és nem is akárhogy (pl. Richter +5%, Intel 7,25%). Azaz azt sugallják, hogy az indexek szintjén is szintáttöréseket láthatunk majd. Sokan azt gondolják, hogy ma lesz ennek a napja, de mi óvatosak lennénk. Hiszen a lokális minimumról száguldottunk 3 nap alatt az ellenállási szintekhez. Ezért számunkra kicsit valószínűtlennek tűnik az azonnali áttörés. Tehát pihenőt, korrekciót várunk. De "ami késik, az nem múlik". Nagy az esélye hogy a közeljövőben a most elért szintek áttörésre kerülnek.
Rövid vállalati hírek
- Mától újabb 8 millió darab FHB részvényt vezetnek be a tőzsdére. A részvények névértéke 100 forint. Az FHB éves közgyűlése döntött arról, hogy a szavazatelsőbbségi B részvényeket A törzsrészvénnyé alakítják.
- Sikeresen zárult tegnap az RFV új részvényeinek jegyzési periódusa. A felajánlott 400.000 darab részvényhez képest 718.645 részvényt jegyeztek a befektetők, akik közül 219 magánszemély. 19.298 darab részvényig minden jegyzés kielégítésre kerül.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.