Merre mozdulnak a tőzsdék?

A kedvezőtlen makrogazdasági adatok ellenére a pozitív tartományban zártak az amerikai indexek. A tegnapi emelkedés után ma újra csökken az olaj árfolyama, mivel a piac a készletek növekedésére számít. Az amerikai helyett az ázsiai autógyártókat preferálták a befektetők. A dollár tegnap gyengült az euróval szemben, ma azonban ismét erősödik. A forint nem reagált Magyarország Moody's általi leminősítésére. A magyar politikusok ellenzik a MOL Surgut általi felvásárlását. Ma enyhe csökkenésre számítunk a hazai parketten.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi hírek

USA: Pluszban zártak tegnap az amerikai részvényindexek (Dow +1,16%; S&P +1,31%; Nasdaq +1,33%). A bankpapírok szárnyaltak (Citigroup +13,1%, Bank of America +9,52%, JP Morgan +7,0%) miután a pénzintézetek és a kormányzat 3 hónapos hitelfelvételi kamatkülönbözete (TED spread) 0,99%-ra csökkent. A General Motors-szal szembeni bizalom azonban tovább romlott, a társaság részvényei 28%-kal 2 dollár alá csökkentek, miután a vállalat arról tájékoztatta a kereskedőket, hogy a március havi értékesítési tervük mindössze kétharmadát tudták teljesíteni. A pontos adatok ma kerülnek nyilvánosságra. Az Alcoa árfolyama 9,7%-ot emelkedett a tegnapelőtti gyenge teljesítmény után. A befektetők a BHP Billiton részéről felvásárlási szándékot sejtenek, a már rendkívül olcsónak tekinthető nyersanyagtermelő vállalatra.

Olaj és arany: Az olaj árfolyama tegnap emelkedett, ma azonban tovább folytatta az esést, és 48,4 dollár körül mozog a fekete arany hordónkénti ára. A várakozások szerint ismét 3 millió hordós kőolajkészlet-növekedésről számol majd be ma délután az Energiaügyi Hivatal. Ez a kereslet további eróziójára utalna. Az arany ára némileg emelkedett tegnap is és ma is, ám az oldalazás után - szerintünk - a mozgóátlagok által nyomás alatt tartott árfolyam további csökkenése következhet.

Makrogazdaság: Németország ma közölte kiskereskedelmi értékesítéseinek februári alakulását. Számos további fontos adat lát ma napvilágot. Magyarország, Németország és az Egyesült Államok is publikálja beszerzési menedzser indexét, az USA ezen kívül foglalkoztatottsági, építőipari és gépjármű-értékesítési adatokat publikál.

Távol-Kelet: Hong-Kongon kívül pluszban tartózkodnak az ázsiai indexek (Nikkei +2,1%; Hang Seng -1,03%; Shanghai +1,63%; Kospi +2,09%). A rossz makrogazdasági adatok ellenére a gyenge japán jen fűtötte a hangulatot. Jól teljesít az autóipar mivel spekulációk szerint a távol-keleti autógyártók profitálhatnak a General Motors illetve a Chrysler esetleges csődjéből.

Devizák: A dollár továbbra is az 1,32-es szint körül mozog az euróval szemben, tegnap enyhén gyengült, míg ma emelkedést mutat. A japán jen viselkedése is hasonló, a tegnapi gyengülést ma erősödés követte. A forint árfolyama annak ellenére, hogy a Moody's is leminősítette az ország hitelbesorolását, nem veszített értékéből, és továbbra is 308 körül mozog az EUR/HUF kurzus.

Határidős piacok: A határidős indexek Amerikában a negatív tartományban tartózkodnak, és Európa is mínuszban nyitott.

Erste Kommentár: Hiába minden próbálkozás, hogy megmeneküljenek az autógyártók, a megújulásra képtelen mamutok újabb negatív meglepetésekkel szolgálnak nap, mint nap. A tegnap közölt katasztrofális értékesítési előirányzatot a piac sem értékeli áprilisi tréfaként. Nem nagyon látunk esélyt arra, hogy a General Motors megfeleljen a kormányzati feltételeknek, mivel Obama 60 napos határideje túl rövid ahhoz, hogy komolyabb átstrukturálásra kerülhessen sor. Több befektető már elkerülhetetlennek véli a vállalat csődjét, ehhez azonban hozzátartozik, hogy a kormányzat engedékenyebb lehet majd a határidő lejárta után is. Egy újabb nagy múltú és hatalmas tömegeket foglalkoztató vállalat csődje egy újabb lapáttal tehet rá a válság kemencéjére, gondoljunk csak a Lehman Brothers 2008. szeptemberi bukására.

A magyar politikusok ellenzik a MOL Surgut általi felvásárlását

A magyar kormány és az ellenzék egyaránt hangot adott azon véleményének, hogy ellenzik a MOL Surgutneftegas általi felvásárlását, mivel mind az ország, mind Európa érdekeit sértené. Az OMV, mely korábban megpróbálta felvásárolni a MOL-t (lépését a magyar vállalat ellenségesnek minősítette), hétfőn jelentette be, hogy 21%-os MOL-részesedését az orosz Surgutneftegas-nak értékesíti 1,4 milliárd euróért. A Surgut szerint a tranzakció jó alap egy hosszú távú együttműködéshez a MOL és a Surgut között. A MOL szerint a Surgut céljai nem világosak, a MOL a jövőben is a saját, független stratégiáját kívánja követni. "Magyarország elemi érdeke, hogy mindent megtegyen a nemzeti olajvállalat függetlenségének megőrzése érdekében", hangsúlyozta Molnár Csaba energiaügyi miniszter. "Nem támogatunk és soha nem is támogattunk semmiféle kísérletet, mely ellenséges módon szerzett volna ellenőrzést stratégiai fontosságú magyar vállalatban", tette hozzá. A Fidesz szintén ellenezné az orosz befolyásszerzést a MOL-ban. A Fidesz kezdeményezte a parlament külügyi bizottságának összehívását annak kiderítésére, hogy a kormány tudott-e a tranzakcióról. A kormány azonnal reagált a felvetésre: semmiféle információval nem rendelkeztek a lépéssel kapcsolatban. Jól látszik, hogy a magyar politikusok elleneznék az orosz vállalat felvásárlási kísérletét. Mivel hatalmukban áll megváltoztatni a jogi hátteret, a Surgut számára megnőtt a felvásárlás kockázata. Véleményünk szerint a Surgut eladhatja a MOL 10%-át vagy eszközcserét hajthat végre a MOL-lal vagy egy másik piaci szereplővel. (Legnagyobb valószínűséget annak adunk, hogy a MOL-lal kerül sor eszköz-swapra, pl. gáztározó tulajdonrész) A hír csökkenti a felvásárlási spekulációkat, ezért az árfolyam szempontjából enyhén negatív lehet.

Rövid vállalati hírek

- Magyar Telekom: Vizsgálatot indított a Nemzeti Nyomozó Iroda az Mtelekomnál a macedón és montenegrói szerződésekkel kapcsolatos belső vizsgálatok kapcsán. Árfolyamhatásra nem számítunk.

- Richter, Egis: Számos gyógyszer ára emelkedik mától, mivel állami támogatásuk 5%-kal 80%-ra csökkent. Árfolyamhatásra nem számítunk.

- Az OTP 15 millió eurós alárendelt kölcsöntőkét juttat montenegrói leányának. Árfolyamhatásra nem számítunk.

- Az S&P és a Moody's leminősített több magyar bankot, ami természetes lépés az ország leminősítése után.

További tőzsdei információk és elemzések az Este Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át.
A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes.
További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo