Nemzetközi hírek
USA: Enyhe pluszban zártak tegnap az amerikai részvényindexek (Dow +0,89%; S&P +0,99%; Nasdaq +0,37%). A fontos vállalatok mindegyike a várakozásokat meghaladó, ám többnyire csökkenő eredményről számolt be. A Microsoft eredménye a vártnak megfelelően csökkent, míg a ConocoPhillips, az Occidental Petroleum és az American Express az előrejelzéseknél kisebb profitcsökkenésről számolt be. A várakozásokkal ellentétben növelte az eredményét a Marriott International, amit réssel való nyitás után 12% emelkedéssel honorált a piac. Az árfolyam ráadásul a 200 napos mozgóátlagon "ugrott át" réssel, ami rendkívül erős bika jelzésnek számít. Az eBay is 12%-kal növelte értékét, a tegnapelőtt piaczárás után közzétett profitnövekedése után. A vártnak megfelelően nőttek a munkanélküliségi kérelmek, és a vártnál nagyobb mértékben, 3%-kal esett vissza a használt lakásépítések száma. Az S&P 500 fontosabb vállalatai közül ma a Honeywell a Ford, a Xerox és a 3M publikálja negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany: Az olaj ára 1,5%-kal emelkedett a 20 és 30 napos mozgóátlagokig (49 dollár felett), miután enyhülni látszik a kiábrándító készletadatok utáni pesszimizmus. Az arany ára jelentősen emelkedett 910 dollárig, egészen a gyengülő trendcsatorna tetejéig, miután Kína közzétette aranykészlet adatainak növekedését. Az ázsiai ország 2003 óta 73%-kal 1000 tonna fölé emelte az aranykészleteket, ezzel a svájci aranykészleteket is felülmúlva.
Makrogazdaság: Megjelenik ma a német IFO üzleti hangulatindex áprilisra vonatkozó értéke. Az Egyesült Államok a tartós cikkek rendelésállományáról, valamint az újlakásépítésekről ad tájékoztatást. A tízéves amerikai államkötvényekkel 2,91%-on kereskednek, 3 bázispont csökkenés után.
Távol-Kelet: Mínuszban az ázsiai indexek többsége (Nikkei -1,48%; Hang Seng -0,43%; Shanghai +0,26%; Kospi -1,17%). A Samsung árfolyama 5,7%-ot esett, miután a menedzsment bejelentette, korai lenne még a fogyasztói kereslet élénküléséről beszélni. A Mizuho Financial Group japán bank 4,7%-ot emelkedett a tőzsdén, miután kiderült, hogy 5,1 milliárd dollár értékben kíván kötvényt kibocsátani. A hangulatot borzolta Strauss-Kahn IMF elnök tegnapi bejelentése, miszerint a világgazdasági válság még korántsem ért véget.
Devizák: Az EUR/USD keresztárfolyam előrejelzésünknek megfelelően visszapattant a dollárerősödés irányába mutató trendcsatorna aljáról, és 1% gyengülés után a 20 napos mozgóátlagig gyengült. A jen folytatta erősödését a dollárral szemben, és egyértelműen elhagyta a január óta tartó gyengülő trendcsatornát. A forint továbbra is a 300 alatti szinteken mozog (jelenleg 298 körül) az euróval szemben.
Határidős piacok: A határidős indexek Amerikában a negatív tartományban tartózkodnak, a DAX pluszban nyitott.
Erste Kommentár: A befektetők szeme továbbra is a pénzügyi szektort figyeli a nagyvilágban és hazánkban egyaránt. Akik a bankszektort teszik felelőssé a jelenlegi gazdasági válságért, joggal várhatják, hogy az első pozitív jelek is innen érkezzenek. Amennyiben a banki profitok valós emelkedést mutatnak (az eddig publikáltakat fenntartással kell fogadnunk), ha megoldódni látszik a problémás eszközök kérdése és úgy tűnik, visszatér a bizalom a bankok illetve a bankok és a gazdaság többi résztvevője között, egyértelműen optimistává válhat a hangulat. Addig is mindenki árgus szemekkel figyeli az újabb bejelentéseket: várhatóan ma derül ki, milyen szempontokat vettek figyelembe a hatóságok a 19 nagy amerikai bank stressz-tesztjénél, szintén ma vitatják meg a szakemberek a bankokkal a tesztek eredményét, míg a nagyközönség csak május 4-e körül tudhatja meg a részleteket. A legnagyobb hazai bank mai közgyűlésén valószínűleg szó lesz arról is, tartható-e az idei 150 milliárd forintos nettó eredményterv.
Megszavazta a MOL közgyűlése az ellenséges felvásárlás kivédésére szolgáló lépéseket
A MOL tegnapi közgyűlésén a részvényesek kb. 45%-a vett részt. A Surgut képviselői nem jutottak be a közgyűlésre. A részvényesek megszavazták az igazgatóság összes előterjesztését. A főbb döntések:
- a MOL nem fizet osztalékot 2008 után,
- Csányi Sándor és Dobák Miklós igazgatósági tagokat újraválasztották,
- Egy esetleges ellenséges felvásárlást kivédő döntések:
- A végső haszonélvező azonosítása az igazgatóság kérésére,
- Háromnegyedes többség az igazgatósági tagok visszahívásához,
- Három hónapon belül csak egy igazgatósági tag hívható vissza,
- 3 részletben, 30%-kal emelhet tőkét az igazgatóság 2014-ig.
Minden a vártaknak megfelelően alakult.
Rövid vállalati hírek
- Ma tartja éves közgyűlését az OTP.
- Az OTP vizsgálja annak lehetőségét, hogy pert indítsanak Soros György cége ellen, aki tisztességtelenül befolyásolta a piacot tavaly októberben. Az OTP szakemberei 1 hónapon belül döntenek arról, érdemes-e pert indítani, hogy a kisbefektetők kompenzációban részesülhessenek.
- Simor András MNB elnök szerint a magyar bankok profitja 2009-ben megfeleződhet.
- Az OTP nem óhajtja eladni ukrán leányát, sőt, fejlesztését tervezi, derült ki az ukrán leány közleményéből.
- A 2008-as veszteség hátterében a nyersanyagok árának emelkedése és a forint gyengülése állt, derült ki a Rába tegnapi éves közgyűlésén. Pintér István elnök vezérigazgató szerint az iparág tervezhetősége gyakorlatilag nullára csökkent, ezért nem hoztak nyilvánosságra konkrét 2009-es pénzügyi tervet. A Rába a 2008-as év után nem fizet osztalékot. Az igazgatóság a jegyzett tőke 15%-áig vásárolhat saját részvényt stratégiai célokra és a menedzsmentösztönző programhoz.
- Az Állami Nyomda 66 millió forint támogatásban részesült a 164 millió forint összértékű kutatás-fejlesztési projektjéhez, melynek célja a nanotechnológia biztonsági festékekben történő alkalmazása. A szakmai partner a Magyar Tudományos Akadémia Fizikai és Anyagtudomány Kutatóintézete. A társaság a támogatást az Új Magyarország Fejlesztési Terv pályázatán nyerte el.
- Ma forog utoljára osztalékszelvénnyel az Mtelekom (74 forintos osztalék részvényenként).
További tőzsdei információk és elemzések az Este Befektetési Zrt. oldalán.