Megkönnyítik a kicsik pénzhez jutását

Technikai változtatásokat javasol az Európai Bizottság a 2014-es költségvetésben, hogy könnyebben juttathassák pénzhez a kis- és középvállalkozásokat.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép: Pixabay

A változtatások nem érintik a költségvetés keretszámait, de ettől még a Költségvetési Hatóságnak (vagyis az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak) jóvá kell azt hagynia. A változtatások értelmében a Kis- és Középvállalkozások Versenyképessége (COSME) és Horizon 2020 programokból 42,5 millió eurót csoportosítanak át az Európai Befektetési Bankhoz, hogy javítsák a kkv-k tőkéhez jutását az EU-s forrásokból.

Az Európai Unió mostani hétéves költségvetésében kiemelt szerepet kaptak a kis- és középvállalkozások. A Kis- és Középvállalkozások Versenyképessége (COSME) elnevezésű uniós program 2,3 milliárd eurót szán a 2014-2020-as költségvetésből a nevében is szereplő cél eléréséhez. A program célja a versenyképesség és a fenntarthatóság megerősítése az EU cégeiben, a munkáltatói szerepvállalás támogatása, valamint a kkv-k létrehozásában és növekedésében való segítségnyújtás. A COSME keretéből többek között bankgaranciát tud majd vállalni kis- és középvállalatok hiteleire 150 000 euró felső határig – ebből a tervek szerint 2020-ig 330 000 cég részesülhet majd.

Másik irányból a Horizon 2020 Projekt nyújt támogatást a vállalkozásoknak, amelynek célja egyébként a műszaki, tudományos, kutatás-fejlesztési, innovációs projektek uniós támogatása a 2014 és 2020 közötti költségvetési időszakban. Egy két hete történt bejelentés szerint hárommilliárd eurót különítenek el az innovatív vállalkozásoknak, hogy a legjobb ötleteiket piacra vihessék.

Már a kormány osztja az uniós pénzeket
Megszűnt a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) jogutódlással január elsejével, az uniós fejlesztési programok végrehajtása a szaktárcákhoz kerül, míg a források felhasználását a Miniszterelnökség koordinálja. Részleteket itt olvashat.
A Horizon 2020 mintegy kilenc milliárd eurós keretet biztosít a technológiai és gyártócégek piacképes innovációi számára – a keret mintegy egyharmadát a kisebb cégek számára különítik el.

A folyó áron mintegy 900 milliárd forintos összeg elég jelentős – összehasonlításképp idén a kis- és közepes vállalkozások (kkv) számára 13 milliárd forintos támogatási forrás áll rendelkezésre új munkahelyek teremtésére a magyar költségvetésből.

Ráadásul mivel korábban rengeteg kritika érte a Bizottságot, hogy nem foglalkozik eléggé a kis- és középvállalkozások valós szükségleteivel, ezek a cégek mostantól önállóan is pályázhatnak támogatásokra. Korábban ugyanis nem járt nekik piacépítő támogatás alanyi jogon, épp ezért kénytelenek voltak jóval nagyobb cégekkel összeállni konzorciummá.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo