Az új szabályozás szerint az 1988 és 2006 közötti keresetek mindegyike 2007-es szintűre emelkedik. További változás, hogy a nyugdíjak megállapításakor nem csak a személyi jövedelemadó előleg, hanem a különböző járulékok is levonásra kerülnek.
Azok között, akik 2007 decemberében, illetve 2008 januárjában mennek nyugdíjba, a különbség egy százalék alatti lesz, várhatóan 0,5 százalék. Ez abból adódik, hogy a valorizáció, azaz a fizetések 2007-es szintre emelése gyakorlatilag csaknem teljes mértékben ellensúlyozzák a járuléklevonást.
A törekvés az, hogy az emberek minél később akarjanak nyugdíjba vonulni, hiszen az elmúlt időszakban a nyugdíjba vonulók 94 százaléka nem érte el az öregségi nyugdíj-korhatárt - magyarázta Forgó Györgyné. (Jelenleg egy 65 év feletti lakosra négy munkaképes ember jut Magyarországon, számuk 2050-re kettőre csökken.)
Szigorú feltételekkel lehet dolgozni
További fontos változás, hogy aki 2008-tól megy el nyugdíjba, az korlátlanul nem dolgozhat. Ezt az indokolja, hogy eddig sokan választották az előrehozott nyugdíjat és mellette ugyanabban a munkakörben, ugyanazon a munkahelyen dolgoztak tovább.
2008 január 1-től aki előrehozott nyugdíjba megy, annak meg kell szüntetnie munkaviszonyát, mondta Forgó Györgyné. Aki mégis munkát vállal nyugdíjasként, annak a keresete nem haladhatja meg a minimálbér összegét, egyéb esetben a nyugdíjat fel kell függeszteni.
A nyugdíj-megállapítási szabályok változása nincs hatással a már megállapított nyugdíjakra, azok emelésére és a 13. havi nyugdíjra. (Ma már bárki meghatározhatja egy egyszerűen elvégezhető számítás segítségével, hogy mekkora nyugdíjra számíthat munkaerőpiaci visszavonulásakor.)