A június 30-i adatok szerint az országban 74.573 törlesztő szerepel a nyilvántartásban. A megyében állandó lakhellyel rendelkező 3.421 törlesztő közül 58-an, az itt végzett 5722 fiatal közül pedig 93-an tartósan nem fizetnek - ismertette Csillag Tamás. Szavai szerint a diákhitel egyre népszerűbb, évente 30-40 ezerrel nő az ügyfelek száma, amelyben a biztonságosan teljesíthető hiteltörlesztés is szerepet játszik; a rendszert úgy alakították ki, hogy a hitelfelvevők anyagi lehetőségeikhez képest törlesszenek.
Ma már minden 40 év alatti, Magyarországon illetve az Európai Gazdasági Térség akkreditált felsőoktatási intézményében tanuló magyar állampolgár jogosult a Diákhitel felvételére, mindegy, hogy nappali, esti, levelező tagozaton vagy távoktatásos képzésben tanul, államilag finanszírozott vagy költségtérítéses formában. A vezérigazgató szerint fontos, hogy a kiemelten kedvező feltételeket biztosító első két törlesztési év után is csupán a két évvel korábbi átlagos havi jövedelem, vagy az előző évi minimálbér 6 százalékát, legyen kötelező a mindenkori havi törlesztésre fordítani. A havi 40 ezer forintot választó költségtérítéses képzésben részt vevő hallgatók esetében ez 8 százalék.
Időben indul a kampány
A központ szakemberei a végzős középiskolai évfolyamokkal is fel kívánják venni a kapcsolatot, tájékoztatva a gyerekeket a hitelfelvétel lehetőségeiről. Szeretnék egyértelművé tenni, hogy a Diákhitel nem egy profitorientált, pénzügyi vállalkozás, egy banki konstrukció, hanem lehetőség a felsőoktatásban tanulók számára, hogy pusztán anyagi okok miatt senki se maradjon ki a felsőoktatásból - hangsúlyozta Csillag Tamás. Úgy vélekedett, a fejlesztési részhozzájárulás (fer) bevezetése valószínűleg növelni fogja a hitelfelvételi igényt. Annyi biztos, hogy a Diákhitel rendszert úgy találták ki, hogy a hitelt felvevők számát korlátozni nem lehet, és nem is kell - fűzte hozzá a vezérigazgató.