Összegek és díjak
Bár a piacon már számtalan variációban és kiegészítéssel találunk utasbiztosítást, összehasonlítani mégis elsősorban két fő szempont alapján érdemes őket: a betegség és poggyászkár esetén járó biztosítási összeg, illetve a biztosítás díja alapján. Általában elmondható, hogy a magasabb limitekhez általában magasabb biztosítási díjak tartoznak, ennek ellenére hosszabb utazás esetén érdemes lehet az azonos limitekhez tartozó ajánlatok díjait is összevetni.
Néhány napos, közeli országokat célzó utazáskor elegendő lehet az egyszerű, olcsóbb utasbiztosítást megkötni, hosszabb utazás, illetve Európán kívüli célpont esetén érdemes megfontolni a magasabb limitű, összetettebb szolgáltatásokat is tartalmazó módozatok kiválasztását.
További szempontként mindenképpen érdemes megvizsgálni, hogy a biztosításhoz milyen assistance szolgáltatás jár. Baj esetén ugyanis az assistance feladata szinte mindenben segíteni a legtöbbször az adott ország nyelvét sem ismerő ügyfelet - orvos küldésétől a legközelebbi kórház címének megadásán keresztül a hazautazás megszervezéséig. Így aztán ma már követelmény, hogy az assistance ne csupán 0-24 óráig elérhető legyen, de magyar nyelven is lehessen velük kommunikálni.
Bankkártya vagy E-111?
Sokan azért nem foglalkoznak az utasbiztosítás megkötésével, mert olyan bankkártyával rendelkeznek, amely ilyen jellegű szolgáltatást is biztosít. Jó tudni, hogy bár ezek a biztosítások valóban érvényesek, legtöbbször komoly biztosító áll mögöttük, a szolgáltatási kör és a kártérítési összegek felső határa igen limitált.
Mások úgy vélik, kellő védelmet szereztek az utazás során felmerülő problémákkal szemben az E-111-es nyomtatvány kiváltásával. (Az EU országaiban ez biztosítja, hogy a magyar állampolgárok az ott lakókkal azonos társadalombiztosítási szolgáltatást élvezzenek.) Ez a védelem azonban igencsak hiányos, mert az igazolást általában csak az állami kórházak fogadják el, a poggyászkár, az utastársak elszállításának, a tolmácsnak, a hozzátartozók értesítésének és odautazásának, valamint a hazautazásnak a szervezése és költségei mind a balesetet szenvedett utast terhelik. Ezen túl számos országban az állampolgárok is önrészt fizetnek az ellátásért, ami komolyabb sérülés esetén 10-20 százalékos önrész mellett is könnyen elérheti a százezer forintos mértéket.