Mit keres a kockázati tőke?

Milyen feltételeket keres a kockázati tőke? Melyik ágazatba, milyen vállalkozásba fektetnek szívesen tőkét? A kérdésekre a Piac&Profit szakértője, Tatár Attila válaszol.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A bankhitel csak működő, bejáratott vállalkozások számára érhető el, hiszen a bankok nem vállalnak extrakockázatot, például induló vállalkozások finanszírozását. Így aztán nem marad más hátra, egy induló vállalkozásnak a kockázatitőke-alapok segítségét kell igénybe vennie.

A kockázatitőke-befektetésnek két változata alakult ki. Azok az alapok, amelyekben állami tőke is van, általában nagyobb kockázat vállalására is hajlandóak, de a magántőke már szigorúbb elvek betartása alapján fektet be.

Milyen szempontokat vesznek befektetéseik során figyelembe?

  1. növekedés lehetősége
  2. megbízható és elhivatott menedzsment
  3. védhető üzleti előny
Fotó: Förster Tamás

A kockázati tőke olyan vállalkozásokat keres, amelyek a három szempontból a legjobban megfelelnek az elvárásoknak. Meg kell gondolniuk, hogy milyen cégeket világítanak át, mert már ennek az előzetes vizsgálatnak is magasak a költségei!

A kockázatitőke-társaságok általában egyedi szerződéseket kötnek a kiválasztott vállalkozásokkal, és a célul kitűzött növekedés megvalósulását követően hajlandóak kiszállni, és a részesedésüket visszaadni a tulajdonosi körnek. Az elvárt minimális megtérülés a magas kockázat miatt általában évi 25-30 százaléknál kezdődik. (Minél nagyobb a kockázat, annál nagyobbak ezek a megtérülési várakozások.)

Miért nehéz megfelelő vállalkozást találni?

A tőkebefektetéseknél természetesen vannak kedvelt és kevésbé kedvelt ágazatok, folyamatosan változó szempontrendszer alapján választják ki a célcsoportot. Manapság az autóipari beszállítók kedvelt vállalati kör, de bármilyen megújuló termékkörrel rendelkező vállalkozás lehet kedvelt befektetési terep.

Magyarország földrajzi elhelyezkedése rendkívül kedvező, amiből sok előnyünk származhatna. A feltételek vizsgálata során azonban az előnyök mellett általában nehézségek is felmerülnek, amelyek közül az alábbiak a leggyakoribbak:

  • Nehéz kiszállni
    A kockázatitőke-társaságok általában arról panaszkodnak, hogy a vállalkozások finanszírozásának a legnehezebb részévé az exit vált: a megfelelő időben történő kiszállás az adott vállalkozásból. Ez azért szokott nehézséget jelenteni, mert a tervezett futamidő alatt az eredeti tulajdonosi kör nem képes elegendő tőkét felhalmozni az alap kivásárlásához. A tőzsdei bevezetés csak ritkán jöhet szóba, egyébként is költséges, és a hazai tőzsde állapota miatt csak külföldi tőkepiacok merülhetnek fel jó lehetőségként. Más tőkebefektetőt (szakmai, pénzügyi) pedig 5 millió dollár alatt nehéz találni.
    jellemző nálunk a “one man show”, nemzetközi csapatmunka kell egy terjeszkedő vállalkozáshoz
  • kulturális hátrány, nyelvismeret hiánya
  • dokumentált, szervezett üzleti folyamatok, kézben tartott és szegmentált irányítás
  • fontos a megfelelő időzítés a terjeszkedéshez, növekedéshez (versenytárs kiesése, új termék stb.)
Európai léptékkel mérve a hazai vállalkozások többsége kicsi, rosszul szervezett, és növekedésre képtelen. A hazai nagyvállalatok regionális mértékkel mérve kicsik, és nagy a kockázat a növekedés végigvitelénél.

Így aztán a kockázatitőke-társaságok egyre inkább már régiókban és nem egyes országokban gondolkoznak!

Dr.Tatár Attila www.bankweb.hu

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo