Nemzetközi hírek
USA:
- A kezdeti optimizmus elszállt a piacokról, az amerikai börze pozitív nyitás után folyamatosan esett, az indexek mély mínuszokba fordultak (Dow -1,4%; S&P -1,6%; Nasdaq -1,6%). A Közel-Keleten ismét fellángoló feszültségek borzolták a kedélyeket, Bernanke beszélt a Kongresszus előtt az inflációs kilátásokról.
- Hírforrások szerint szaúdi tankok indultak Bahreinbe, hogy megfékezzék a tüntetéseket, amit viszont az arab ország illetékesei azonnal cáfoltak. Ennek ellenére ugrott az olaj árfolyama, és az eladók vették át az uralmat a részvénypiacokon.
- Nem segítettek a líbiai körülmények sem. A harcok folytatódnak, Kadhafi elnök továbbra is a helyén van, és a szankciók ellenére magabiztos a helyben maradását illetően. Vagyis elhúzódó konfliktusra lehet számítani, ami szintén felhajtó erőt jelent az olaj árában.
- Iránban ellenzéki vezetőket tartóztattak le, hogy megelőzzék a tegnapra tervezett demonstrációt. A muzulmán ország a második legnagyobb olajkitermelő az OPEC-en belül.
- Bernanke Fed elnök a Kongresszus előtt igyekezett megnyugtatni a kormányzati és piaci szereplőket azzal, hogy szerinte az olajár emelkedés ellenére sem kell számítani túlzott inflációra.
- Makrofronton kisebb pozitív meglepetést hozott az ISM intézet feldolgozóipari beszerzési menedzser indexe, mely 61,4 pontra emelkedett a várt 61-el szemben. Az előrejelzéseknél nagyobb mértékben nőttek a gépjárműeladások is, mind belföldi, mind export oldalon. Egyedül az építőipari kiadások vártnál nagyobb, 0,7%-os csökkenése okozott negatív meglepetést.
- Ma foglalkoztatottsági adatok érkeznek az USA-ból.
Olaj és arany:
- 2,7%-kal nőtt tegnap az olaj ára a bahrein-i illetve iráni feszültségek növekedésével. A részvénypiacokat mínuszba taszító események az olaj árát emelték, a kitermelés-biztonság növekedése miatt.
- Ma további 0,5%-os emelkedést követően 100 dollár felett jár a WTI kőolaj hordónkénti ára.
- Az Energiahivatal (DOE) ma teszi közzé a heti készletadatokat, a várakozások szerint 750 ezer hordóval emelkedhetnek a kőolaj készletek, és 350 ezer hordóval csökkenhetnek a benzin készletek.
- Az arany ára új történelmi csúcsra (1.435 dollár) emelkedett a nemzetközi bizonytalanság fokozódásával. Jelenleg 1.430 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban tartózkodtak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -2,4%, Hang Seng -2,0%, Shanghai -0,3%, Kospi -0,6%, All Ordinaries -0,5%). Nem tett jót a hangulatnak, hogy a súlyosbodó közel-keleti helyzet hatására az olajár ismét meredek emelkedésnek indult. Felerősödtek a félelmek a globális gazdaság talpra állását és az infláció alakulását illetően.
- A japán index ekkorát még nem esett az idén. Főként a pénzügyi papírok és az exportőrök estek, de nem menekültek a légitársaságok és autógyártók sem a magas olajár miatt (Aozora Bank -5,0%, Mizuho Financial -2,3%, Toyota -2,9%, Sharp -4,5%).
- A negatív hangulatot súlyosbította, hogy Ausztrália negyedik negyedéves GDP-je a várt 0,8% helyett 0,7%-kal bővült negyedéves összehasonlításban. Ráadásul a harmadik negyedéves adatot 0,2%-ról 0,1%-ra módosította a statisztikai hivatal. Az éves szintű GDP növekedés 2,7% volt tavaly, ami megfelel a 2009-es értéknek.
Devizák:
- Továbbra is egy szűk sávban oldalaz a dollár, az árfolyam nem változott jelentősen a tegnapi kereskedésben (1,376).
- Múlt héten megtorpant a japán fizetőeszköz erősödése, és napok óta a 82-es szint alatt oldalaz az árfolyam.
- A kezdeti erősödés után a forint 269,5 elérése után irányt váltott és gyengülni kezdett. 272,5-ig emelkedett az árfolyam.
Határidős piacok:
- Ma kicsit enyhülni látszik a negatív hangulat. Ismét pluszban tartózkodnak a határidős részvényindexek az USA-ban, persze a tegnapi esést megelőzően is pozitív képet festett a derivatív piac.
Erste kommentár
Tegnap bejelentette a hazai kormányzat a nagy várakozásokkal övezett programot. Hosszas várakozás után megtudhatták a piaci szereplők, hogy az államadósság súlyos problémát jelent, és a fő cél, ennek leszorítása. Szerencsére ennél azért kicsit több konkrétumot is megismerhetett a piac, nevezetesen, hogy mely területeken lehet elkezdeni a reformokat. Számszerűsíthető információ azonban nem nagyon volt a bejelentésben, inkább csak a reformok egy jövőbeli menetrendjét vázolta fel a kormány. Július 1., 2011 ősze, 2012 január. Újabb határidők, a piac azonban már türelmetlen. A várt konkrétumok hiánya kombinálva - az egyetlen, igazán számokkal kifejezhető reformmal - a bankadó meghosszabbításával, megroggyantotta a hazai részvénypiacot, illetve a forintot. Mindezt akkor, amikor még a világ nyugati fele optimista mámorban úszott. Estére a nemzetközi porondon is negatív lett a hangulat, ma tehát sok jóra ne számítsunk. A piac újabb hibákat már nem bocsát meg nekünk.
Vállalati hírek
A reformcsomag hatása a tőzsdei cégekre
A kormány tegnap publikálta a reformcsomag újabb részleteit. A főbb pontok: 1.) 550 milliárd forintos költségvetési kiigazítás 2012-ben, és 902 milliárd forint 2013-ban és 2014-ben. 2.) A kormányzat 4-6%-os reál GDP növekedéssel számol (ami véleményünk szerint kicsit magas), az államadósság 66%-ra csökkenhet 2014-ig, a jelenlegi 80%-ról.
A gyógyszerkassza kiadáslefaragásán felül 2012-ben további 383 milliárd forintot, míg 2013-tól további 562 milliárd forintot takaríthat meg a kormány, ami leginkább az önkormányzati és államigazgatási költségvetés, oktatási rendszer, nyugdíjrendszer, közösségi közlekedés és foglalkoztatáspolitika reformja során érhető el. A program nagy része idén júliusra készül el.
Az adók az alábbiak szerint változhatnak:
Richter, Egis: A gyógyszerkasszával kapcsolatos egyeztetések április 1-én kezdődnek. A kormány 2012-ben 83 milliárd forinttal, 2013-ban 120 milliárddal csökkentené a kasszát. Utóbbi magasabb, mint a korábban bejelentett 100 milliárd forint, azonban tegnap elhangzott, hogy nemzetközi sztenderdeket szeretnének bevezetni a támogatási rendszerben. Az orvoslátogatók díja akár 50%-kal is növekedhet, a rabatt pedig a jelenlegi 12%-ról 18%-ra ugorhat. A gyártók befizetései számításaink szerint 25 milliárd forinttal nőnének. A fennmaradó 100 milliárd a gyógyszerárak emelkedéséből és a támogatások csökkentéséből származhat. Számításaink szerint a legrosszabb esetben az Egis fair értékére gyakorolt hatás 5-6000 forint lehet, míg a Richter esetében 3000 forint. Ezek az értékek már valószínűleg be is árazódtak.
OTP, FHB: A bankoknak olvasatunkban 2012-ben 90 milliárd forintot kell befizetniük, utána pedig a felére csökkenne a bankadó mértéke. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az OTP-nek 18 milliárdot, az FHB-nak 1,25 milliárdot kell fizetnie pluszban 2012-ben a korábbi tervekhez képest. Az OTP esetében a negatív hatás nem több több, mint 70 forint részvényenként, míg az FHB esetében 20 forint. Ezek szintén beárazódtak tegnap.
MOL, Magyar Telekom: A válságadókban nem történt változás, azonban ezen vállalatokat a társasági adó csökkentésének elmaradása sújtja. A Magyar Telekom-nak valószínűleg nagyrészt vagy teljesen vissza kell írnia a negyedik negyedévben leírt 14 milliárdnyi halasztott adót. Ráadásul a magasabb társasági adó miatt a 2013 utáni osztalék mértéke is kérdésessé vált. A MOL esetében egyáltalán nem is számoltunk az alacsonyabb adóval modellünkben, így a hír nem változtat célárunkon és ajánlásunkon.
Rövid hírek
- OTP, FHB: Sajtóértesülések szerint a kormány 190 forinton rögzítené a svájci frank árfolyamát, hogy így védje meg a frankhiteleseket. A képződő árfolyamveszteségek fedezése céljából a bankoknak határidős ügyleteket kellene kötniük, de egyelőre nem világos, hogy ki viselné ezek költségeit. A Világgazdaság értesülései szerint ez akár az 1.000 milliárd forintot is elérheti. Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke elmondta, hogy egyelőre nincsenek információik a tervezett ügyletről, de továbbra is tárgyalnak a deviza hitelesek kisegítéséről.
- A MOL tegnap közzétette közép távú (2011-2013) stratégiájának legújabb változatát. Alapvető változások nincsenek benne a korábbi stratégiához képest. A beruházások nagy része a Kutatás-Termelés, valamint a Feldolgozás-Kereskedelem üzletágba áramlik.
- A MOL és az RFV hőenergia hasznosítása céljából történő együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá. A cégek 5 éves időtartamra szóló, nem kizárólagos szándéknyilatkozatot írtak alá, mely szerint a két cég geotermikus és/vagy fosszilis alapú kapcsolt rendszerű hőprojektek felkutatásában és megvalósításában működik együtt. A jövőben a MOL a kutatás, kútfúrás, valamint villamos áram termelés területén, az RFVa hőszolgáltatás és elosztás területén vesz részt a jövőbeli potenciális közös projektekben. A bejelentésnem utal egyetlen konkrét projektre sem, így egyelőre csak szándékként értékelendő. A lépés pozitív,azonban részletek ismeretének hiányában nem számítható ki, milyen mértékben befolyásolja az RFV működési eredményét és a részvények értékelését.
- A Magyar Telekom bejelentette, hogy a Gazdasági Versenyhivatal jóváhagyása után a Daten-Kontor Kft. 2011. március 1-től a Magyar Telekom 100%-os leányvállalataként működik tovább. 2010-ben a Daten-Kontor Kft. auditált árbevétele 2,7 milliárd forint, EBITDA-ja 340 millió forint volt. A Daten-Kontor csoport szinten konszolidált árbevétele meghaladta a 3 milliárd forintot. Az akvizícióról a piac tudott, árfolyamhatásra nem számítunk.