Nemzetközi hírek
USA: Újabb emelkedő napot láttunk tegnap az amerikai tőzsdéken (Dow +1,38%; S&P +1,26%; Nasdaq +0,07%). A tegnap megjelent amerikai makrogazdasági adatok vegyes képet mutatnak. A fogyasztói árak 0,4%-kal csökkentek márciusra, így az Egyesült Államokban megérkezett a defláció. Az ipari termelés 1,5%-kal esett a hónap során, ami a várakozásoknál is gyengébb teljesítményre utal. A New York-i feldolgozóipari menedzser index azonban a várt -35 helyett -14,6 lett, ami a válságból való kilábalás kezdetére utal. Az este folyamán publikált Fed bézs könyv kifejti, hogy néhány régióban a stabilitás jelei egyértelműen mutatkoznak, noha elismeri, hogy márciusban tovább romlott a gazdaság helyzete. Ennek hatására a nap végén szárnyra kapott a Dow és az S&P, 1% feletti pluszra váltva korábbi gyenge teljesítményüket. Az ipari és a pénzügyi szektor vezette az emelkedést, utóbbi 4,8%-kal növelte értékét a nap folyamán. Az American Express árfolyama 11%-kal bővült, miután a társaság kijelentette, hogy a rossz hiteleik növekedési üteme lassul. Az S&P 500 fontosabb vállalatai közül ma a Harley-Davidson, a JPMorgan Chase és a Google publikálja negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany: Jelentős mértékben 5,6 millió hordóval nőtt a kőolajkészlet, az Energiaügyi Hivatal jelentése szerint. Az összkészlet a 80-as évek óta nem volt ilyen magas szinten. A kőolaj a jelentés publikálásakor azonnal 1 dollárt veszített értékéből. Hosszabb távon azonban nem viselte meg a fekete arany árfolyamát, ami jelenleg 49,8 dollár körül jár. A 49 dolláros támasz tehát megfogta az esést a meglehetősen rossz hírre is, ami bika jel a jövőre nézve. Az arany ára nem tudja tartósan áttörni a már korábban emlegetett 890-es szintet. Egy újabb optimista részvénypiaci hangulat esetén az árfolyam ismét esésnek indulhat.
Makrogazdaság: Az Eurózóna a februári ipari termelésének alakulásáról ad tájékoztatást. Az Egyesült Államok lakásépítési és heti munkanélküliségi adatokat közöl, valamint megjelenik a Philadelphiai Fed index.
Távol-Kelet: Ázsia is pluszban tartózkodik (Nikkei +0,29%; Hang Seng +0,15%; Shanghai +0,11%; Kospi +0,41%). A recessziós félelmek enyhülnek, a gazdaságélénkítő csomagok és kamatcsökkentések hatására. A kínai GDP 6,1%-os bővülést mutat az első negyedévben év/év alapon, ami 1999 óta nem volt ilyen alacsony. Elsősorban a technológiai vállalatok és a nyersanyagtermelők emelkednek, a pénzügyi szektor vegyes képet mutat.
Devizák: Erősödött a dollár és az EUR/USD kurzus ma már a 30 napos mozgóátlag alá szúrt 1,32-nél. A jen a 200 napos mozgóátlagot visszatesztelte a két héttel ezelőtti áttörése óta, a szint azonban erősen gátolja a jen további erősödését. A forint árfolyama továbbra is a 290-es szinten mozog az euróval szemben.
Határidős piacok: A határidős indexek Amerikában a negatív tartományban tartózkodnak.
Erste Kommentár: Úgy tűnik, hogy a korrekció ereje elég halovány, a negatív hírek nem hatják meg a piacokat (lásd USA és olaj). A pozitív hírekre azonban mintha ki lenne éhezve a piac, hiszen azokat rögtön meglovagolják a befektetők. A válságból való kilábalás jelei látszanak már, a jövőre való várakozások folyamatosan javulnak. Egy felmérés szerint immár több befektető hisz a bikapiacban, mint a medvében. A múlt héten még a bull hívei voltak kisebbségben. Nem szabad azonban elfelejtetni, hogy még sok a kockázat. A gazdaságélénkítő csomagok és az alacsony kamatok a problémát időlegesen tudják orvosolni, hosszú távon azonban várható a bizalom helyreállása. Amíg nem működik a bankközi hitelezés, és a gazdaság részére nyújtott kölcsönök likviditása is alacsony, addig még nem beszélhetünk a válság végéről.
RFV: Profit warning
Profit warningban tudatta az RFV, hogy a 2008-as pénzügyi évben adózott eredménye csupán 288,6 millió forint volt a februárban publikált 474,2 millióval szemben. A különbség hátterében az alábbi faktorok álltak:
- Az RFV-GALGA POWER SYSTEM-ben szerzett tulajdon miatt bekövetkező 37 millió forintos pénzügyi eredmény számvitelileg csak 2009. első negyedévében jelentkezett.
- A korábbi években készletre vett szolgáltatások a válság várható negatív hatásai miatt kivezetésre kerültek mintegy 100 millió forint értékben.
- A korábbi gyakorlathoz képest szigorúbb értékvesztéseket számoltak el.
A vállalat arra is figyelmeztetetett, hogy a romló fizetési fegyelem és az önkormányzatok (a társaság fő ügyfelei) finanszírozási nehézségei veszélyeztetethetik az RFV készpénz termelő képességét. Kezdeményezték forint alapú hiteleik euró alapúra váltását a pénzügyi kiadások csökkentése érdekében. Valószínű, hogy a további projektek finanszírozására is euróban kerül sor. Tárgyalásokat folytatnak egy 25 millió eurós hitelkeret kialakításáról is. Bár a menedzsment már korábban figyelmeztetett a gazdasági válság várható negatív hatásaira (az önkormányzatok finanszírozási nehézségei, kevesebb új szerződés), a csaknem 40%-os zuhanás a felülvizsgált nettó eredményben negatív piaci reakciót válthat ki. Az RFV április 30-án tartja éves közgyűlését. A napirendi pontok a szokásosak. A menedzsment nem tett javaslatot osztalék kifizetésére. A részvényesek Makra Dénes igazgatósági taggá választásáról is szavaznak.
Az EIB befogadta a PannErgy hitelkérelmét
A 220 millió euró beruházást, maximum 110 millió hitellel finanszírozná az Európai Fejlesztési Bank. Legjobb tudomásunk szerint a hitel végleges elbírálására fél éven belül kerülhet sor. A 30 fűtő és áramtermelő geotermikus erőmű megvalósítása egyenként átlagosan 1,1 Mrd Ft-ba kerül. Ezt max. 50%-ig az EIB hitel finanszírozná, míg EU-s támogatásból 50-70%-os támogatást lehet szerezni a beruházásra. Így a PannErgy számára a sajáttőke igény minimális lehet, ami jelentősen felgyorsíthatja a beruházásokat, s így hamarabb indulhat meg a jelentős készpénztermelés. Egyértelműen pozitív a hír. Az igazgatóság a közgyűlésen opciós program indítását javasolja az IT elnöke és a CEO számára. Ez 1,25 millió részvényt jelentene, amelyet min. 1.000 Ft-os áron lehetne lehívni, ha az árfolyam eléri az 1.100, 1.200 és 1.300 Ft-os szinteket.
További tőzsdei információk és elemzések az Este Befektetési Zrt. oldalán.