Nemzetközi hírek
USA: Hektikus kereskedés után végül pluszban zártak az amerikai részvényindexek (Dow +0,18%; S&P -0,17%; Nasdaq +0,06%). Az Alcoa tegnap piaczárás után publikált gyorsjelentésében a vártnál kisebb, de jelentős, 26 centes részvényenkénti veszteséget könyvelt el, a tavalyi második negyedév 70 centes pozitív EPS-ével szemben. A vállalat papírjai a zárás utáni kereskedésben 4%-kal, 9,84 dollárra emelkedtek. A Sanford C. Bernstein csökkentette az AT&T és a Verizon Communications 2009-re vonatkozó eredmény előrejelzését. Mindkét vállalat több mint 3%-os mínuszban zárt. Elemzők szerint az S&P 500 vállalatainak profitja átlagosan 33%-kal csökkent az első negyedévben, míg a július-szeptemberi időszakban 21%-kal. A G-8 országok hitelezői szerint az elmúlt időszakban tapasztalt talpra állási folyamat túl törékeny ahhoz, hogy a kormányok és a jegybankok befejezzék a likviditásbővítést és a gazdaságösztönző programokat. A pénzügyi papírok alulteljesítették a piacot, a szektor teljesítményét mérő ETF 1,7%-ot veszített az értékéből. A 10 éves amerikai kötvények aukcióját a vártnál nagyobb érdeklődés övezte, így azok alacsonyabb, 3,36%-os hozamon keltek el átlagosan.
Olaj és arany: Az olaj ára ötödik napja megállás nélkül esett. Az árfolyamesés begyorsult, miután az áttörte a 67 dolláros támaszát, és ma egészen a 60 dolláros szint közelébe jutott, ahol ismét egy szinttel találja szembe magát. Innen egy rövid életű korrekció kezdődhet. A befektetőket nem hatotta meg, hogy a vártnál is nagyobb mértékben, 2,9 millió hordóval csökkentek az olajkészletek az Amerikai Energiaügyi Hivatal közlése szerint. Inkább a jövőbeli kereslettel kapcsolatos aggodalmak dominálnak, amit alátámaszt az üzemanyag iránti szűkülő kereslet, melyet az előrejelzettnél ismét nagyobb mértékben növekvő benzinkészletek jeleznek.
Makrogazdaság: A magyar külkereskedelmi mérleg az előzetes adatok szerint ismét szufficittel (479,8 millió euró) zárt májusban. A német külkereskedelmi mérleg 9,6 milliárd euró többletet mutatott, ami meghaladta a várakozásokat. A folyó fizetési mérleg 3,7 milliárd eurós többletével az előrejelzéseknek megfelelően alakult. A német infláció végleges értéke 0,1% a tavaly júniustól idén júniusig terjedő időszakban. Az USA a heti munkanélküliségi adatokat közli ma délután.
Távol-Kelet: Mínuszban tartózkodik az ázsiai indexek többsége, Kína még ellenáll az eladók nyomásának (Nikkei -1,38%; Hang Seng -0,58%; Shanghai +0,54%; Kospi -0,01%). A tegnap dinamikusan erősödő jen hatására az exportorientált autógyártók árfolyama esésnek indult. A Honda 2,5%-ot veszített az értékéből, míg a Toyota 2%-os mínuszban tartózkodik. A pénzügyi szektor is alulteljesít, a Mitsubishi Financials és a Sumitomo árfolyama több mint 3%-ot gyengült. A hangulatot gyengítette az Ausztrál Statisztikai Hivatal közlése, miszerint az ország munkanélküliségi rátája 6 éves maximumára, 5,8%-ra emelkedett.
Devizák: A dollár szinte semmi mozgást nem mutatott tegnap az euróval szemben, az EUR/USD kurzus 1,391 körül mozog jelenleg. Jelentősen erősödött tegnap a jen a dollárral szemben, 93 alatt is járt a kurzus, ma reggel viszont már enyhe pozitív korrekció indult az USD/JPY keresztárfolyamban. A forint folytatta a gyengülést, reggel már megközelítette a 280-as szintet.
Határidős piacok: A határidős indexek Amerikában a negatív tartományban tartózkodnak.
Erste Kommentár: A forint gyengül, a BUX esik. Ezzel jellemezhető a hét eddigi teljesítménye. Nyugaton is nyugtalan a hangulat, mindenki kivár, vajon lesz-e további durva esés vagy sem. A napágyon pihenő és a tengerben úszkáló befektetők is árgus szemekkel figyelik a Blackberry-t, mikor kell a telefonhoz rohanni, és az eladás jelszót elkiáltani. Mindenki áll tehát a sáncokon, mivel a csapból is az folyik, most bizony jön a komoly korrekció, és meglesz a böjtje az elmúlt 3 hónap vitézkedésének. No de ha mindenki ezt várja, lehet hogy mindenki eladott már, aki akart. Vagy csak a nyári pangás miatt ilyen lassúak az események? A chartokra pillantva bizony nem túl fényes a helyzet, ma azonban egy kis visszapattanó benne van a pakliban, hiszen minden fontos instrumentum komoly szinthez ért tegnap (MOL: 200 napos mozgóátlag, OTP: 3.170 Ft, BUX: 14.500 pont).
OTP: További romlás a hitelportfolióban, de a célok tarthatóak
Urbán László, az OTP pénzügyi igazgatója interjút adott a Reuters-nek, melynek fő témái a következők voltak:
- A hitelportfolió további romlása várható: A tovább romló gazdasági környezet következtében az OTP hitelportfoliója 2010-ig tovább romlik. Miután a problémás hitelek aránya az első negyedévben 11%-ra nőtt, a lendület lassult, mivel a hrivnya árfolyama alacsony szinten stabilizálódott. A többi piacon azonban gyorsulás várható. A hazai piacon a problémás hitelek aránya az első negyedéves 4,2%-ról 5-6%-ra emelkedhet. Összességében az OTP 40-50 milliárd forint kockázati költséggel számol negyedévenként.
- A 150 milliárd forintos nettó profit cél továbbra is elérhetőnek látszik: A hitelportfolió várható romlása ellenére az OTP ragaszkodik 150 milliárd forintos nettó profit céljához.
- Nincs szükség friss tőkére, de lehetséges lépés: Az OTP-nek 2010 végéig nincs szüksége friss tőkére, de követi a piacokat, mivel a nemrégiben tapasztalt hangulatjavulás ablakot nyitott újabb lehetőségekre. Hozzátette azonban, hogy bármely hasonló lépés előtt szükséges, hogy a magyar kormány euró kötvény kibocsátásba kezdjen, ami most épp megfontolás tárgyát képezi, mivel az egy bizalomgerjesztő lépés lenne. Az OTP bármikor folytathatja a tárgyalásokat az EBRD-vel lehetséges alárendelt kölcsöntőkéről vagy egyéb együttműködési formákról.
- Leányvállalati szinten további tőkeinjekciók, értékesítés nincs tervben: A bank külföldi leányainak összesen 100-200 millió dolláros tőkeinjekcióra lehet szükségük az év hátralevő részében, ami főként a szabályozói környezet megváltozásával indokolható, mivel nőttek a tőkekövetelmények, azonban egyik leány értékesítése sincs tervben. Meglepő újdonságok nem hangzottak el az interjúban, ezért úgy gondoljuk, hogy a tegnap tapasztalt árfolyamzuhanás a gyenge forint következménye volt és úgy is tekinthető, mint egyfajta természetes korrekció az elmúlt hetek erős teljesítménye után, amit a fundamentumok nem indokoltak. Az OTP által kalkulált 40-50 milliárd forintos kockázati költség kitűnően illik a mi egész éves 194 milliárd forintos várakozásunkhoz, azonban a mi 2009-es nettó profit várakozásunk valamivel konzervatívabb: 128 milliárd forint.
Hernádi Zsolt, a MOL elnöke interjút adott a Figyelőnek
Hernádi Zsolt, a MOL elnöke interjút adott a Figyelőnek, melynek fő témái a következők:
- A ZMB mezővel kapcsolatban elmondta, hogy természetes lépés a hatóság részéről annak felügyelete, hogy az üzemeltető betartja-e a szabályokat. A ZMB fontos a MOL-nak, azonban nem kényszeríthet arra, hogy a MOL megváltoztassa stratégiáját és feladja függetlenségét.
- A Rusneft elismerte 38 milliárd forintos tartozását.
- Nem voltak komolyabb tárgyalások a Surgut és a MOL menedzsmentje között. Az orosz vállalatok gyakran együttműködnek akvizícióik során, ami arra utal, hogy esetleg más cégek rejtőzhetnek a lapok mögött.
- Nem okoz problémát, hogy egyszerre két gázvezeték is tervben van (Nabucco és Déli Áramlat). Az interjú új információt nem tartalmaz, ezért árfolyamhatásra nem számítunk.
Megkapta az RFV a PSzÁF engedélyt a részvénykibocsátásra
A PSzÁF határozatban engedélyezte az RFV részvénykibocsátáshoz készített összevont tájékozatójának kiegészítésének közzétételét. A nyilvános forgalomba hozatallal kapcsolatos hirdetményt, a jegyzési időszak pontos megjelölésével 2009. július 10. napján, pénteken teszi közzé a társaság - áll a hivatalos közleményében. Az RFV minimum 50.000, maximum 400.000 részvény kibocsátását tervezi (ez a jegyzett tőke 2,5% illetve 20%- a), melyek névértéke 10 forint. A társaság a forgalomba hozatali árat fix 2.750 forintban állapította meg, így akár 1,2 milliárd forintnyi friss tőkére is szert tehet a vállalat. A friss tőkét bankhitellel kiegészítve a jelenleg előkészítés alatt levő projektekre kívánja fordítani az RFV.
Rövid vállalati hírek
- Mtelekom: A KFKI Direkt megvásárlását 300millió forintért jóváhagyta a versenyhivatal. A hír nincs hatással a részvényárfolyamra.
- Az AEGON 2009. június 12-én 3 711 469 db-ra (25,09%-ra) növelte saját, illetve vagyonkezelésében lévő összehangoltan eljáró jogi személyek szavazati jogot biztosító befolyásoló részesedését az Állami Nyomdában.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.