Most sem számítunk eget rengető emelkedésre

Volatilis kereskedést követően kis pluszban zártak az amerikai indexek. Kis mértékben emelkedett az olaj és az arany ára. Vegyes képet mutatnak az ázsiai indexek. Gyengül a dollár, a forint stagnál. Ma enyhe emelkedésre számítunk.

Nemzetközi hírek

USA:

- A kezdeti emelkedés hamar elpárolgott az USA piacain, nap végére ismét kis pluszba fordultak az amerikai részvényindexek (Dow +0,1%; S&P +0%; Nasdaq +0,6%). Több fontos hír mozgatta a piacokat ellentétes irányba.

- A JPMorgan első negyedéves gyorsjelentése pozitív meglepetést hozott, a bankrészvény nyitás után 1,2%-os pluszban tartózkodott. Bár a 25,8 milliárd dollárra rúgó bevételek csak minimálisan haladták meg az elemzői konszenzust, a 128 centes részvényenkénti profit több mint 10%-kal múlta felül a várakozásokat.

- A bankrészvényekre később negatívan hatott az a hír, miszerint a hatóságok újabb szigorításokat terveznek a pénzügyi szektorban. A bankszektor teljesített a leggyengébben az S&P500 szegmensei közül. Az esésből a JPMorgan sem tudta kihúzni magát, 0,8%-os mínuszban fejezte be a kereskedést, míg a Bank of America - a Dow leggyengébb tagjaként - 1,5%-ot veszített értékéből.

- Obama elnök egy egyetemen tartott beszédében 4000 milliárd dolláros költségvetési hiánycsökkentést helyezett kilátásba, mely nem érintette jótékonyan a részvénypiacokat. A 3:1 arányú kiadáslefaragás illetve bevételnövelés érintené az egészségügyi, illetve gyógyszerkiadásokat, valamint a magasabb jövedelemkategóriába tartozók esetén (évi 250 ezer dollár felett) megszüntetné a Bush-kormány által bevezetett adó-visszatérítést.

- A kiskereskedelmi forgalom 0,4%-kal bővült márciusban, ami kisebb negatív meglepetést hozott. Ez egyértelműen a gépjárműeladások visszaesésére vezethető vissza, hiszen az attól megtisztított érték 0,8%-kal, és az előrejelzésnél jobban emelkedett.

- A Fed bézs könyve megállapította, hogy a japán földrengés hatásai az április 4-i állapot szerint már megmutatkoztak az amerikai gazdaságban. Főként az elektronikai és gépjárműgyártási szegmensben voltak érzékelhetőek az alkatrészhiány miatti fennakadások. A bézs könyv szerint a munkaerőpiac tovább javult az elmúlt hónapban, és a gazdaság is tovább tudott bővülni, de a vállalatok egyre magasabb nyersanyag és energiaköltségei fékezhetik a kilábalást. A jelentés kiemeli, hogy az ingatlanpiac helyzete sem javult, sőt több államban további jelentős romlás mutatkozott.

Olaj és arany:

- 0,8%-kal emelkedett a WTI olaj ára, miután a benzinkészletek terén további jelentős esés mutatkozott. Jelenleg 107,5 dolláron kereskednek a WTI kőolaj hordójával, míg a Brent ára 122,5 dolláron tartózkodik.

- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) közlése szerint 7 millió hordóval estek a benzinkészletek, a várt 1 millióval szemben. Eközben a kőolajkészletek 1,6 millió hordóval emelkedtek. A tendencia megegyezik a korábbival, a finomítók készletről értékesítik az üzemanyagot, míg a kőolajat a későbbi alacsonyabb ár reményében csak kisebb mértékben vásárolják, ami így raktáron marad.

- Az arany ára tegnap és ma reggel is 0,3%-kal emelkedett, így jelenleg 1.461 dolláron tartózkodik a nemesfém unciánkénti árfolyama.

Távol-Kelet:

- Vegyes képet mutatnak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei +0,2%, Shanghai +0,0%, Hang Seng -0,4%, Kospi +0,7%, All Ordinaries -0,5%).

- A Nikkei a technológiai papíroknak köszönhetően emelkedett (Elpida Memory +4,7%, Renesas +3,7%, Toshiba +2,3%).

- A Moody's stabilról negatívra rontotta a kínai ingatlan szektor megítélését, ami az ingatlanfejlesztők árfolyamán azonnal éreztette is hatását. A hitelminősítő döntését azzal indokolta, hogy a fejlesztőknek nehéz környezetben kell működniük a kormányzati megszorítások, az emelkedő kamatok, a visszafogott banki hitelezés és a növekvő kínálat miatt.

- A kínai pénzügyi felügyelet egyik képviselője szerint az ország bankjainak 131 milliárd dollárnyi plusz tőkére lesz szüksége 2016-ig annak érdekében, hogy megfeleljenek a szigorodó tőkekövetelményeknek. Újsághírek szerint pedig Kína tovább növelheti a bankok kötelező tartalékrátáját, amit 2010-ben már hatszor, 2011-ben háromszor növeltek.

Devizák:

- A tegnapi dollárerősödést követően a reggeli órákban ismét észak felé fordult az árfolyam, és gyors gyengülésbe kezdett a tengerentúli fizetőeszköz. A kurzus 1,451 környékén araszol.

- Tegnap a 200 napos mozgóátlagról rugaszkodott el a japán jen. A nap második felében azonban megfordult az árfolyam, és a reggeli órákban is tovább erősödött a jen. A 200 napos mozgóátlagtól azonban nem rugaszkodott el szignifikánsan, jelenleg 83,6 környékén mozog a kurzus.

- Megtorpant a forint 20 napos mozgóátlagon. 266,3 körül araszol az EUR/HUF devizapár, ha a pihenő után tovább gyengül a forint, akkor a 268 ellenállást is megérintheti.

Határidős piacok:

- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek.

Erste kommentár

Megvolt a tegnapi emelkedés a hazai és európai piacokon, de elég erőtlennek bizonyult. Nap végére elfogyott a lendület, és a forgalom is elmaradt az áprilisban megszokott szinthez képest. Eközben a kötvényhozamok tovább csökkentek, így oda még több pénz gyűlt be, mely várja majd a kitörést. Ma még egy próbát tehet a piac, hogy összeszedje erejét, bár most sem számítunk eget rengető emelkedésre. Az amerikai munkanélküliségi adatok pozitív löketet adhatnak kereskedésnek, a Google gyorsjelentése viszont csak az amerikai piac zárása után érkezik, így annak csak holnap lesz komolyabb piacmozgató hatása.

Gazdasági hírek

- Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter tegnap egy sajtótájékoztató keretében a Széll Kálmán tervről beszélt, a tervezett költségcsökkentésekről azonban lényegében semmilyen új részlet nem látott napvilágot. A kormány konvergencia programja 3-4%-os növekedéssel számol az elkövetkező években, a kívánatosnak nevezett forgatókönyv pedig akár 4-6%-os növekedést is feltételez - tette hozzá Matolcsy.

Jogi nyilatkozat:
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo