Na, most akkor féljünk!

Nyitás után esés indult a tengerentúlon, a nap végére enyhült az eladói nyomás. Az olaj és az arany is esett tegnap. Esnek a távol-keleti piacok is. Gyengült a forint, oldalazott a dollár. Ma emelkedésre számítunk a BÉT-en.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Erste kommentár

Na, most akkor féljünk! Mitől is? Legyenek a spanyolok. OK. Meddig féljünk? Ki tudja? A helyzet az, hogy tényleg lehet félni a spanyoloktól vagy a portugáloktól. A valóság pedig az, hogy a spanyol államadósság 60% körül van, ami kisebb, mint pl. a német. A hozamok is elfogadható szinten vannak, hiszen 5-5,5% között fluktuálnak. Akkor most mitől is félünk? Attól, hogy a magánszférában felhalmozott adósság átkúszik az államra, mint ahogy az íreknél történt. Ezt az erősíti, hogy idén 2-3%-os kiigazításra lehet számítani a költségvetésben, amelynek köszönhetően a GDP 1,2%-kal eshet vissza. Szóval félnek egy adósság spiráltól, amelynek valójában a bankrendszer az alapja, ugyanis a befektetői közösség nehezen emészti azt meg, hogy a korábban ingatlan robbanást felmutató spanyol piacon, ahol később az ingatlan piac összeomlott, a bankok kétes kintlévősége csak 7-8%-ra rúgjon. (Magyarországon 15% fölött van). Így mindenki azt gondolja, hogy rejtegetett problémák vannak a spanyol bankrendszerben, amely előbb vagy utóbb megjelenik makroszinten is. Vagyis egy sejtéstől félünk. Ha pedig a piacra nézünk, akkor azt látjuk, hogy a BUX a 20 és a 30 napos mozgóátlagokról a 200 napos mozgóátlagra korrigált, ahonnan reményeink szerint újra emelkedésnek indulhat.

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- Nyitás után lefelé vették az irányt a vezető tengerentúli piacok, de a kereskedés második felében enyhült az eladói nyomás, és a veszteség egy részét ledolgozták az indexek (Dow -0,54%, Nasdaq -0,49%, S&P500 -0,49%).

- A legnagyobb (2% körüli) veszteséget az alapanyag- és energia szektor könyvelhette el, a technológia alig 0,5% mínuszban zárt.

- A tartós cikkek rendelésállománya 2,2%-kal nőtt februárban, amely alulmúlta az elemző konszenzus 3%-os értékét. Makrofronton érdekes lesz a mai kereskedés, mert GDP és munkanélküliségi adatokat publikálnak.

- A spanyol pénzügyminiszter reagált tegnap a Citigroup elemzésére, miszerint az országnak mentőcsomagra lesz szüksége a bankszektor rendbetételéhez. A pénzügyminiszter szerint Spanyolország nem tervezi, hogy segítséget kérjen a nemzetközi szervezetektől. A kormány várhatóan újabb komoly megszorító intézkedéseket fog bejelenteni.

Olaj, arany:

- Nagyot esett tegnap az olaj árfolyama (közel 2%-kal 105,4 dollárig). Az árfolyamra negatív hatással voltak azok a hírek, miszerint a stratégiai olajtartalékainak felszabadításáról folytat tárgyalásokat a Nemzetközi Energiaügynökséggel (IEA) Franciaország. Ha ezt meglépi az ország, akkor rövid időre nyomás alá kerülhet a kőolaj árfolyama.

- Jelentősen emelkedtek a kőolajkészletek múlt héten az Amerikai Energiahivatal (DOE) szerint. Az előzetesen kalkulált 2,55 millió hordós növekedés helyett 7,1 millió hordóval emelkedtek a készletek. Benzin terén 1,55 milliós csökkenés helyett 3,53 millióval zsugorodott a készlet.

- Az arany piacán tovább folytatódott a lejtmenet.1.680 dolláron nyitott az árfolyam, és 1.663 dollárig süllyedt zárásra. A negatív tendencia a reggeli órákban is folytatódott.

Távol-Kelet:

- Negatív hangulat uralkodik a távol-keleti piacokon (Nikkei -0,67%, Hang Seng -1,49%, Shanghai -1,33%).

- Japánban kiskereskedelmi forgalom adatok láttak napvilágot. Az évesített februári adat 3,5% lett a várt 1,4% helyett.

Devizák:

- A forint gyengült tegnap az euróval szemben. A 20 napos mozgóátlagról (291) rugaszkodott el a kurzus, és 292 forintig emelkedett zárásra. A következő szint 295-nél található.

- A dollár volatilis napot zárt tegnap. 1,327 és 1,337 között oldalazott a kurzus, de zárásra nem igazán tudott elmozdulni. A grafikon alapján nagyobb a valószínűsége a dollár további gyengülésének, ellenállás 1,349-nél látható.

Határidős piacok:

- A határidős indexek többsége a negatív tartományban van ma reggel.

Vállalati hírek

- Az Unicredit 0,3%-kal csökkentené idén a működési költségeit a 2012-2013 közötti időszakra vonatkozóan. Ez nagyobb mértékű lesz, mint ahogy az a korábbi tervekben szerepelt. Ráadásul újra fizethet osztalékot, mondta a cég vezérigazgatója, Ghizzoni.

- Eddig 6 Mrd euróval csökkentette a Total piaci kapitalizációját az északi-tengeri gázszivárgás, amely öt napja tart. A helyzet súlyosságát mutatja, hogy a cég egy új segéd kutat kíván fúrni, hogy a gázszivárgást megszüntesse.

- A Santander vezérigazgatója szerint a cég tőkemegtérülése a jelenlegi 11%-ról 16-18%-ra növekedhet az elkövetkező négy évben. Az elkövetkező években 2Mrd euró profit keletkezhet az elmúlt évek céltartalékainak visszaírásából, ha a spanyol és a portugál helyzet rendeződik.

- A Commerzbank egyezségre jutott az európai hatóságokkal, hogy úgy csökkenti a mérlegét, hogy nem kell eladnia jelzálogbankját. Végső megállapodás hétvégéig várható, mondta Almunia.

- Mintegy 200 millió euró készpénzre tett szert az AlcerolMittal Törökországban, azzal hogy 134 millió részvényt adott el az Eregli Demir cégben. Ha a warrant-okat is lehívják, akkor az AlcerolMittalnak végül 12,5% részesedése marad a cégben.

- A reggeli órákban az E.ON kazánhiba miatt leállította a wilhelmshaveni szénerőművét. Egy másik közlemény szerint, a cég ma estétől egy napra leállítja az 1,410 MW kapacitású brokdorfi nukleáris egységét, az okot nem közölte a vállalat.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo