Minek örüljünk ma?

Az IMF kilátásba helyezte, ha a folyamatok továbbra is ilyen jók lesznek, akkor ősszel a világgazdaság növekedési kilátásait felfelé módosíthatja. Szerintünk, ma örüljünk ennek! - Erste-elemzés a tőzsdékről.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi hírek

USA: Meredeken estek tegnap az amerikai részvényindexek (Dow -2,63%; S&P -2,91%; Nasdaq -2,67%). Bár a tegnap közölt munkanélküliségi ráta a vártnál jobb, 9,5% lett júniusban, a szolgáltató szektor foglalkoztatottainak száma a Munkaügyi Hivatal (Labor Department) jelentése alapján közel 30%-kal nagyobb mértékben csökkent, mint azt az elemzők prognosztizálták. Az esésben szinte minden szektor kivette a részét, a pénzügyi papírokat tömörítő ETF 3,5%-ot veszített értékéből. A Bank of America 3,1%, míg a JP Morgan 4,4%-os mínuszban zárt Obama elnök egy tanácsadója szerint a csődvédelem alatt álló General Motors 2010-ben nyilvános részvénykibocsátást kezdeményezhet. A Szövetségi Betétbiztosító (FDIC) tegnapi javaslata alapján a bankokat felvásárló vállalatoknak egy speciális céltartalékot kellene képezniük, hogy biztosítsák a betétesek pénzét. Ez a befektetők szerint jelentősen csökkentené a bankok papírjaiba fektető befektetési társaságok számát. Az amerikai piacok ma a Függetlenség Napja miatt zárva tartanak.

Olaj és arany: Az olaj ára jelentős mértékben, 3,7%-kal csökkent tegnap, ma pedig 66,5 dolláron kereskednek a fekete arannyal hordónként. Ez öt hetes mélypontot jelent a nyersanyag árfolyamában. A munkanélküliségi jelentés miatt tovább erősödtek a kereslet alakulásával kapcsolatos félelmek, amit a benzin készletek jelentős növekedése is alátámaszt. Az arany ára is esett tegnap és megközelítette a 925 dolláros szintet, ma azonban némileg emelkedett a nemesfém árfolyama.

Makrogazdaság: Ma jelenik meg az áprilisi magyar külkereskedelmi mérleg véglegesített értéke. Az előzetes adatok 430 millió euró többletet mutatnak. Véglegesítik a júniusi német szolgáltatói beszerzési menedzser indexet, és publikálásra kerül az Eurózóna országainak összesített kiskereskedelmi forgalmának alakulása is. A tízéves amerikai államkötvények hozama 3,49%, 4 bázispont csökkenés után.

Távol-Kelet: Ázsiában ma is vegyes képet mutatnak az indexek, Japán és Hong Kong mínuszban, Kína és Korea pluszban tartózkodik (Nikkei -0,61%; Hang Seng -0,46%; Shanghai +0,42%; Kospi +0,61%). Japán legnagyobb kiskereskedelmi vállalata, a Seven & I 6,3%-ot esett, miután eredménye 28%-kal csökkent a múlt negyedévben. A BHP Billiton árfolyama 2,9%-os mínuszban tartózkodik a nyersanyagok és az olaj árának további esése miatt. A gyenge amerikai munkanélküliségi adatok miatt az exportorientált vállalatok árfolyama jelentősen esett. Gyengén teljesített a technológiai szektor is, egyedül a Hynix koreai félvezetőgyártó árfolyama tudott pluszban maradni (+2,1%)

Devizák: Erősödött a dollár az euróval szemben, az EUR/USD kurzus áttörve a ferde tetőn, ismét 1,40-ig csökkent. 96-ig erősödött a japán jen is a dollárral szemben a tegnap tapasztalt hangulatromlás következtében. Tegnap 272-ig gyengült a forint az euróval szemben, a tegnapelőtti féléves csúcsa óta. Ma már némi erősödés tapasztalható, 271 körül folyik a kereskedés az EUR/HUF piacán.

Határidős piacok: A határidős indexek Amerikában a pozitív tartományban tartózkodnak, akárcsak Európában.

Erste Kommentár: A világ iránymutatás nélkül marad mára. A "jól végzett munka" után Amerika ünnepel, ünnepeli függetlenségét. Ez talán némi örömet hoz az emberek életébe és ez az enyhe jó kedv talán enyhe emelkedést hoz a nyitva lévő piacokon a tegnapi nagy ijedtség után. Ugyanis a szolgáltató szektorban jelentősen növekvő munkanélküliség jelentős aggodalmakat ébresztett a piacokon. Vagyis a reálgazdaság még küzd, a magához téréssel, miközben a likviditás egyre inkább helyre áll. A tartós emelkedéshez az előbbinek is újra javuló pályára kellene állnia, ami úgy tűnik, hogy még odébb van. Mindenestre az IMF kilátásba helyezte, ha a folyamatok továbbra is ilyen jók lesznek, akkor ősszel a világgazdaság növekedési kilátásait felfelé módosíthatja. Szerintünk, ma örüljünk ennek!

Elveszítheti a ZMB mezőre szóló koncessziós jogát a MOL

A Kommerszant szerint az orosz Rosnedra oljakitermelési hatóság vizsgálja, hogy visszavonja-e a MOL koncessziós jogát a ZMB olajmezőre, melyben a magyar vállalat 50%-ot birtokol. Az indok az lehet, hogy - az előírásokkal ellentétben - a kitermelés során melléktermékként keletkező gáz 95%-a nem kerül felhasználásra, mivel a gázvezeték tulajdonosa, a Rosneft nem hajlandó átvenni a gázt. A jogi környezet egy hónapja változott és az új törvények megváltoztathatják a jogi státust, ha a Rosnedra ilyen döntést hoz. A végleges döntésre elvileg tegnap került sor, azonban egyelőre nincs róla információ. Minden Oroszországban engedéllyel rendelkező vállalat ugyanazon megy át, mint a MOL a melléktermékek feldolgozását illetően, mivel a gázvezeték tulajdonosa nem biztosít számukra elegendő szállítókapacitást. A háttérben a következők lehetnek: 1. A Rosneft és a Rusneft közötti elmérgesedett vita (A Rosneft szeretné megszerezni a Rusneft részesedését a mezőben). 2. Az orosz kormány a Surgutneftegas-t támogatja a MOL ellenében ezzel a lépéssel. Az is lehet, hogy mindkét ok befolyásolja az ügyet. A MOL-Rusneft közös vállalat engedélye 2016-ig szól a ZMB kitermelésére. A MOL P2 tartaléka 342 millió hordó, amiből 49 millió (14%) a ZMB mezőről származik. A MOL teljes napi kitermelése 86 ezer hordó, amiből a ZMB mező 19,9 ezer hordóval (23%) részesedik. A magas adók következtében a ZMB csak 10 milliárd forinttal járult hozzá a MOL csoport EBIT-jéhez 2008-ban. Ha a 2009-2016-os periódusra hasonló EBIT-tel számolunk, és 15%-os súlyozott átlagos tőkeköltséggel, az engedély visszavonása kb. 500 forinttal csökkentené egy részvény értékét. Az sem kizárt, hogy Oroszország részéről további barátságtalan lépések következnek. Mindent egybevetve tehát a részvény árfolyamra gyakorolt negatív hatás 500+ forint körül lehet.

Az INA elnökének, Geszti Lászlónak interjúja

Az INA elnöke, Geszti László interjút adott a Napi Gazdaságnak, melynek főbb pontjai a következők:
- 2011-ig egy késleltetett krakkoló üzem építésével kívánják fokozni az INA hatékonyságát. Ezzel a nyersolaj behozatal 1 millió tonnával csökkenhetne, míg a kibocsátás nem változna. A befektetés költsége 1,5 milliárd euró, melyhez az INA-nak 100-300 millió dolláros hitelt kell felvennie.
- A költségmegtakarítás egyik eszköze a benzinkutak üzemeltetésének kiszervezése (3.000 fő) és az irodai létszám optimalizálása. Eddig 17 menedzser személye változott szemben a sajtó által híresztelt 80-nal.
- A krakkoló megépítése és a gáz üzletág leválasztása 400 millió euró hatékonyságnövelést jelentenek, míg a többi lépés további 100 millió euróval járul hozzá a hatékonyság javításához. Az interjú igazán új elemet nem tartalmaz, így sem a MOL, sem az INA esteében nem számítunk árfolyamhatásra.

További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo