Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Hálaadás ünnepe miatt zárva tartottak az amerikai tőzsdék tegnap. Ma rövidített kereskedés lesz, csak keleti parti idő szerint 13 óráig (magyar idő szerint 19 óra) tartanak nyitva a piacok.
- Angela Merkel német kancellár kijelentette, hogy határozottan elutasítja a közös európai kötvénykibocsátást, és az Európai Központ Bank nagyobb szerepét az európai adósságválság megoldásában. A Nicholas Sarkozy francia elnökkel és Mario Monti olasz kormányfővel tartott strasbourgi sajtótájékoztatón elhangzottak borzolták a befektetők kedélyeit. A fenti két lépés ugyanis a méregfogát tudná kihúzni az adósságválságnak, és segítene az európai helyzet konszolidálásában.
- A tegnap közölt adatok alapján 2,6%-kal nőtt év/év alapon a harmadik negyedéves német GDP (reál értéken), ami megegyezik az előzetes számokkal. Meglepetés azonban, hogy a német import 2,6%-kal, az export pedig 2,5%-kal nőtt a negyedik negyedévben, a várt 1,5%, illetve 1,6%-os növekedéssel szemben.
Amerikai, európai részvények:
- Brüsszel kifogásolja azt a német törvényt, mely lehetőséget adott a Volkswagennek, hogy aranyrészvényeket bocsásson ki és így megvédje magát egy ellenséges felvásárlástól.
- Minden nem létfontosságú beruházást leállít a Lufthansa a következő hat hónapban.
- 200 kamionra kapott megrendelést egy török csokoládégyártótól a Daimler Merzedes-Benz egysége. A szerződés részletei egyelőre nem ismertek.
- Stratégiai vásárlók szerezhetik meg az RWE egyiptomi eszközeit mintegy 3 milliárd dollár értékben, miután a német vállalat egy belső vizsgálat után úgy döntött, értékesíti azokat az eszközeit, melyek további ráfordítást igényelnek Egyiptomban. Az RWE azután kérte fel a Deutsche Bankot, hogy segítsen eszközeinek értékelésében, miután kiderült, hogy Németország csökkenti függését az atomenergiától.
- A BMW India elismerte, hogy előfordulhat, hogy nem sikerül teljesíteni a 10 ezer darabos értékesítési célt a helyi piacon, mivel az autóipar lassulása a luxusautók szegmensét sem hagyta érintetlenül. Októberig 8.042 autót értékesítettek, ami a luxusautók piacának 40%-át tette ki, azonban azóta megváltoztak a piaci kondíciók.
- Lapértesülések szerint három kutatási blokkot vásárolhat a Total Angola partjainál, a Kwanza
medencében.
- A csökkenő forgalom miatt részvényei frankfurti tőzsdéről való kivezetését kezdeményezi a Nokia 2012 első felében.
Olaj és arany:
- Az olaj ára csak kis mozgást mutatott tegnap a Hálaadás napi ünnep miatt. Bár kereskedés volt, de a tegnapi mozgást a mai kereskedési napon számolják el (non-settlement day). Jelenleg 96,4 dolláron kereskednek a WTI kőolaj hordójával.
- Az arany ára ma reggel 0,5%-kal csökkent és 1.685 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban voltak ma reggel az ázsiai indexek (Nikkei -0,1%, Shanghai -1,0%, Hang Seng -1,3%, Kospi -1,0%, All Ordinaries -1,4%). A hangulatot kedvezőtlenül befolyásolta, hogy Németország továbbra is elzárkózik attól, hogy az EKB nagyobb szerepet kapjon az adósságválság megoldásában, és hogy euró kötvények kerüljenek kibocsátásra, valamint hogy a Moody's bóvli kategóriába sorolta Portugáliát.
- A pénzügyi és energia szektor esett a legnagyobb mértékben (Cnooc -2,2%, Woodside Petroleum -5,8%, China Merchants Bank -2,4%).
- Erősödtek azonban a japán exportőrök (Nikon +2,7%, Mitsubishi +1,1%).
- Az októberi japán magárindex 0,1%-kal csökkent, ami megfelelt a piaci konszenzusnak. A tokiói magárindex azonban a vártnál (-0,3% év/év) rosszabbul alakult (-0,5% év/év).
Devizák:
- A korábbi Baa3-ról Ba1-re rontotta Magyarország adósságának besorolását a Moody's hitelminősítő, mely így befektetésre nem ajánlott kategóriába került. A forint gyengülni kezdett az éjszaka, a reggeli órákban már 316 felett járt a kurzus.
- A tegnapi oldalazás után a reggeli kereskedésben tovább erősödött a dollár az euróval szemben. Az árfolyam 1,33 alá került, támaszt 1,315-nél láthatunk.
- A japán fizetőeszköz gyengül a reggeli órákban a dollár ellenében, már 77,5 közelében jár az árfolyam. A következő napokban tovább emelkedhet az USD/JPY kurzusa.
Határidős piacok:
- Már mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek ma reggel.
Erste kommentár
Lépett a Moody's. Bóvliba vágta Magyarországot! Ez azért meglepetés, mert mi az S&P-től vártunk hasonló lépést. Ők szoktak ilyen heves vérmérsékletűek, lenni. Pl. az S&P lépett az USA leminősítésével augusztusban, míg a Moody's nem lépett. Sőt általában mindig csak követte a többi hitelminősítőt. Hát most előre szaladt, s Ba1 rátát határozott meg a korábbi Baa3-ról, ráadásul negatív kilátással. Ugyanakkor az S&P most kivár az IMF-fel való tárgyalások végéig. A leminősítés oka, hogy a Moody's szerint a költségvetési tervek nem végrehajthatók, magas az államadóság (a forintgyengülés miatt a bruttó érték újra 80% fölé nőt) és a növekvő növekedési kockázatokkal magyarázza. Mi lesz a forinttal? Az éjszaka az EUR/HUF 3-4 Ft-ot szaladt felfelé, de még mindig a korábbi csúcs alatt van 2 Ft-tal. Most úgy tűnik számunkra, hogy a korábbi szint újra ellenállás lesz, s onnan korrigálhat az árfolyam. Vagyis valószínűleg „adj a pletykára végy a hírre", működni fog. Most már ki vagyunk tömve rossz hírekkel. Érdemes inább a jobb hírekre koncentrálni, pláne úgy, hogy Európa és az USA most már kezd túladottá válni.
Rövid hírek
- OTP, FHB: Az adótörvényhez benyújtott egyik módosítás szerint a munkaadók 7,5 millió forintot adhatnak adómentesen alkalmazottaiknak, hogy azok végtörleszthessék devizahitelüket. Ez több embernek teszi lehetővé, hogy éljen a lehetőségével, azonban a bankok számára ez jelentős veszteségeket okozhat.
- A Magyar Telekom bejelentette, hogy további 15 milliárd forint adótartozást kell elkönyvelnie a negyedik negyedévben a halasztott adók soron az adótörvény változásai miatt. A vállalat 2010 negyediknegyedévében 14,6 milliárd forinttal csökkentette halasztott adótartozásait, miután a kormány akkoriban 19%-ról 10%-ra szerette volna csökkenteni a társasági adó mértékét. (Ma ez csak a kis- és középvállalkozásokra érvényes.) Ez a tervezett csökkentés kikerült az adótörvényből hétfőn a parlamenti szavazás során. Ezt tavasszal a Széll Kálmán terv már tartalmazta, azonban a vonatkozó jogszabályt csak hétfőn változtatta meg az országgyűlés. A Magyar Telekom a gyorsjelentés után már jelezte ezt. A hír negatív, 15 milliárd forinttal csökkenti a negyedik negyedéves eredményt (kb. 15 forint részvényenként).
- MOL: Sajtóértesülések szerint a kormány Hernádi Zsolt helyett Fellegi Tamást látná szívesen a MOL elnök-vezérigazgatói székében. Az államnak a 25% körüli tulajdonrésze ellenére csak 10%-nyi szavazati joga van az erre vonatkozó korlátozás miatt. Így más részvényeseket is meg kellene győznie ahhoz, hogy a lépés megvalósuljon. Ennek egyelőre kicsi a valószínűsége, ezért nem várunk jelentős árfolyamhatást.
- 1.850 darab saját részvényt vásárolt tegnap a PannErgy 634 forintos átlagáron. A vállalat tulajdonában 2.836.129 saját részvény (13.46%) van a tranzakció után.
Gazdasági hírek
- Bóvli kategóriába vágta Magyarország besorolását éjszaka a Moody's. Az egy fokozattal történő minősítésrontást röviddel azután jelentette be a hitelminősítő, hogy az S&P úgy döntött, ő megvárja az IMF-fel folytatott tárgyalások kimenetlét és 2012 februárjában nyúl a minősítéshez. A Moody's megtartotta a negatív kilátást az új, Ba1-es minősítés mellett. A Moody's a fiskális célok teljesíthetőségének bizonytalanságával, a magas eladósodottsággal és az alacsony növekedéssel indokolta döntését. A hitelminősítő szerint még egy EU-IMF megállapodás sem segítene sokat Magyarország sérülékenységén.